Pondelok 30. marca. Meniny má Vieroslava

Korekcia akciových indexov a Nobelova cena za tlačenie peňazí

Z mnohých strán ekonomických analytikov najmä tých reálnejšie uvažujúcich počúvame, že akciové indexy sú nadhodnotené a aj keď nastáva ekonomická obnova, akciové trhy započítavajú až priveľa pozitívnych správ. A preto už niekoľko týždňov počúvame, že korekcia je na spadnutie.

Hoci súhlasíme s tým, že reálny stav ekonomiky je iný ako nasvedčuje pohľad a smerovanie na  finančných trhoch, priestor pre prepad alebo korekciu akciových trhov je len malý.

Je to podivné a rozporuplné tvrdenie, ktoré chceme na základe posledných slov Marca Fabera lepšie dešifrovať. Ten pri položení otázky, či môže SP 500 padnúť na 800 alebo 900 bodov odpovedal, že priestor je veľmi limitovaný a malý. A ak by sa tak stalo, bolo by to signálom, že ani tlačenie peňazí nepomáha kliesniť akciovým titulom cestu nahor.

Prečo Faber, silný kritik Bena S. Bernankeho (podobne ako autor týchto riadkov), takto odpovedal keď  on rovnako patrí k skeptikom ružových výhľadov obnovy ekonomiky? Odpoveď je jednoduchá a takmer viac ako 50 rokov predtým ju už povedal Ludwig Von Mises. A tá znie nasledovne: Kto raz začne s tlačením peňazí, nikdy s tým nebude chcieť skončiť a to až do úplného rozvratu menového systému a apokalypsy.

Ale aby sme boli korektní, Faber jasne povedal, akonáhle by akciový trh začal padať, za bránami FEDu by sa opäť raz rozročili tlačiarenské lisy pod taktovkou a kontrolou s menom Shalom Bernanke. Takto vytlačené peniaze by opäť raz smerovali len do finančného trhu (US spotrebiteľ je nedôveryhodný a potrebuje sa najskôr zbaviť predchádzajúcich dlhov a nájsť si zamestnanie na to aby mu niekto požičal) a príliv likvidity by tak zvýšil všetky ceny (rovnako ako klasický príliv zdvíha všetky lode luxusné jachty aj schátrané  rybárske člny.) „Centrálna banka“ nezávislá a neutrálna by tak urobila všetko pre záchranu komerčných bánk , ktoré ju v podstate ako súkromný subjekt  vlastnia, keďže tieto majú dlhé pozície vo finančných aktívach lebo veľmi dobre vedia, že dolár je takmer bezcenné aktívum.

Faber označuje Bernkakeho presne nasledovne: „Bernake is Moneyprinter.. .nothing else.“  Teda je tlačiarom peňazí a nič iné. No dodáva, že tlačenie peňazí mu v skutku ide od ruky a zaslúžil by si tak za to „metál.“ My s tým súhlasíme a len dodávame, že ak by sa udeľovala Nobelova cena za a tlačenie peňazí, tak Helicopter Ben by ju s prehľadom vyhral. V tomto je totiž absolútne bezkonkurenčný. Jednoducho svetová trieda, ktorá má pod kontrolou najväčšiu tlačiareň na svete, ktorej oficiálny názov je FED, US centrálna banka.

Faber sa však nezastavil a pokračuje v rýpaní do Bernankeho: „A garantujem Vám, že chvíľu to potrvá ale budú musieť (v dôsledku inflácie) začať tlačiť aj bankovku s nominálnym objemom 1 mil. USD." povedal pre Bloomberg TV.

Tlačenie peňazí by tak malo tlačiť dolár úplne ku dnu. Kedy by sa tak mohlo stať? " Pri pohľade na Obamu a jeho vládu by dolár mal mať nulovú silu už teraz. No ale kým sa tak stane tak to môže potrvať zhruba 10 rokov, kým si ľudia uvedomia , že fiškálna pozícia USA je kompletná pohroma. O desať rokov podľa môjho názoru 50% daňových príjmov bude použitých na splácanie predchádzajúceho dlhu a to je neudržateľné. Tu bude US vláda skutočne nútená tlačiť peniaze,“ uzatvára  Marc Faber svoje varovania. Nuž v histórie vieme, že  tlačenie peňazí môže následne skončiť ako v Nemecku v čase Weimarskej republiky. Všetci vieme, čo potom nasledovalo a kto sa dostal v Nemecku k moci, a čo spôsobil potom na celom svete!

Autor je analytik
CI Komodity .

Nahradí SDR dolár?

View Results

Loading ... Loading ...

2 odpovede na “Korekcia akciových indexov a Nobelova cena za tlačenie peňazí”

  1. Jan Dvořák píše:

    Pohled z deflační strany – prezentace Long Wave Group.
    Mám ji na svém webu zde: :http://www.pro-investory.cz/forum/posts/hrozi_propad_trhu/analyza_long_wave_group/strana/1/#pid571

  2. Toudi píše:

    A QE kazdodenne daj nam dnes… 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *