Sobota 11. júla. Meniny má Milota

Komu v skutočnosti prospieva vysoká cena ropy?

cena ropy

Cena ropy začala po dvoch rokoch výraznejšie rásť. Politické riziká totiž zvyšujú obavy z nedostatku čierneho zlata na trhu. Do hry vstúpili aj ťažiari v USA, ktorým sa produkcia pri vyšších cenách začína opäť oplácať. Ako sa bude vyvíjať trh s najvýznamnejšou svetovou komoditou?

Ropa je snáď najčastejšie skloňovanou komoditou obchodujúcou sa na finančných trhoch. Pozornosťou, ktorú vzbudzuje s prehľadom tromfne aj zlato a iné drahé kovy. S vývojom ceny tejto komodity prezývanej ako „čierne zlato“ hýbu najmä rokovania kartelu Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a politická situácia na územiach ťažby, z ktorých je celý rad je značne politicky nestabilný.

Dopyt po rope zatiaľ dlhodobo rastie. Je za tým rozmach priemyselnej výroby, ale aj rast počtu automobilov. Na po nástupe elektromobility sa však môže tento trend rýchlo zmeniť.

OPEC a Rusko úspešne znižujú ponuku

O udržanie rovnováhy medzi dopytom a ponukou sa snaží najmä kartel OPEC a Rusko, ktoré pristupujú k obmedzovaniu ťažby ropy, aby tak nezaplavili trh nadbytkom ropy a nezrazili cenu nadol. Vyššia cena, ktorá je výsledkom ich snaženia, však stimuluje amerických producentov, ktorí ťažia ropu z pieskovcových bridlíc. Svojou ťažbou dopĺňajú pokles ponuky OPECu a Ruska a cenu teda tlačia nadol.

Po tom, čo v posledných rokoch cena ropy padala a v roku 2016 dokonca skončila pod hranicou 30 dolárov za barel, sa jej cena v minulom mesiaci po prvý raz po dlhšom čase opäť vyhupla cez 70 dolárovú hranicu. Napomohla k tomu viedenská dohoda medzi štátmi OPEC, Ruskom a ďalšími štátmi, ktoré na základe nej obmedzili dodávky na trh.

Podľa najnovších údajov dosiahli zásoby ropy najnižšiu úroveň od roku 2015, čo by malo v krátkodobom horizonte podporiť ceny. „Podľa našej analýzy však dnešná cena už odráža priaznivejšie podmienky a preto neočakávame, že WTI bude rásť na viac ako na 70 dolárov. Zdá sa, že najpravdepodobnejším scenárom pre súčasný a budúci rok je rozmedzie 60 až 70 dolárov za barel, a to kvôli dlhotrvajúcemu tlaku smerujúcemu k poklesu cien, ktorý spôsobuje ťažba mimo OPEC, konkrétne USA,“ uvádza spoločnosť Amundi Asset Management.

Obnovená ťažba v USA

Produkcia v spojených štátoch totiž dosiahla vďaka obnovenej ťažbe z ropných bridlíc historické maximum. Dôvodom je očakávanie rastu cien ropy, keď by sa táto ťažba z vyššími nákladmi opäť stáva rentabilná.

Produkcia mimo OPEC tak bude pravdepodobne viac ako kompenzovať znižovanie produkcie krajín združených v ropnom karteli.

„Elasticita produkcie v USA tak bude v dlhodobom horizonte rozhodujúcim faktorom, ktorý by mohol zamedziť rastu cien ropy Brent nad súčasnú úroveň. Domnievame sa, že úroveň okolo 80 dolárov za barel je ospravedlniteľná iba pri raste geopolitického napätia na Blízkom východe a pri riziku narušenia dodávok,“ uvádza Amundi.

Politické riziká

K takým faktorom patrí napríklad kolaps ťažby vo Venezuele, či problémy v krajinách ako Líbya a Angola, ktoré sú členmi kartelu. Dôsledkom je tak slabšia ponuka a pre uspokojenie dopytu je potrebné siahnuť do ropných zásobách. To hrá OPECu do karát. Saudská Arábia, neoficiálny vodca kartelu, už uviedla, že by v obmedzovaní ťažby, ako aj znižovaní ropných zásob, rada pokračovala minimálne počas budúceho roku.

„Z fundamentálneho pohľadu závisí schopnosť ropy udržať sa na aktuálnych úrovniach od jej schopnosti uchovať si aktuálnu geopolitickú rizikovú prémiu, ktorá vznikla ukončením iránskeho jadrového programu,“ pridáva ďalší dôvod komoditný stratég Saxo Bank Ole Hansen.

Ropa sa podľa neho bude držať v teritóriu 71 až 82 dolárov za barel a „no jej budúci vývoj je do veľkej miery nepredvídateľný, pretože cenu ovplyvňujú viaceré politické zásahy a geografické riziká,“ hovorí.

Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA) varuje pred ďalším znižovaním zásob. To by podľa nej mohlo spôsobiť ešte väčšie napätie na trhu. Podľa šéfa IEA, Fatiha Birola, je dôležité, aby všetky zmeny na trhu boli čo najviac pozvoľné, teda aby nedochádzalo k prudkým cenovým výkyvom. Zákazníci by mohli mať inak tendenciu obrátiť sa k alternatívam ako uhlie alebo obnoviteľné zdroje energie.

Vo výsledku to však nie je len obmedzovanie ťažby a znižovanie zásob, čo tlačí ceny ropy nahor. Zásadné pre trhy je neustále pretrvávajúce napätie na Blízkom východe, ktoré vlieva na trh neistotu a istým spôsobom napomáha snahe Saudskej Arábie vytlačiť cenu nahor.

Škodlivá hojnosť

Táto krajina sa v čase, keď bol trh ropy hore a cena za barel sa pohybovala nad hranicou sto dolárov za barel, takmer topila v zlate. Od roku 2014 je však ekonomika kráľovstva v recesii a spolu s výdavkami na rozsiahle vojenské operácie zažíva rozpočtové problémy. Kráľovstvo sa síce snaží prilákať zahraničných investorov a podnikateľov, ale zároveň ich chce mať pod až nadmernou kontrolou. Rovnako tak zvažuje otvorenie sa svetu najmä v oblasti cestovného ruchu, avšak len pod podmienkou, že turisti počas pobytu neopustia hotelový komplex.

V tomto kontexte vyskakuje na povrch teória, ktorá by sa dala nazvať ako „Prekliatie prírodných zdrojov“. Prebytkom prírodného bohatstva totiž možno krátkodobo riešiť problémy krajiny, ktorá tak žije v blahobyte. No je aj dlhodobý pohľad. Prírodné zdroje vyvolávajú pocit, že ide o bohatstvo bez práce. Upadá teda pracovná morálka, a krajina začína žiť na morálny dlh. Nie je totiž dôvod pracovať, zvyšovať produktivitu v odvetviach mimo ropného priemyslu, a sporiť.

V 16. storočí týmto problémom vo veľkom trpelo Španielsko, ktoré ako svetová námorná veľmoc vysávalo prírodné zdroje zo svojich kolónií a kráľ si mohol dovoliť takmer čokoľvek, napríklad vyhlásiť niekoľko vojen za sebou. Príliv tohto bohatstva tak dlhodobo spôsobil rozhadzovanie, lenivosť a nízka produktivita začali tlačiť infláciu prudko nahor. To viedlo k rastúcej chudobe bežných ľudí.

Z veľmoci sa tak v priebehu niekoľkých generácií stala chudobná krajina. Aj ekonóm Adam Smith dáva španielsky pád za vinu prírodnému bohatstvu impéria. A to jeho príjmy z kolónií tvorili „len“ cca 30 percent španielskych príjmov. Saudská Arábia je na tom so závislosťou na príjmoch z prírodných zdrojov ešte horšie. Aktuálne rastúce ceny ropy môžu reformy v krajinách ako Saudská Arábia ešte na nejaký čas uspať, no terapiou šokom pre ne určite bude nástup elektromobility.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *