Utorok 27. októbra. Meniny má Sabína

Koronakríza sa na zlyhaných úveroch prejaví pravdepodobne v 3 vlnách

Banky Peter Apolen 19.06.2020 | 00:00 0 Komentárov

Koronakríza sa onedlho negatívne prejaví na schopnosti splácať bankové úvery, teda v náraste zlyhaných úverov. Podľa štúdie Vienna Initiative k tomu v Strednej Európe dôjde v troch vlnách.

80 % strát čaká banky až v budúcom roku

Prvou vlnou bude bezprostredný nárast zlyhaných úverov po skončení platnosti záchranných opatrení. Ide napríklad o dotovanie pracovných miesto formou tzv. kurzarbeit, alebo odklad splátok úverov poskytovaný bankami.

„Odklad splátok zahmlieva informácie o aktuálnom kreditnom riziku domácností, ktoré možno sledovať len cez nepriame indikátory. Ukazovatele zlyhania portfólií budú preto počas obdobia odkladu splátok skreslené,“ uvádza Národná banka Slovenska v Správe o finančnej stabilite.

Vládne opatrenia prestanú pravdepodobne platiť v treťom štvrťroku. Záverom roku preto Vienna Initiative očakáva prvý výrazný nárast nesplácaných úverov.

Druhá vlna bude mať pravdepodobne o niečo pomalší nástup a väčší časový rozptyl. Jej dôvodom budú bankroty firiem a nimi spôsobený nárast nezamestnanosti. Vienna Initiative ju očakáva v prvom polroku budúceho roka.

Do tretice zvýši koronavírus nesplácanie bankových úverov koncom budúceho roka. Dôvodom bude pravdepodobne dominový efekt pádu podnikov do bankrotu v predchádzajúcom období a narušenie dodávateľských a produkčných reťazcov.

NBS očakáva, že len 20  percent strát z kreditného rizika slovenských bánk sa udeje v tomto roku. Zvyšných 80 percent strát doľahne na banky pravdepodobne až v budúcom roku.

Najohrozenejšia je stredná trieda

Národná banka predpokladá, že najväčšiemu riziku nesplácania úverov je vystavená stredná príjmová trieda s čistými príjmami od tisíc do 1 400 eur. V skupine s nižšími príjmami čelila finančným problémom takmer pätina domácností už pred vypuknutím koronakrízy. V dôsledku pandémie však podľa NBS tento podiel vzrastie menej ako v strednej triede.

Naopak, v skupine s príjmami nad 1 400 eur riziko nesplácaných úverov vzrastie len minimálne. Vyššiemu riziku sú naopak vystavení aj živnostníci a podnikatelia.

Miera zlyhaných úverov na Slovensku klesla vlani na 2,9 percenta. Ide o doterajšie minimum, ktoré tak skoro prekonané nebude. Spoločnosť NPL Markets v predpokladá, že koronakríza spôsobí nárast zlyhaných úverov na Slovensku na šesť percent. Bude to menej ako v Českej republike, či Poľsku. Najhoršie v Európe budú pravdepodobne postihnuté banky v Taliansku a Španielsku.

Do krízy vstupovali banky v lepšom stave ako v roku 2008

Napriek vážnosti situácie však zatiaľ nemôžeme hovoriť o bankovej kríze. Banky do pandémie vstúpil oveľa lepšie pripravené než do finančnej krízy spred 12tich rokov. Ešte vlani stihli európske banky splniť kritériá Basel III, vďaka čomu majú dnes oveľa vyššie kapitálové rezervy, ktoré môžu použiť na krytie strát.

Uplatňujú okrem toho účtovné štandardy IFRS 9, ktoré im pomáhajú odhaliť zlyhávajúce úvery s dostatočným časovým predstihom. A do tretice, pandémii v Európe nepredchádzala úverová bublina.

Na druhej strane sú faktory, ktoré situáciu zhoršujú. Zadlženie vlád je oveľa vyššie, narástlo aj zadlženie firiem a ziskovosť európskych bánk za uplynulú krízu dramaticky poklesla.

Je dnes preto ťažké predpokladať závažnosť dopadu koronakrízy na bankový sektor a na mieru zlyhaných úverov. Všetko bude záležať od toho, či sa Európe podarí vyhnúť druhej vlne nákazy, ako rýchlo sa podarí naštartovať ekonomiku.

V prospech strednej a východnej Európy, najmä Slovenska a Českej republiky, však hovorí fakt, že epidémia tu nemala také vážne dôsledky ako v Západnej Európe. Hospodárstvo by sa teda mohlo zotavovať rýchlejšie.

Zhoršila sa vaša schopnosť splácať úvery počas krízy?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial