Stvrtok 27. február. Meniny má Alexander

Koniec poslednej istoty: Falšované zlato začína byť problém

Špekulácie o rozširovaní falzifikátov zlatých tehál a zliatkov sa objavujú v médiách už pomerne dlho, ale nie je im venovaná veľká pozornosť. Posledný prípad z New Yorku, kde sa minulý mesiac objavilo desať kusov desať uncových zliatkov, v ktorých bol namiesto zlata volfrám, však vyvoláva pomerne veľké obavy a diskusie o skutočnom množstve falošných tehál v obehu.

O tom, že na trhu so zlatom sa vyskytuje veľké množstvo falzifikátov, ktoré podvodníci vydávajú za zlaté tehly alebo zliatky, sa vie pomerne dlhú dobu. Dokonca aj v zásobách niektorých centrálnych bánk (konkrétne sa hovorí o Etiópii) sa nachádza bezcenné tehly, v ktorých je zlato nahradené iným kovom, väčšinou wolfrámom, ktorý má veľmi podobnú hustotu ako zlato, ale oveľa nižšiu cenu. Väčšinou však ide o ojedinelé prípady, ktoré nevyvolávajú veľkú hystériu.

Zatiaľ posledný prípad nájdených falošných zlatých zliatkov už vyvoláva pomerne veľkú diskusiu. Nejde totiž o prípad jedného zliatku, ale rovno desiatich, ktoré sa objavili v New Yorku. Najprv išlo len o jednu tehličku o váhe desať uncí, ktorú objavil vo svojom obchode obchodník Ibrahim Fadl. Po niekoľkých dňoch aj predajcovia v susedných obchodoch našli ďalšie falzifikáty tehál od rovnakého výrobcu a ich počet stúpol na desať. Keďže ide o desať uncovév zliatky, ktoré sú medzi zákazníkmi veľmi obľúbené, nie je vylúčené, že sa niektoré z falzifikátov dostali do obehu, čo je nemilé ako pre samotných investorov, tak aj pre predajcov, ktorí si zakladajú na dobrej povesti. Ani dobré meno a dlhodobé skúsenosti na trhu nepomôžu k tomu, aby sa falzifikát nedostal na trh.

Profesionálna práca

Najväčším problémom je fakt, že nejde o nejaké „noname“ zliatky od bezvýznamnej spoločnosti, ale o produkty, ktoré nesú značku PAMP (Produits Artistiques Métaux Précieux), jedného z najvýznamnejších švajčiarskych výrobcov zlatých zliatkov a tehál na svetovom trhu. Falošné zliatky boli dodané v originálnom puzdre, s výrobným číslom, certifikátom a ostatnými dokumentmi a na prvý pohľad boli na nerozoznanie od pravých výrobkov. Fadl začal byť podozrievavý až potom, čo mu jeho ruský partner predal zliatky s veľkou zľavou a skúšal ich pravosť prostredníctvom röntgenu. Podľa šéfa spoločnosti Manfra, Tordell & Brookes (MTB), americkej dcéry spoločnosti PAMP, museli byť výrobcovia falzifikátov profesionálnymi zlatníkov so skúsenosťami v odbore. Najprv museli odlúpnuť vrchnú vrstvu, nahradiť vnútro wolfrámom, ktorý potom opäť zatavili do zlatej vrstvy a vyleštili, aby nebolo nič poznať. Podľa všetkého išlo o vysoko profesionálnu prácu a falzifikát bol na nerozoznanie aj pre profesionálov.

Zlato je cieľom falšovateľov od čias, kedy začalo byť vzácne, ale spomínaný prípad je dôkazom, že výrobcovia falzifikátov si dávajú stále viac záležať a kvalita falzifikátov je na čoraz vyššej úrovni. Aj keď sa všeobecne tvrdí, že zliatky, alebo tehly o väčších hmotnostiach sa dajú sfalšovať jednoduchšie a falzifikátov je tak na trhu viac, nie je to úplne pravda. Pri vyšších cenách zlata sa falšovateľom oplatí kopírovať aj nižšie hmotnosti, alebo dokonca mince, ktoré boli vždy považované za zložitejšie na kopírovanie.

Vyjadrenie spoločnosti PAMP k výskytu falošných zlatých zliatkov v USA

V USA sa objavil ďalší prípad zlatých prútov s jadrom z wolframu. Nejde o úplnú novinku, ale je to prvýkrát, čo sa prípad týka priamo spoločnosti PAMP. Napriek tomu že je to vážny problém, ide o pomerne malé množstvo (podľa našich údajov nie viac ako desať kusov) v porovnaní s ročnou produkciou niekoľko miliónov kusov. Preto, aj keď nie je pochýb o kvalite produktov PAMP na trhu, považujeme za rozumné uviesť niekoľko dôležitých informácií na danú tému, ktoré by mohli dať odpovede na potenciálne otázky.

 1. Rovnako ako pri nákupe akýchkoľvek iných výrobkov, je aj v prípade zlata nevyhnutné obchodovať iba s renomovanými obchodníkmi. Rovnako je dobré vyhnúť sa obchodníkom s neobvyklými podmienkami predaja.
 2. Ak je nám známe, je možné zistiť prítomnosť volfrámu v zliatkoch použitím ultrazvukových zariadení.
 3. Jednoduchšou, ale menej istou metódou zisťovania volfrámu je porovnanie hmotnosti daného zliatku s teoretickou (požadovanou, presnou) hmotnosťou originálneho zliatku, ktorú je veľmi ťažké docieliť s využitím volfrámu.
 4. Röntgenové meranie, rovnako ako test hustoty, sú pri zisťovaní volfrámu neúčinné.

Nadia Haroun, vice president a sales and marketing director spoločnosti PAMP.

Návod na internete

Na internete sa dokonca nájdu aj návody na to, ako taký falzifikát zlatého zliatku urobiť. Základom je spomínaný volfrám, ktorý má veľmi podobnú hustotu ako zlato, takže je možné pomocou neho vyrobiť tehlu, alebo zliatok s rovnakým tvarom a veľkosťou. V takom prípade sa bude nepatrne líšiť hmotnosťou. V prípade rovnakej hmotnosti musí byť tehla z volfrámu trochu väčšia. Neskúsený investor však nemusí v oboch prípadoch vôbec nič poznať (pri uncovej tehličke je rozdiel vo váhe okolo tisíciny gramu). Pri výrobe dokonalejšej kópie je možné pridať malé množstvo kovu s väčšou hustotou ako má zlato, ako je irídium, alebo osmium a hmotnosť i objem tehly tak budú zhodné so zlatou tehlou prakticky dokonale. Overenie pravosti je potom možné len „natvrdo“, teda rozrezaním, alebo navŕtaním tehly, alebo zliatku na viacerých miestach, alebo pomocou drahých prístrojov, ktoré nie sú bežne dostupné u každého predajcu.

Čerešničkou na torte je potom čínska firma ChinaTungsten Online, ktorá sa výrobou podobných pozlátených napodobenín z volfrámu zaoberá a predáva ich vo veľkom. Spoločnosť svojim zákazníkom ponúka celé portfólio produktov, od tehál, zliatkov a prútov až po mince najrôznejších tvarov veľkostí a nominálnych hodnôt. Zákazník si môže požiadať prakticky o akýkoľvek motív, pričom môže ísť aj o falzifikáty známych investičných mincí, alebo zlatých tehál a zliatkov známych výrobcov…

Konšpiračné teórie

Otázkou zostáva, o čo falšovateľom zlatých tehál ide. Môže to byť iba spôsob zárobku na neopatrnosti investorov. Médiá, ktoré nemajú ďaleko ku konšpiračnými teóriám, ako je napríklad ZeroHege, sa však neboja hovoriť o pokuse o zdiskreditovanie zlata ako bezpečného prístavu pre mnohých investorov, ktorí sa chcú chrániť pred hroziacou infláciou a tlačou bezcenných peňazí.

Rôzne cenné papiere naviazané na zlato, respektíve iné drahé kovy, dnes nemajú ktovieakú povesť a útok na fyzické zlato by mohol byť ťažkou ranou pre investorov, ktorí veria fyzickému kovu. Dúfajme, že tak zlé to nebude, ale investorom dnes možno nezostáva nič iné, než popremýšľať o diverzifikácii do ďalších kovov, ktoré nie sú tak lákavým cieľom pre falšovateľov, ako je napríklad striebro, alebo platina. Prvý menovaný je príliš lacný, aby sa to falšovateľom oplatilo, druhý je potom síce drahý, ale menej komerčne zaujímavý. Zostáva len počkať, aký vplyv bude mať rozširovanie podobných správ na cenu drahých kovov do budúcnosti.

Článok vyšiel na Investujeme.cz, ilustračné foto: sxc.hu.

3 odpovede na “Koniec poslednej istoty: Falšované zlato začína byť problém”

 1. au-zlato.sk píše:

  Overený predajci investičných kovov nakupujú priamo u výrobcov, majú aj „drahé“ zariadenia na overenie, ktoré, by však použili len pri spätnom odkupe z neovereného zdroja. Preto keď kupovať investičné kovy , tak z overených firiem.

 2. Kontrarián píše:

  Ak kupovať zlato tak určite nie z takých firmičiek ako je vyššie spomínaný au-zlato.sk, ktoré si prihodia maržu.
  Kúsok v Rakúsku máme 2 mincovne, kde si môžete osobne alebo cez ich e-shop kúpiť odliatky (to je ten zdroj) a za oveľa výhodnejšiu cenu.

 3. zlate-tehly.sk píše:

  Od začiatku roku 2017 už overujeme každý jeden kus – aj obdržaný od našich overených dodávateľov v zahraničí.
  Máme na to špeciálny, ale zato kompaktný prístroj, ktorého popis nájdete na stránke http://www.GoldTester.eu
  Tento prístroj zároveň aj predávame a pri jeho cene – okolo 1000,- EUR – sa oplatí pouvažovať o jeho nákupe – ak sa nákupom a predajom investičného zlata trochu intenzívnejšie zaoberáte.

  Výhodou prístroja je, že predmetné kúsky overuje aj v ich obaloch – t.j. tehličky môžete nechať zatavené v originál kartičkách a mince v ich umelohmotných obaloch. Výsledok sa dozviete za necelú sekundu a to bezkontaktne. Prístroj overuje okrem zlata aj striebro, platinu, paládium či meď. Tento prístroj je však nevhodný pre testovanie zlomkového zlata (t.j. retiazok, prsteňov a pod.). Pracujeme totiž na princípe bezkontaktného merania elektromagnetickej vodivosti (ktorú má každý kov rozdielnu – aj volfrám a zlato…) Potrebuje teda rovnú plochu – mierne reliéfy ktoré majú investičné mince či tehličky prístroju nevadia a rôzne obaly taktiež nie…

  Výsledok sa dozviete v priebehu necelej sekundy a to na 100% a bez poškodenia daného predmetu, či jeho obalu.
  Odkedy používame tento prístroj, máme 100% istotu, čo prechádza našou firmou a to aj od 100% preverených dodávateľov…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *