Pondelok 30. novembra. Meniny má Ondrej, Andrej

Koronakríza už položila na kolená stovky mikro podnikov

podniky
Dane Martin Stolár 09.11.2020 | 00:00 0 Komentárov

Kríza spojená so šírením pandémie vírusu COVID-19 od začiatku marca až doposiaľ existenčne ohrozila 3 290 firiem na Slovensku. Drvivá väčšina, až 90 percent z celkového počtu, sú pritom mikro spoločnosti.

V rovnakom období minulého roka evidovala spoločnosť Bisnode vo svojich databázach  ohrozených 1 832 firiem. V tomto roku je ich o 80 percent viac, teda až 3 290.

Počet insolvencií rastie o 76 %

„Spolu s ohrozenými firmami výrazne vzrástol aj počet ľudí, ktorí by mohli prísť o prácu. Zatiaľ čo v minulom roku sa to týkalo zhruba 8 100 pracovníkov, v tomto roku sa ich počet vyšplhal na takmer 21 000, čo je o medziročne o 158 percent viac,“ hovorí analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Podobný trend vykazujú aj už začaté insolvenčné konania. Od marca vyhlásilo bankrot už 290 spoločností, kým vlani ich bolo 165. „Aj v prípade insolvencií ide o vysoký medziročný nárast, až o 76 percent,” hovorí P. Štěpánová.

Ohrozené sú tie najmenšie spoločnosti

Ohrozené sú najmä malé firmy. Spomedzi všetkých, ktoré vstúpili do insolvencie tvorili mikro podniky 81 percent a malé spoločnosti 15 percent. Mikro podnikom sa definuje firma, ktorá zamestnáva najviac deväť ľudí. Malou spoločnosťou je firma s desať až 49 zamestnancami.

Najväčší nárast konkurzov oproti minulému roku je evidovaný v okresoch Skalica, Lučenec a Zlaté Moravce. V absolútnych číslach však najviac konkurzov eviduje Bratislava, ktorá tvorí k dnešnému dátumu 35 percent z celkového počtu všetkých konkurzov v krajine.

S pohľadu zamestnanosti sú najviac ohrozené okresy Topoľčany, Žilina, Bratislava a Košicie.

Vyplýva to z dát poradenskej spoločnosti Bisnode, ktorá zostavila takzvaný Bisnode Corona Index. Ten na týždennej báze poskytuje prehľad o vývoji podnikateľského prostredia na Slovensku. Monitoruje, koľko firiem vzniklo, koľko ich zaniklo alebo požiadalo o bankrot a koľko zamestnancov je ohrozených krachom firiem.

Index ukazuje, že súčasnou krízou sú najviac ohrozené tie najmenšie firmy, ktoré sa de facto dajú považovať za najslabšie. Najmenej sú ohrozené veľké firmy.

Ohrozené firmy a zasiahnutí zamestnanci – Spoločnosti ktoré spadajú do jednej z kategórií: vyhlásený konkurz, zahájené konkurzné konanie, zahájené reštrukturalizačné konanie, v dočasnej ochrane, v likvidácii, zrušenie bez likvidácie a ďalšie. Uvedené s kumulatívne týždenné prírastky (so základom v týždni 0 a v týždni 10). Zasiahnutí zamestnanci sú súčtom zamestnancov uvedených pri týchto ohrozených spoločnostiach.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial