Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Komodity: Lacná ropa je minulosť

Investície Ronald Ižip 22.09.2010 | 00:00 1 Komentár

V poslednom čase sa začína objavovať mnoho článkov v zahraničných médiách poukazujúcich na dosiahnutý vrchol produkcie ropy a veľmi nepriaznivé následky klesajúcej produkcie. Však takmer každý z nás si pamätá situáciu z roku 2007, kedy iba 5% medzera medzi ponukou a dopytom spôsobila strojnásobenie cien. Poďme sa preto pozrieť, ako je to v skutočnosti s ropou a čo znamená ropný vrchol pre našu budúcnosť.

Ropný vrchol a jeho kontroverzia

Mnoho organizácií už dlho hovorí o vrchole v ropnej produkcií dosiahnutej niekedy medzi rokmi 2005-2010. Vrchol ropnej produkcie znamená, že ľudstvo vyťažilo už polovicu svojej ropy, ktorú má k dispozícií a produkcia bude odteraz už iba klesať, keďže ani najmodernejšie technológie nedokážu ťažiť ropu takým tempom ako doteraz. Jednoducho, existujúca ropa je už menej prístupná a omnoho drahšia.

Ropný vrchol

O tom, ako je to v skutočnosti so zásobami ropy si povieme v ďalšom komentári. Zásadné však je, že svetový dopyt po rope až do krízy rástol tempom vyše 5%. Pri pokračujúcom raste ľudskej populácie a životnej úrovne sa očakáva rast dopytu po rope aj do budúcnosti. Americké ministerstvo pre energetiku predpokladá zvýšenie globálneho dopytu po energiách až o vyše 80% v priebehu najbližších 25 rokov. Ropa z toho dopytu bude tvoriť 30% oproti súčasným 35%. Znamená to, že súčasná spotreba likvidných palív (ropa a skvapalnený zemný plyn) by mala narásť zo súčasnej úrovne približne 85 mil. barelov denne až na vyše 110 mil. barelov za štvrťstoročie. Otázkou však je, ako tento nárast dosiahnuť.

Ticho pred búrkou

Samotný OPEC alebo aj ostatné vládne organizácie a ministerstvá sa tvária ako by pojem ropný vrchol neexistoval. No nárast ropy až k úrovni $150 z rokov 2007/08 nebol náhodný, keďže práve vtedy narazil silný rast dopytu na problém produkcie. Práve vysoké ceny energií len v USA zvýšili nutné výdaje o $500 mld. a výrazne tak pomohli ku kríze. Počas krízy v roku 2008 dopyt poklesol prvýkrát po desiatkach rokov a to o 1,2% a v roku 2009 až o 2,2%. Cena ropy je veľmi citlivá už aj na malé zmeny produkcie, čo prispelo k jej prudkému poklesu až k úrovni $30. Problém produkcie ropy bol zažehnaný. Dočasne.

Poslednú dobu sa však začalo kopiť množstvo dôkazov, pred ktorými musia aj výrazne optimistické inštitúcie ako EIA revidovať svoje výhľady. Svetové objavy ropy prudko klesajú od roku 1964 a keďže nachádzame oveľa menej ropy ako ju spotrebovávame, je len otázkou času, kedy príde k ropnému vrcholu. Dlhodobým odhadom EIA bol rok 2030, no zdá sa, že pripustili aj oveľa horší scenár.

Objavy ropy

Nasledujúci graf z apríla 2009 ukazuje predpoklad EIA podľa analytika Glenna Sweetnama o tom, ako sa bude vyvíjať produkcia ropy. Podľa grafu sa začne nedostatok ropy prejavovať už v rokoch 2011-2015. Avšak EIA nepotvrdilo ropný vrchol, iba medzeru, ktorá by mala nastať medzi rastúcim dopytom a klesajúcou produkciou, ktorú nazvali ako „neidentifikované projekty“. Ich zmyslom je vytvoriť dojem, že je možné rýchlo a jednoducho vytvoriť zložitejšie projekty na čerpanie ropy z komplikovaných nálezísk ako sú napríklad ropné piesky. Práve takéto nekonvenčné zdroje ropy tvoria v súčasnosti menej ako 5% produkcie. Avšak na ich spustenie bude treba vyššiu ceny ropy.

Predpoklad DOE

Vidíme, že pokiaľ neprídeme s „novými projektmi“ tak by konvenčná produkcia ropy mohla poklesnúť až na polovicu. V takomto prípade by cena ropy bola exponenciálne vyššie.

Brutálne prebudenie

To, že problém reálne existuje, si pripúšťajú aj niektoré vládne organizácie. Poďme sa pozrieť na ich stanoviská:

 • Hirsch Report 2005 (USA) tvrdí: „Vrchol ropnej produkcie znamená bezprecedentný problém manažmentu rizika. Ceny likvidných palív a cenová volatilita dramaticky vzrastie a bez zmiernenia tohto procesu budú ekonomické, sociálne a politické náklady bezprecedentné. Možnosti zmiernenia tohto procesu sú možné aj na strane ponuky ako aj dopytu, no musia byť iniciované minimálne dekádu pred vrcholom produkcie“. Je 5 rokov od zverejnenia reportu a v tomto smere nebolo spravené nič.
 • Správa americkej armády 2010 hovorí: „Do roku 2012 by sa mohli prebytočné ropné kapacity úplne stratiť a od roku 2015 by mohol nastať nedostatok v objeme 10 mil. barelov denne“.
 • Dokument nemeckej armády hovorí: „Ropný vrchol môže byť dosiahnutý okolo roku 2010. Ropa je priamo alebo nepriamo zodpovedná za produkciu 95% všetkých tovarov. Nedostatok ropy by spôsobil nedostatky základných tovarov. V strednodobom horizonte by mohol mať za následok kolaps trhovo orientovanej ekonomiky“.
 • Podľa článku britského Guardian, Oddelenie pre energie a klimatické zmeny odmieta zverejniť správu o ropnom vrchole, pretože je príliš alarmujúca. Avšak nemenovaný zdroj z IEA sa v článku vyjadril jednoznačne: „Mnoho ľudí v organizácií si myslí, že dosiahnuť produkciu na úrovni 90 alebo 95 mil. barelov denne je nemožné. Avšak existuje obava o paniku, ktorá by sa rozšírila na finančných trhoch“. Oficiálne sa však EIA drží svojich zverejnených čísiel.

Záver

Napriek negatívnym víziám budúcnosti existuje mnoho profesionálov ako aj expertov, ktorí tvrdia, že ropné zásoby sú tak veľké, že problém s vyťažením ropy nehrozí. V tomto musím len súhlasiť. Na svete je toľko ropy, že je len veľmi málo pravdepodobné, že ju vyčerpáme skôr ako za 100 rokov.

Avšak to nemá nič spoločné s ropným vrcholom. Práve ropný vrchol je kľúčom k prudkému rastu cien ropy. Ako náhle produkcia nebude stačiť dopytu, cena energií prudko porastie. Mnoho štúdií hovorí o tom, že žijeme v období dosiahnutia ropného vrcholu. Ak je to skutočne tak, tak nás veľmi skoro čaká silný nárast ceny ropy.

Momentálne je však situácia stabilizovaná, keďže ekonomická kríza spôsobuje, že dopyt po energiách stagnuje. Pokiaľ bude kríza pokračovať, tak vrchol produkcie ropy bude zahalený v oblakoch. Práve súčasný nadbytok ropy na trhu je toho dôkazom. Avšak ako náhle sa oblaky nadbytku rozplynú, čo môže byť už veľmi skoro vzhľadom k výraznému podinvestovaniu do nových ropných kapacít, cena ropy môže opäť vystreliť do neba. A s ňou ceny všetkých základných statkov, najmä potravín. Investície do energií, potravín a zlata by preto mali byť základnou zložkou každého investičného portfólia.

Autor je senior analytik TRIM Broker.

Obchodujete s komoditami?

View Results

Loading ... Loading ...

Jedna odpoveď na “Komodity: Lacná ropa je minulosť”

 1. TH píše:

  Oil peak pride, otazka je kedy. Uz par rokov pozorujem clanky, ze to bude buduci rok a bude to kataklyzma. Tu je napriklad graf z roku 2004 pre krajiny mimo OPEC:
  http://www.energybulletin.net/image/articles/2544/LBST_Countdown_2004-10-12_html_m703e66b2.gif
  No a tu je realita – grafy producentov ropy do juna 2010:
  http://www.theoildrum.com/files/FIG02_CRUDE_OIL_SUPPLIES_EIA_IPM_SEP2010.PNG

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *