Nedeľa 22. júla. Meniny má Magdaléna

Komodity v roku 2011: Od boomu k depresii

Horská dráha minulého roka je za nami a tak v Saxo Bank analyzujeme faktory, ktoré ovplyvňovali ceny komodít jednotlivo aj sektorovo. Cez krištáľovú guľu sa zároveň pokúsime pozrieť na prvé mesiace roku 2012 a odhadnúť, čo nás čaká.

V prvých štyroch mesiacoch roku 2011 sa ochota riskovať vytratila, čo uvoľnilo cestu celkovému oslabovaniu a komoditný index S&P GSCI čelil prvému (malému) ročnému poklesu od roku 2008. Ostatné hlavné indexy ako napríklad DJ UBS zakončili rok so stratou presahujúcou 13 percent, pretože hlavné zastúpenie v ňom majú sektory, ktoré utrpeli najväčšie straty, a to poľnohospodárske komodity a priemyselné kovy. Index Reuters Jefferies CRB, ktorý spravidla používame v našich komentároch, zakončil rok so stratou 8 percent, oveľa viac tak zodpovedá vývoju globálneho akciového indexu MSCI.

 

Celková percentuálna strata komoditného indexu S&P GSCI skrýva diametrálne rozdiely medzi jednotlivými sektormi. Pozitívny výkon predviedli energie a vzácne kovy, zatiaľ čo najhoršie sa darilo priemyselným kovom nasledovaným poľnohospodárskymi komoditami. Relatívne malú stratu indexu ako celku môžeme pričítať tomu, že prvé dva sektory v ňom majú spolu váhu väčšiu ako 70 percent.

 

Pri pohľade na jednotlivé komodity sú zrejmé obrovské rozdiely, pričom energetické produkty zaberajú viac ako polovicu všetkých ziskových pozícií a zlato, ktoré pred obnoveným decembrovým výpredajom dlho okupovalo prvú priečku, nakoniec získalo iba 10 percent. Na dolnom konci sú komodity, ktoré boli postihnuté najviac nech už spomaľujúcou ekonomickou aktivitou ako je uhlie, bavlna a meď alebo previsom ponuky pri zemnom plyne a kakau.

 

Energetika

Svetový spotrebiteľ si v roku 2011 musel zvyknúť na ropu nad 100 dolármi, pričom ropa Brent stála v priemere za celý rok 110 dolárov, čo je zhruba o 37 percent viac ako v roku 2010. Táto zvýšená "daň" uvalená na svetového spotrebiteľa hrala úlohu v meniacom sa očakávanom vývoji v roku 2011. Pôvodné očakávania zvýšeného ekonomického rastu vzali za svoje a nahradili ho obnovené obavy z recesie. Ropa Brent dosiahla vrchol na 127 dolároch za barel v apríli, keď sa trh sústredil na stratu líbyjskej ropy. Nasledoval rozhodný, ale veľmi pomalý pokles, pretože pozornosť sa presunula k silnejšiemu doláru a dlhovej kríze v eurozóne, ktorá zostáva doteraz nevyriešená.

Na začiatku roka bude ceny podporovať geopolitické riziko Sýrie a Iránu spolu so známkami zlepšujúcej sa ekonomickej aktivity USA, pričom obavy z vývoja globálnej ekonomiky a kríza v eurozóne budú pôsobiť opačným smerom. Dôležitú úlohu pri rozhodovaní, na ktorú stranu staviť, bude naďalej hrať americký dolár, kde špekulanti držia rekordne krátke pozície v eure a dlhé v americkom dolári. Akákoľvek zmena sentimentu môže spôsobiť výpredaj dolára, čo znamená pre komodity podporu, aspoň krátkodobo.

V nadchádzajúcich mesiacoch naďalej uvidíme ropu Brent medzi 100 až 115 dolármi, pretože vyššie spomínané protikladné faktory ju budú držať v úzkom pásme.

Vzácne kovy

Kombinácia silných fundamentov a angažovanosť investorov vyhnali zlato v septembri k novému nominálnemu rekordu. Ale ako dolár posilňoval a pre investorov, ktorí mali prostriedky na úver, bolo stále drahšie zlato držať, vyústila nakoniec situácia do dramatickej korekcie, ktorú sa zatiaľ nepodarilo napraviť.

Ďalšie podporujúce faktory zahŕňajú nákupy centrálnych bánk, najmä v Ázii a na Strednom východe, vyhliadku dlhšie trvajúcej nízkej alebo negatívnej reálnej úrokovej sadzby v USA a možnosť ďalšieho zhoršenia krízy v Európe. To všetko by malo v roku 2012 pomôcť zlatu prekonať vývoj dolára.

Teraz bude výkonnosť zlata záležať na tom, či si "horúce peniaze" špekulantov aj "reálne peniaze" manažérov fondov nájdu cestu späť na trh. Dvaja najväčší svetoví spotrebitelia zlata, Čína a India, nedávno znížili svoje nákupy, pretože Čína obmedzila na burze v Šanghaji ako spotové obchodovanie tak obchody s futures, aby zabránila nelegálnym nákupom a predajom komodít. Indický import bol zasiahnutý oslabením rupie, vďaka ktorému sa cena zlata v miestnej mene zvýšila za rok o tretinu.

 

Zdroj: Bloomberg.

Fakt, že sa zlatu v uplynulých týždňoch nepodarilo dostať späť nad 200 denný kĺzavý priemer, aktuálne je na 1628 dolároch, naznačuje, že než sa vyššie spomenutí kupci vrátia na trh, bude treba ďalší pokles. Pozorne sledujem najmä rastový kanál od minima z roku 2008 na týždennom grafe, kde by týždenný záver pod 1540 dolárov signalizoval ďalšie straty, než bude nájdená podpora. To zároveň korešponduje s hodnotou 1537 dolárov, ktorá značí 20 percentný pokles ceny od vrcholu, čo by technicky ukazovalo na medvedí trh.

Striebro zostáva naďalej volatilným a temperamentnejším bračekom a tak nemôže fungovať ako bezpečný prístav. Avšak po tom, čo nárast z rokov 2008 až 2011 skorigoval o polovicu, dosiahol pomer ceny zlata a striebra päťročný priemer.

Priemyselné kovy

Ako sa globálny ekonomický výhľad začal počas druhej polovice roka 2011 zhoršovať, zhoršoval sa aj výhľad pre priemyselné kovy. Index LME, ktorý sa skladá zo šiestich priemyselných kovov, stratil 23 percent, pričom pokles viedol cín, nikel a zinok. Cena medi, ktorá sa od miním z roku 2009 strojnásobila, vyrazila opäť smerom nadol predovšetkým vďaka obavám z hospodárskeho vývoja Číny. Táto krajina spotrebuje takmer 40 percent priemyselných kovov, preto by tento sektor bol zasiahnutý oveľa viac, než napríklad trh s ropou, kde sa Čína na spotrebe podieľa len 10 percentami.

Spomalenie, aké sme zažili v roku 2008, by odsunulo problémy s ponukou, ale ako náhle sa ekonomická aktivita opäť zdvihne, bude sa pozornosť opäť sústrediť na ponuku. Ekonomický výhľad na USA, na druhého najväčšieho svetového spotrebiteľa, ukazuje zlepšenie, čo by mohlo zmierniť ďalšie oslabenie. Zlá výkonnosť medi bola v roku 2011 výrazne ovplyvnená obmedzením čínskych nákupov v dôsledku vyššej ceny, utiahnutej menovej politiky a v neposlednom rade tiež znižovaním stavu zásob, ktoré boli vybudované v uplynulých dvoch rokoch. Presun od procesu znižovania zásob k ich opätovnému budovaniu by mohol ceny podporiť, takže výhľad je pre meď vďaka obmedzenej ponuke lepší ako pre ostatné priemyselné kovy.

Poľnohospodárske komodity

Na rekordne vysoké ceny poľnohospodárskych komodít v rokoch 2010/2011 zareagovali farmári naprieč kontinentmi, ktorí za podpory dobrého počasia zožali rekordné množstvo, čo viedlo k zlepšeniu stavu zásob a v konečnom dôsledku k nižšej cene. Ceny potravín sa podľa UN FAO zvýšili od roku 2009 do februára 2011 o 68 percent, čo len pomohlo urýchliť udalosti Arabskej jari, ktoré vypukli vo chvíli, keď ceny začali z vyššie uvedených dôvodov klesať.

V pluse dokázala celý rok zakončiť iba kukurica, naopak kakao a cukor utrpeli vďaka zvýšenej produkcii najväčšie straty, pretože produkcia nenašla vďaka Európe a jej vykročeniu k hospodárskej kríze dopyt, navyše posilnil dolár.

Špekulanti, ktorí by na tomto trhu držali dlhé pozície, takmer vymizli, a tak len malá zmena sentimentu môže viesť k opätovným nákupom. Sektor čelí riziku ekonomickej aktivity, ale aj vývoju počasia v nasledujúcich mesiacoch. Známky fenoménu La Nina na úrodu v Južnej Amerike v priebehu decembra môžu byť len začiatkom problémov. To by mohlo podporiť fundamenty u kukurice a sójových bôbov. Zásoby pšenice sú vysoké, najmä potom, čo normálny priebeh počasia v bývalom Sovietskom zväze, prehodil svetový trh z nedostatku do prebytku.

Vďaka tomu sa cena forwardovej pšenice, ktorá sa v porovnaní s kukuricou obchoduje o 25 percent drahšie, pričom spot je len o 1 percento drahší, javí pri danom výhľade na dve úrody ako drahá a bude dobré ju v nasledujúcich mesiacoch sledovať.

Riziko obratu rastie s tým, ako stávky na rast klesajú

Hedžové fondy a veľkí investori znížili svoju dlhú expozíciu v amerických komoditách na najnižšiu úroveň od marca 2009. Vtedy sa trhy začali pomaly obracať k rastu po kríze Lehman Brothers. Posledné dáta ukazujú, že sa pozície vo futures a opciách znížili o 12 percent na 656 000 kontraktov, čo predstavuje nominálnu redukciu o 9 miliárd dolárov na 60 miliárd.

So začiatkom roka sa mnoho investorov vývoja komodít v prvých mesiacoch roka 2012 obáva. Prudká redukcia špekulácií by však nemala ujsť pozornosti, pretože opätovné otváranie dlhých pozícií môže mať na ceny výrazný vplyv.

Z pohľadu štatistík vykazuje index S & P GSCI v uplynulých 10 rokoch v januári negatívnu výkonnosť v 7 rokoch z 10, vo februári nasleduje vývoj bezo zmeny, v marci potom prudký rast. Či sa história bude opakovať, ešte len uvidíme, ale keď pripustíme súčasné zníženej expozície hedžových fondov, nechce sa nám byť príliš negatívny.

 

Autor je komoditný stratég Saxo Bank.

Obchodujete s komoditami?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *