Piatok 23. októbra. Meniny má Alojzia

Komodity tento rok padajú. Napriek tomu majú miesto v investičných portfóliách

komodity

Komodity rozhodne nepatria medzi víťazov tohtoročnej krízy. Na rozdiel od akcií, pohyb komoditného trhu zatiaľ tento rok smeroval len nadol. Ešte neprišlo oživenie, ktoré môžeme vidieť u akcií.

Komodity majú slabý rok 2020

Je tu samozrejme zlato, ktoré sa za posledný rok ako bezpečný prístav zhodnotilo o 30 percent, alebo striebro s rastom ceny až o 52 percent, na druhej strane je však ropa s poklesom o 32 percent, či zemný plyn s mínusom 24 percent.

Komoditný index S&P GSCI, ktorý zahŕňa 24 komodít zo všetkých hlavných tried, od začiatku tohto roka stratil takmer 20 percent hodnoty. Pre bežného investora tu preto vyvstáva otázka, či komodity ešte stoja za to a či by mali byť aj naďalej súčasťou investičného portfólia. Pre odpoveď na túto otázku sa treba pozrieť hlbšie do histórie a na bližšie súvislosti.

Komodity prinášajú úžitok

Komodity sú jedným z najstarších investičných nástrojov. Ich význam vychádza z toho, že niekedy boli bežným platidlom používaným medzi ľuďmi. V dávnych časoch sa napríklad kozy, ťavy, obilie, drahé kovy, alebo plátno používali pri bártrových obchodoch ako jednotka výmeny.

Kým spočiatku tvorili ich zostavu najmä hospodárske zvieratá a poľnohospodárske plodiny, dnes je vzhľadom na vývoj ľudstva súbor komodít podstatne rozmanitejší.

Postupom času sa však funkcia komodít presunula od platenia do sféry investícií. Investori tak majú v rukách statok, ktorý prináša reálny úžitok. Môžu ho predať ďalšiemu investorovi, spracovateľovi, či konečnému užívateľovi.

Čo vplýva na ceny komodít

Z investičného pohľadu zaraďujeme komodity medzi alternatívne investície. Predstavujú teda doplnok k bežne používaným investičným triedam ako akcie a dlhopisy. Komodity by preto okrem špecializovaných investorov nemali byť hlavným investičným aktívom. Mali by portfólio len dopĺňať. Majú však miesto v investičnom košíku miesto aj dnes, keď doručujú záporné výnosy a ak áno, aký by mal byť ich podiel?

„Určujúcim faktorom ceny komodít je ponuka a dopyt. Ceny súvisia s ekonomickým cyklom, niekedy však do hry vstupujú aj iné faktory. V posledných troch rokoch tak výnosom komoditného trhu dominovalo paládium, na opačnej strane spektra sa umiestnila ropa a zemný plyn,“ hovorí generálny riaditeľ spoločnosti Across Private Investments, Maroš Ďurik.

Dlhodobo stabilný, no len mierny výnos

Komodity zarobili podľa neho investorom od roku 2002 do konca tohto augusta v priemere približne 2,5 percenta ročne. (merané indexom SPGSCI).  „Je to len približne štvrtina toho, čo zarobili akciové trhy, resp. polovica zárobku štátnych dlhopisov,“ konštatuje M. Ďurik.

Jedna vec je však vývoj cien komodít, druhá je ich previazanosť s ostatnými triedami aktív (dlhopismi a akciami). Tá sa vyvíja často úplne nezávisle. A práve to je dobre. Keď v ťažkých časoch akcie padajú, komodity si držia svoju hodnotu. Dokážu teda investičnému portfóliu dodať stabilitu, čím sa portfólio stáva odolnejšie voči poklesom.

„Najvyššou pridanou hodnotou komodít je ich nízka závislosť na pohybe cien dlhopisov a akcií, takže ich zaradenie do investičného portfólia dokáže zlepšiť jeho výnosovo-rizikové parametre,“ naznačuje M. Ďurik. Hoci teda komodity výkonnosťou v ostatných rokoch veľmi nepresviedčajú, ich miesto v portfóliu investora je nezastupiteľné.

Zdravá miera do 5 %

Otázkou ešte zostáva, aký veľký podiel by mali v portfóliu. Jedným z prístupov je odvodenie podielu od veľkosti komoditného trhu vo vzťahu k zvyšku investičného trhu. Kým komoditný trh môže mať odhadom hodnotu zhruba 20 biliónov dolárov, globálna trhová kapitalizácia dlhopisového a akciového trhu je na úrovni približne 280 biliónov dolárov. Podiel komodít v portfóliu by mal podľa toho predstavovať približne päť percent. (zlato okolo 1 %). „Každá vyššia alokácia znamená podstupovanie vyššieho rizika než je neutrálna trhová alokácia,“ upozorňuje generálny riaditeľ Acrossu.

Poslednou otázkou je, ako do komodít investovať. Investori, ktorí majú radi dobrodružstvo, pravdepodobne uprednostnia kúpu fyzického zlata. Jeho cena od leta minulého roku prudko rastie. Za niečo cez rok, do tohtoročného augusta, tak žltý kov priniesl výnos 62 percent.

Voľba konkrétnych komodít však nie záležitosťou investorov. Ide o špekuláciu, ktorá predstavuje vysoké riziko kolísania ceny. Investor, ktorý chce dodať svojmu portfóliu dlhodobú stabilitu, by mal investovať do celého koša komodít.

Ako investovať

Podobne ako na iných trhoch, aj tu túto úlohu plnia trhové indexy. Medzi najznámejšie a najpoužívanejšie patria S&P GSCI, založený v roku 1991 a Bloomberg Commmodity Index, založený v roku 1998. Prvý spomínaný má pomerne vysokú expozíciu na energetické komodity, kým druhý je viac vyvážený.

Na trhové indexy je naviazaných množstvo indexových alebo ETF fondov. Práve tie ponúkajú investičnú príležitosť dostupnú pre bežného investora. Celosvetovo je najväčším komoditným ETF fondom SPDR Gold Trust GLD. Investuje však len do fyzického zlata, neplní teda úlohu diverzifikácie. Spomedzi univerzálnych fondov je najväčším Invesco Optimum Yield Diversified Commodity fund (PDBC), ktorý investuje do futures kontraktov 17tich komodít.

Spomedzi indexových fondov je to napríklad Xtrackers DB Bloomberg Commodity Optimum Yield Swap UCITS ETF 2C – EUR Hedged alebo UBS ETF (IE) Bloomberg Commodity CMCI SF UCITS ETF (hedged to EUR) A-acc. Podľa hodnotenia Fincentrum&Forbes Invetícia roka bol vlani najlepším komoditným fondom predávaným na slovenskom trhu Franklin Gold and Precious Metals Fund – A (acc) EUR. Dosiahol hrubý výnos až 53 percent.

Fondov, ktoré umožňujú investovať do komodít, je naozaj veľké množstvo. Pred investorom, ktorý prišiel k záveru, že komodity do jeho portfólia patria, sa tak objavuje pomerne náročná dilema: ako si vybrať v ponuke. Viaceré z významných svetových komoditných fondov sú v ponuke aj na Slovensku. Je preto dobré zájsť si pre radu k investičnému odborníkovi.

Investujete do komodít?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial