Sobota 04. júla. Meniny má Prokop

Komodity: Zlato sa nakupuje v júli

Zlato svojou stagnáciou možno sklamalo mnohých, ktorí veria v jeho silný rast. Takzvaní „Gold bugs“ alebo zlatí býci predpokladali, že po globálnom kvantitatívnom uvoľňovaní a následnej hrozbe inflácie, cena zlata už čoskoro presiahne úroveň 1,000 dolárov.

Miesto toho sa však stále obchoduje v úzkom pásme v okolí 930 USD a jeho ďalší pohyb je neistý.

Z dlhodobého hľadiska len málo obchodníkov predpokladá, že zlato nebude pokračovať v rastovom trende. Zo strednodobého hľadiska sa už situácia komplikuje. Jedným z faktorov prípadného poklesu môže byť pokračujúca deflácia, kedy ani masívne kvantitatívne uvoľňovanie nedokáže zabrániť poklesu cien spôsobených mohutnou úverovou kontrakciou. V tom prípade by boli investície do zlata vypredávané rovnako ako počas druhého polroka 2008. Pokles zlata by mohol byť spôsobený aj rýchlym obnovením rastu svetovej ekonomiky v tvare V, čo by spôsobilo presun kapitálu von zo zlata smerom k rizikovejším aktívam.

Prečítajte si, ako investovať do zlata

Okrem rizík fundamentálneho charakteru máme pred sebou aj ďalšie riziká v podobe technického charakteru. Ide hlavne o vplyv silných komerčných obchodníkov ovládajúcich trh so zlatom. Ako ukazuje priložený graf, vždy keď komerčné subjekty dosiahli krátke pozície v objeme nad 200k, tak zlato nasledovalo silnejší prepad.

Preto posilnenie zlata cez maximá v okolí 1,000 dolárov nemusí byť realizovateľné v krátkodobom časovom horizonte, pokiaľ sa opäť neobjaví nejaký vážny ekonomický problém, a zlato by tak mohlo stagnovať po dlhšiu dobu v pásme 850-1000 USD. Potenciál zlata je však obrovský, stačí keď sa pozrieme na týždenný graf. Z neho je zrejmé, že po každom väčšom pohybe nasleduje konsolidácia a práve konsolidácia zlata v pásme 700-1000 vytvára priestor pre silný odraz vyššie, pričom technickým cieľom je úroveň 1250 USD. Energetický potenciál zlata preto bude realizovaný pri vhodnom impulze, čo je z krátkodobého pohľadu nepredvídateľné.

Vhodnou stratégiou sa preto stále javí nákup zlata pri jeho poklesoch. Jedným z faktorov, ktoré znejú v prospech nákupov zlata v súčasnosti je sezónnosť pohybov. Nasledujúca tabuľka zaznamenáva priemerné prírastky zlata za posledných 8 rokov počas jednotlivých mesiacov. Vidíme, že najlepší mesiac na nákup zlata je koniec júna, resp. augusta.

Sezónnosť hovorí, že jeseň by mala byť pre zlatých býkov zlaté obdobie. Práve počas jesene môžeme očakávať ďalšie turbulencie na svetových finančných trhoch, čo by malo mať výrazne pozitívny vplyv aj na zlato.

Autor je senior analytik CI Komodity.

Ako vnímate zlato ako investíciu?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *