Utorok 26. marca. Meniny má Emanuel

Konzervatívne investície môžu investorov dlhodobo pripraviť o tisíce eur

investície
Investície Redakcia 09.05.2018 | 00:00 0 Komentárov

Čo napadne bežnému Slovákovi pri slove riziko? Väčšina z nich v tom má jasno – riziko sa rovná nebezpečenstvu straty. Aj preto ukladajú svoje peniaze najmä v bankách. Dnes v nich majú uložených takmer 35,5 mld. EUR, z toho na termínovaných účtoch približne 11 mld. EUR a zvyšok na bežných a sporiacich účtoch.

Na tejto situácii nesú svoj diel viny aj finančné inštitúcie. Banky síce ponúkajú garantovaný výnos a úspory sú chránené Fondom na ochranu vkladov, avšak výnos je prakticky nulový. Navyše, keďže na tento rok NBS predpokladá úroveň inflácie vo výške 1,9 percenta, úspory na bankovom účte reálne strácajú hodnotu.

Lepšou alternatívou sú preto podielové fondy. Ponúkajú investorom reálnu šancu zarobiť viac ako inflácia, hoci nie bez rizika. Práve pri vysvetľovaní rizík dnes mnohé finančné inštitúcie zlyhávajú, a tým pripravujú najmä mladých ľudí o výnosy z úspor.

Slováci sú príliš konzervatívni investori

Podľa posledných štatistík OECD majú Slováci v akciách a podielových fondoch len 8,4 percenta svojich finančných aktív, čo ku koncu minulého roku predstavovalo sumu 8,31 mld. eur. Pričom napríklad v Rakúsku je to až 30,4 percenta. Navyše, až priveľký podiel z nich tvoria u nás investície do dlhopisových fondov, ktoré sú síce bez výrazných kolísaní avšak s nízkymi výnosmi.

Príčinou takéhoto stavu je predovšetkým nízka úroveň vedomostí Slovákov o tom, ako investovanie a podielové fondy fungujú a čo presne v nich znamená investičné riziko. Nie je to však ich chyba – štát i vzdelávací systém dlhodobo zanedbáva finančnú gramotnosť obyvateľstva. Navyše finančné inštitúcie skúmajú rizikový profil veľmi schematicky. A tak sa nie je čo čudovať, že len máloktorý Slovák má správny postoj k investičnému riziku,“ konštatuje Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko.

Ako vyzerá posudzovanie a vysvetľovanie rizika dnes? Proces zisťovania investičného rizikového profilu klientov vo finančných inštitúciách často pozostáva len z vyplnenia dotazníka. A to bez toho, aby klientovi predtým vysvetlili základné princípy fungovania podielových fondov a finančných trhov.

V dotazníkoch sa navyše vyskytujú otázky typu „Čo si predstavujete pod termínom investičné riziko?“. V možných odpovediach klient pritom vidí slová ako „strata“, „prerobiť“ či „pokles“. Je prirodzené, že človek so slabou finančnou gramotnosťou v oblasti investovania riziko jednoznačne odmietne.

Výsledkom schematicky riešeného dotazníka je zaradenie človeka do kategórie konzervatívny investor. Na základe nej mu finančná inštitúcia odporučí dlhopisové, maximálne zmiešané fondy, a tým pripraví človeka o možné výnosy na dlhé roky.

Bežný človek sa logicky pýta, čo je zlé na tom, ak si chce sporiť bez rizika, že príde o peniaze. Odpoveď je jednoznačná: konzervatívne investície nemusia svojim nízkym výnosom naplniť jeho relevantné ciele.

„Ešte predtým, ako s klientom vypĺňam investičný dotazník, vysvetľujem mu, že riziko kolísania trhov je prirodzené. Je to vlastnosť trhov, s ktorou treba nielen počítať, ale možno ju aj využiť vo svoj prospech. Stačí ju zohľadniť v dĺžke investičného horizontu a pripraviť sa na to, že počas poklesu treba zachovať chladnú hlavu a investíciu určite nevyberať. Ak ide o pravidelné investovanie, mal by v tej chvíli dokonca zvýšiť svoj vklad, aby na budúcom raste trhov zarobil viac,“ radí M. Búlik.

Dá sa zovšeobecniť, že vzdelanejší ľudia dokážu riziko znášať lepšie. Predovšetkým tí, ktorí majú aspoň základné finančné vzdelanie.

Nižšie riziko na úkor výnosov

Porovnajme si výsledok sporenia 18-ročného študenta, ktorý si chce do veku 33 rokov nasporiť približne 13 tisíc eur na vlastné bývanie ako doplnok k bankovému úveru. Mesačne si plánuje odložiť 50 eur po dobu 15 rokov. Ak bude peniaze držať na vkladnej knižke alebo v konzervatívnych dlhopisových, či zmiešaných fondoch, nedokáže však splniť svoj cieľ.

Dokladá to nižšie uvedená tabuľka. V takom prípade bude musieť sporiteľ siahnuť po drahšom, spotrebnom úvere. Jeho cieľ by však pokryl výnos z investície v akciovom fonde. Takto by zarobil až o vyše 5 400 eur viac ako na vkladnej knižke.

 

 

Rozdiel medzi príliš konzervatívnou investičnou stratégiou a investovaním do podielového fondu zameraného na akcie je ešte lepšie viditeľný na dlhšom období. Ak si 35 ročný muž bude odkladať na dôchodok sumu 50 eur mesačne po dobu 30 rokov, rozdiel bude priepastný. Zisk v akciovom fonde je v tomto prípade až o takmer 36 700 eur vyšší ako zisk zo sporenia v dlhopisovom fonde. Takáto suma by mu na dôchodku už chýbala určite príliš citeľne.

 

 

Priebežný výstup z rizikových investícií

V súčasnosti viaceré finančné produkty na trhu ponúkajú atraktívny mechanizmus, ktorý zabezpečuje, že pred plánovaným výberom sa všetky peniaze automaticky postupne preklápajú do bezpečnejších aktív. Teda – na začiatku investovania peniaze putujú do rizikovejších aktív, avšak v momente výberu sú už všetky uložené konzervatívne a je tak minimalizované riziko straty.

Tento princíp je povinne aplikovaný napríklad v druhom pilieri. Nájdeme ho už aj v tzv. treťom pilieri, čiže v doplnkovom dôchodkovom sporení. Avšak stále len v jednej z DDS-iek. V tých ostatných, ako aj v investičných sporiacich programoch, ktoré ho neponúkajú, je takéto postupné „skonzervatívňovanie“ možné robiť len manuálne.

Takýto systém tak ponúka aj investorom, ktorí odmietajú riziko, aby aspoň v prvých rokoch svojej investície nakupovali výnosnejšie rizikové aktíva a pritom mali na konci investície zabezpečené voči náhlym prepadom.

6 zásad ako sa správne postaviť k investičnému riziku

1. Investovať len takú časť majetku, ktorú si investor môže dovoliť vystaviť krátkodobému trhovému poklesu.

2. Dodržať vopred stanovený časový horizont investície.

3. Jednorazovú investíciu je potrebné rozložiť v čase, teda investovať postupne. Zníži sa tak riziko investície v nesprávnej dobe, keď sú trhy na vrchole.

4. Pripraviť sa na možné výkyvy trhov. Investor ich tak ľahšie emocionálne zvládne.

5. Nechať kolísanie trhov pracovať vo svojej prospech  V prípade poklesu nevyberať, naopak ideálne investíciu navýšiť.

6. Investíciu vyberať len postupne. Ideálne je pripraviť sa na plánovaný výber postupným presunom úspor do konzervatívnych fondov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *