Utorok 29. septembra. Meniny má Michal, Michaela

Koronakríza sa dotýka štyroch z piatich zamestnancov

Medzinárodná organizácia práce ILO zverejnila šokujúcu prognózu. Podľa jej odhadu je koronakrízou dotknutých až 81 percent pracujúcich. Efekt na zamestnanosť bude pravdepodobne horší ako počas finančnej krízy v roku 2008.

Medzinárodná organizácia práce označuje súčasnú krízu za najhoršiu od konca druhej svetovej vojny. „Zamestnanci a podniky čelia katastrofe, a to tak v rozvinutom, ako aj rozvojom svete,“ hovorí generálny riaditeľ organizácie Guy Ryder.

Opatrenia zamerané na prevenciu epidémie si podľa neho vyžiadajú daň vo výške až 6,7 percenta globálneho fondu pracovného času. Rovná sa to 195 miliónom pracovných miest na plný úväzok. Počas finančnej krízy pritom prišlo o miesto zhruba 22 miliónov ľudí.

Dôsledky na pracovnom trhu sa už prejavujú

Dnes pociťujú obmedzenie v práci štyria z piatich zamestnancov. Len v USA požiadalo počas prvý troch týždňov obmedzenia ekonomiky o podporu v nezamestnanosti takmer 17 miliónov ľudí. Znamená to nárast nezamestnanosti v krajine z rekordného minima 3,5 percenta na zhruba 14 percent.

„Je to čistá katastrofa. Domnievam sa, že vo svete, v ktorom štyria z piatich pracujúcich žijú v krajinách úplne alebo čiastočne zablokovaných, by nemalo byť prekvapením, že sa pohybujeme v takýchto číslach,“ hovorí G. Ryder.

Obmedzenia sa už prejavujú aj na slovenskom trhu práce. Nemáme ešte k dispozícii oficiálne štatistiky, sú totiž vždy zverejnené s určitým oneskorením. Ako indikátor stavu trhu práce však môžeme použiť počet voľných pracovných miest inzerovaných na portáli Profesia.sk.

„Čísla predstavujú najväčší mesačný prepad počtu voľných pracovných miest v histórii zaznamenávania od roku 2005,“ konštatuje analytik Národnej banky Slovenska Alexander Karšay. „Zatiaľ čo vo februári bol ich počet ešte vyše 14 tisíc, čo je podobne veľa ako v priaznivom minulom roku, ku koncu marca klesli na úroveň len 8 358. Je to pokles o 41 percent. To výrazne prevyšuje aj mesačné prepady z krízového roku 2009,“ potvrdzuje analytik.

Najviac dotknuté si odvetvia ako cestovný ruch, ubytovanie, stravovanie, no aj predaj, obchod a služby. Organizácia ILO uvádza, že v nich celosvetovo pracuje až 1,25 miliardy ľudí, čo 38 percent pracovnej populácie.

Politické náklady

Zázračný prútik majú v rukách vlády. Jedine tie sú schopné minimalizovať škody katastrofy. Viaceré naozaj konajú. Ich kroky sú však často neordinované a málo komplexné. „Musíme konať rýchlo, rozhodne a spoločne. Správne a rýchle opatrenia môžu znamenať rozdiel medzi prežitím a kolapsom,“ upozorňuje G. Ryder.

Európska komisia sa už minulý týždeň rozhodla podporiť udržanie pracovných miezd 100 miliardami eur. Už dávnejšie okrem toho zrušila platnosť pravidiel Paktu rastu a stability, čo vládam umožňuje viac sa zadlžiť. Ani to však nemusí stačiť.

Napríklad také Taliansko je už dnes zadlžené na 136 percent HDP. Žiada preto Európu, aby si požičala za neho prostredníctvom tzv. koronadlhopisov. Nemecko a Holandsko však nesúhlasia, čo bude mať okrem ekonomických aj politické následky. Čoraz častejšie sa hovorí o odchode Talianska z eurozóny.

Žiadna vládna podpora nevykompenzuje reálne tržby

Dotovanie pracovných miest podnikov zasiahnutých krízou včera schválila aj slovenská vláda. Firmy, ktoré boli nútené zatvoriť prevádzky, alebo zaznamenali pokles tržieb, dostanú od vlády zaplatenú časť miezd svojich zamestnancov, aby nemuseli prepúšťať.

„Vláda SR podobne ako ostatné vlády po celom svete zavádza podporné opatrenia na ochranu pracovných miest, čo môže pomôcť prepad zamestnanosti tlmiť. No dosiahnuť úplnú elimináciu poklesu zamestnanosti pravdepodobne nebude možné. Na základe medializovaných správ už viaceré firmy pristúpili ku škrtom najmä čo sa týka dočasnej pracovnej sily,“ hovorí A. Karšay. Vládne opatrenia tak podľa neho prispejú pravdepodobne k zachovaniu len časti zamestnancov, čo firmám umožní prekonať akútne problémy.

Organizácia práce dodáva, že o celkovom účte za koronavírus rozhodne to, ako rýchlo sa ekonomike podarí v druhej polovici roka zotaviť a ako úspešné budú opatrenia na znovuoživenie dopytu po práci.

2 odpovede na “Koronakríza sa dotýka štyroch z piatich zamestnancov”

  1. Jozef Zuzula píše:

    dobrý den .
    Zmiernime dopad skrátením splatnosti faktúr na 14 dni . postavme neplatenie na uroven tesného činu ,ale veľmi rýchlo veľa dopadov krízy by sa i týmto vyriešilo . dnes čakať na oprávnene zarobené peniaze čakať 60-90 dní ? Viete čo to donáša ,krádeže, podvody ,tresne činy atd Odstráňme neistotu ľudí , podnikateľov atd ,čakám odpoveď !!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial