Pondelok 15. októbra. Meniny má Terézia

Komodity: Potravinová kríza a pšenica v plameňoch

Investície Ronald Ižip 03.08.2010 | 00:00 1 Komentár

Eric de Carbonnel zo stránky Marketskeptics.com nie je jediný, kto už dlhšie očakáva potravinovú krízu. Napríklad aj Marc Faber tvrdí, že práve komodity a hlavne zlato a potraviny majú veľkú budúcnosť. A práve do týchto očakávaní prichádza obrovský nárast cien pšenice, keď za minulý mesiac narástla jej cena o viac ako 50%.

Situácia na trhu so pšenicou

Celkovo môžeme povedať, že finančný trh bol na poľnohospodárske plodiny už dlhšie naladený medveďo. Dôvodom bola očakávaná vyššia úroda plodín, ktorá by doplnila rekordnú svetovú úrodu z minulého roka. Nasledujúca tabuľka udáva svetovú produkciu pšenice a vývoj jej globálnych zásob:

Svetoví producenti a zásoby pšenice

Je nutné pripomenúť, že svetové zásoby pšenice poklesli v roku 2008 na svoje minimá od 80. rokov minulého storočia. Dosiahnutá úroveň 120 mil. ton bola menej ako 20% ročnej svetovej produkcie. To vytvorilo silný tlak na rast pšenice a tá svoju cenu strojnásobila, čo ukazuje priložený graf:

Cena pšenice 2007-2010

Avšak situácia sa v rokoch 2008/2009 rýchlo zlepšila a vybudovali sa zásoby pšenice na najvyššej úrovni za viac ako poslednú dekádu. To umožnilo výraznejší pokles pšenice smerom k $4. Pre súčasný rok sa očakávalo pokračovanie dobrej úrody a ďalší nárast svetových zásob pšenice blízko k hodnote 29% svetovej spotreby. Mnoho špekulantov preto pšenicu predávalo.

Objavujú sa trhliny

Prvé trhliny v scenári poklesu cien pšenice sa začali objavovať v súvislosti s výrazne daždivým počasím v Kanade. Kvôli výdatnému dažďu bolo zasadených iba zhruba 80% plánovanej výsadby, čo je najmenej za posledných 40 rokov. Táto správa vyvolala na trhu pšenice menšie znepokojenie a zastavila pokles jej ceny. Avšak Kanada nie je najväčší svetový exportér pšenice, tých zobrazuje priložená tabuľka:

Najväčší producenti pšenice

Pozrime sa na najväčších producentov aj v grafickej forme:

mapa najväčších producentov pšenice

Globálne počasie však poslednú dobu prináša viacero prekvapení a neboli to len dažde v Kanade ale najmä najväčšie sucho za posledných 130 rokov v Rusku, ktoré devastuje úrodu. Produkcia Ruska, ktorá sa očakávala pre tento na úrovni takmer 100 mil. ton začala byť revidovaná. Nasledujúci graf ukazuje revízie úrody pšenice počas augusta:

Vývoj ceny pšenice júl 2010

Z grafu vidíme, že rast ceny zo $4 na takmer $7 je spôsobený ohlasovaním nižšej produkcie hlavných svetových exportérov zo severnej pologule. Situácia sa rapídne zhoršila 29. júla, keď sa začali objavovať správy o hroziacom suchu nielen v Rusku ale aj na Ukrajine a v Kazachstane. V tento deň dokonca Ukrajina zmenila svoju exportnú politiku , čo v praxi môže znamenať takmer zákaz vývozu z krajiny. Každým dňom sa tiež zhoršujú odhady produkcie z Ruska, kde sa momentálne očakáva už menej ako polovičná produkcia oproti plánu, na úrovni 45 mil. ton. V piatok sme preto videli na trhu pšenice doslova paniku.

Čo bude ďalej?

Produkcia v EU, USA a ani Austrálii zatiaľ nie je nijako zasiahnutá. Pokiaľ sa nezhorší situácia aj tu, tak by sa cena pšenice mohla stabilizovať na súčasných vyšších úrovniach až pokým nebudú známe detailnejšie výsledky škôd. Avšak stále je existujúcich hrozieb viac než dosť.

Posledná tabuľka ukazuje, že najväčšími svetovými producentmi pšenice sú po EU, India a Čína. Práve tieto krajiny sú zatiaľ sebestačné. No, problémom je, že až 48% svetových zásob pšenice drží Čína, India, Egypt a Sýria. Ozýva sa mnoho hlasov o tom, že tieto zásoby sú do veľkej miery neexistujúce a oficiálne zveličené. Pokiaľ by nastala väčšia neúroda v Číne alebo Indií a oficiálne zásoby by sa ukázali ako neexistujúce, tak hrozí obrovský problém na trhu s pšenicou a jej cena mohla veľmi rýchlo prekonať úroveň z roku 2008.

Priložený graf ukazuje, že vzor, ktorý na pšenici prevládal desaťročia sa začína meniť a cena v posledných rokoch výrazne prestreľuje historické hodnoty. Podľa nášho názoru sa môže jednať o systémovú zmenu a skok do úplne novej vyššej cenovej hladiny by nás neprekvapill. Každý investor by preto mal zvážiť názor na nákup poľnohospodárskych ETF ako WEATP:xpar alebo ešte lepšie AIGAP:xpar. Viac o investovaní do komodít si však povieme v Sprievodcovi investovania do komodít zverejnenom budúci pondelok. Dnes popoludní bude zverejnený Sprievodca investovaním do zlata.

Aký je trend vývoja ceny pšenice

Vyššia cena pšenice bude tlačiť na znižovanie dopytu a hľadanie alternatívnych plodín ako je ryža, kukurica, či sója (najmä pre kŕmne účely). V najbližších mesiacoch preto očakávame zvýšený tlak na kôš potravín ako celok, pričom odhady hovoria o raste cien až o 8%. Avšak treba počítať aj s možnosťou, že situácia sa nestabilizuje a dokonca sa vzhľadom k nestabilnej globálnej klíme a nadhodnoteným svetovým zásobám môže zhoršiť. V takomto prípade treba byť pripravený, a to nielen nákupmi ETF na poľnohospodárske plodiny….

Autor je senior analytik TRIMBROKER.

Obchodujete s komoditami?

View Results

Loading ... Loading ...

Jedna odpoveď na “Komodity: Potravinová kríza a pšenica v plameňoch”

  1. Jan Dvořák píše:

    Rusko zastavuje export potravin. Pokud to bude ojedinělá situace, nic extra vážného se neděje.

    Pokud by však k podobnému kroku přistoupily i další země, blíží se černá labuť, kterou jsem zmínil ve své jarní analýze. http://www.pro-investory.cz/investice_aktualni_analyza/

    Ohledně investic – co třeba akcie velkofarmářů? Co si to tom myslíte?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *