Nedeľa 29. novembra. Meniny má Vratko

Konštruktívny investor nevidí straty, ale príležitosti k nákupu

Investorov desia správy z finančných trhov už viac ako dva týždne. Kým ešte pred 20 dňami prelamovali trhy nové a nové rekordy, v súčasnosti sú v mínuse o takmer 20 percent.

Správy prichádzajúce z Wall Street a iných búrz vyznievajú hrozivo. Neskúsený investor by z nich mohol mať dojem, že svet sa rúti do záhuby a teraz rozhodne nie je dobrý čas na investovanie. Odborníci však radia pravý opak. Nabádajú k rozvážnosti a nadhľadu. Práve nízke ceny môžu vytvárať zaujímavé príležitosti.

Nič nové pod slnkom

„Tí, ktorí sme na trhu už dlhý čas, vieme, že také dni, ako bol tento pondelok, tu boli aj predtým a budú sa opakovať aj v budúcnosti. Investori s portfóliom zameraným na dlhodobé investičné ciele sa nemajú čoho báť,“ hovorí investičný riaditeľ spoločnosti Independent Advisor Alliance.

„Dlhodobí investori by nemali cúvať z investícií. Ekonomika stojí na pevných základoch a finančný systém je oveľa viac odolnejší ako v kríze z roku 2008,“ konštatujú analytici spoločnosti BlackRock..

„Krátkodobé poklesy akciového trhu sú prirodzenou súčasťou investorského života. Okrem obáv zo strát prinášajú aj možnosť lacného nákupu,“ hovorí Andrej Rajčány z Across Private Investments. Pripomína, že od konca druhej svetovej vojny bolo na trhu až 26 podobných korekcií ako v súčasnosti. Priemerný čas na eliminovanie strát bol štyri mesiace.

K centrálnym bankám sa musia pridať aj vlády

Očakáva sa, že k upokojeniu situácie by mohla prispieť koordinovaná pomoc svetových centrálnych bánk a vlád. Samotné centrálne banky na rozdiel od minulosti však pravdepodobne na to stačiť nebudú. „Doteraz uprednostňovali ľahšiu cestu, ktorou je znižovanie úrokových sadzieb. Ekonomika však bude potrebovať obnovenie dôvery vo fungovanie výmeny tovaru, služieb a pracovnej sily. Lacné peniaze nebudú môcť nahradiť výpadok fyzickej dodávky,“ hovorí A. Rajčány.

Bude preto treba, by boli aktívnejšie aj vlády. Môžeme vidieť, že k tomu už dochádza. Pozitívnym príkladom je Čína. Jej vláda prísnymi opatreniami obmedzila ďalšie šírenie vírusu, hoci za cenu krátkodobých ekonomických strát. Snahu Číny ocenila aj Svetová zdravotnícka organizácia. Počet nových prípadov ochorenia COVID-19 preto už v súčasnosti klesá a krajina sa už vracia k bežnému životu.

K ráznym opatrenia sa odhodlali aj vlády krajín strednej Európy. Poučili sa z chýb Talianska, ktorého vláda nezasiahla dostatočnej razantne a epidémia sa jej vymkla spod kontroly. Počet obetí na koronavírus tam do včera dosahoval 631 a počet nakazených prekročil desaťtisíc.

Na Slovensku a v okolitých krajinách ide zatiaľ len o jednotky prípadov nakazených, no napriek tomu sú tu zatvorené školy, zrušené všetky verejné podujatia a ľudia sa preventívne zdržiavajú doma.

Vlády teraz musia podporiť zamrznuté ekonomiky. Ľudia, ktorí nenakupujú a necestujú, nemíňajú peniaze a neumožňujú firmám prosperovať. Nahradiť ich musia verejné výdavky. Nemecká vláda už avizovala, že vyčlení peniaze na budovanie a modernizáciu infraštruktúry. Donald Trump zas včera avizoval úľavy na dani z príjmu. Vlády okrem toho vyčlenili miliardy dolárov na nové antivírusové výskumy.

Vyhliadky ekonomického oživenia po odznení epidémie

„Pokiaľ sa tento prístup osvedčí, odložená spotreba môže vyvolať ďalší rast trhov a zakrátko vymaže súčasné straty,“ naznačuje A. Rajčány.

Koronavírus efekt nebude trvať večne. Je predpoklad, že by zásadná časť problému mohla odznieť na konci jari, respektíve do leta. Okrem iného aj kvôli vyšším teplotám, ktoré vírus nedokáže prežiť,” pridáva finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

Nepredávať, ale nakupovať!

Podľa neho rozhodne platí, že netreba predávať investície v akciových fondoch a vyberať z nich peniaze. “Takýmto postupom by ste zaručene stratili. Nemeňte investičnú stratégiu len preto, že je na trhu dočasný pokles. Stratégia by mala vychádzať z investičného horizontu, veku a pohľadu na riziko investovania, nie z krátkodobých výkyvov na trhu,” hovorí analytik.

Dodáva, že čiastočné poklesy neznamenajú hrozbu, ale práve naopak, vytvárajú príležitosť za rovnakú investíciu nakúpiť viac lacnejších podielov vo fondoch alebo cenných papierov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial