Nedeľa 25. októbra. Meniny má Aurel

Koronavírus ovplyvňuje aj finančné trhy. Akcie klesajú, investori sa upínajú k zlatu

Investície Redakcia 28.01.2020 | 00:00 0 Komentárov

Do pozornosti ľudí po celom svete sa dostala nová hrozba. Ide o nový typ koronavírusu, ktorý sa rýchlo šíri a vyžiadal si už viac ako 80 obetí. Nakazené sú takmer tri tisícky ľudí. Na novú hrozbu reagujú aj finančné trhy. Akcie sa kvôli obavám vypredávajú a očakáva sa útek investorov k zlatu.

Vírus sa začal šíriť z Číny. Na verejnosť v pondelok preniklo, že tamojšie úrady sa najprv snažili rodiacu sa epidémiu utajiť. Povolili oslavy čínskeho nového roka napriek tomu, že nakazené už boli dve stovky ľudí. Vírus sa aj preto dostal už aj do Európy. Vedci z Vedeckého centra Johna Hopkinsona v americkom Baltimore kvôli lepšej prehľadnosti vyvinuli interaktívnu mapu, ktorá online sleduje výskyt ochorenia podľa najnovších zverejnených údajov a ktorá má pomôcť verejnosti zorientovať sa.

Dopad na trhy

Analytici upozorňujú, že vírus môže mať závažný dopad aj na finančné trhy. Dow Jones Industrial Average spadol včera po otvorení burzy oproti piatkovej zatváracej hodnote o 500 bodov, teda o 1,8 percenta. Podobne sa vyvíjal aj index S&P 500, ktorý tiež stratil takisto 1,8 percenta a technologický index Nasdaq Composite sa prudko prepadol až o 2,3 percenta.

Akciový trh si uvedomil, že koronavírus v Číne bude mať výrazný dopad aj na ekonomiku. Rôzne preventívne obmedzenia postihnú až 56 miliónov ľudí,“ hovorí akciový analytik Saxo  Bank Peter Garnry. Vysvetľuje, že Čína už svojim obyvateľom zakázala cestovať a vo veľkých mestách zavrela školy. Spomalenie v Číne sa pritom automaticky premieta aj do globálnej ekonomiky.

Ropa klesá pre očakávaný pokles dopytu

„Ak by sa z epidémie stal dlhodobý problém, malo by to vplyv aj na globálny dopyt po palivách, pretože by sa zmenil spôsob, akým ľudia po celom svete dochádzajú do zamestnania, cestujú a dovolenkujú,“ pridáva komoditný analytik Saxo Bank Ole Hansen. Epidémia tak podľa neho má a bude mať krátkodobý a strednodobý dopad na globálny dopyt po palivách. Ropa a všetky súvisiace výrobky už v posledných dňoch zaznamenali výrazný pokles cien. Okrem akciového trhu tak už so správami o čínskom víruse zápasí aj komoditný trh.

Cena ropy klesá aj napriek viacerým rizikám a hrozbám, ktoré by mohli obmedziť jej dodávku zo strany kľúčových členov organizácie OPEC. Cena ropy Brent v súčasnosti klesla na trojmesačné minimum. „Dôvodom sú okrem iného aj špekulanti a fondy obchodujúce s čiernym zlatom. Dlhodobí investori sa radšej uchyľujú do bezpečného prístavu, ktorý reprezentuje zlato a striebro,“ dodáva O. Hansen.

Dôvod, pre ktorý zlato ešte neatakovalo hranicu 1600 dolárov za uncu, ako tomu bolo pri americko-iránskej vojnovej hrozbe, je podľa neho stále nejednotná reakcia trhov, ale aj obavy o objem dopytu z Číny.

Porovnávať vírus so SARS môže byť scestné

Akciové trhy na vírus začali reagovať už v piatok. Klesli najmä americké akcie a pokles pokračuje aj tento týždeň. Akcie na rozvojových trhoch sa oslabili o 4,1 percenta. „Najviac postihnutými sú cyklické odvetvia, najmä cestovný ruch, luxusný tovar, energetika, IT, polovodiče a ťažba nerastných surovín,“ vymenúva P. Garnry.

„Nie sme odborníkmi na vírusy a ani to nepredstierame. Investori by si však mali uvedomiť, že porovnávať súčasnú krízu s ochorením SARS z roku 2003 z pohľadu riadenia rizika nie je na  mieste. Čína bola pred 17 rokmi úplne inou krajinou ako dnes. Infraštruktúra tam prešla výrazný kus cesty, vďaka čomu začalo obyvateľstvo viac cestovať. Napríklad sieť vysokorýchlostných železníc sa prudko rozvinula. Keďže vírus sa šíri aj počas inkubačnej doby, je veľmi náročné obmedziť jeho šírenie. Aj Čínska zdravotná komisia v pondelok vyhlásila, že boj s epidémiou bude veľmi komplikovaný,“ uvádza analytik.

„Radíme preto investorom, aby hrozbu účinkov vírusu brali vážne. Treba rátať aj s nepredvídateľnými negatívnymi dôsledkami. Aj dlhodobí investori nie len obchodníci by mali zvážiť svoju expozíciu voči akciám a prípadne sa zaistiť proti trhovému riziku, napríklad formou opcií,“ hovorí P. Garnry.

Menové trhy zatiaľ neprepadli panike

Menový analytik Saxo Bank John Hardy potvrdzuje, že koronavírus je dominantnou témou už aj na devízových trhoch. „Obavy z následkov epidémie postupne začínajú pociťovať aj lokálne meny, avšak zatiaľ nemôžeme hovoriť o panike,“ dodáva. „Podľa nášho názoru môže byť relatívny pokoj na menových trhov spôsobený záplavou samozvaných expertov a komentátorov, ktorí investorov presviedčajú, že súčasnú epidémiu môžeme porovnať s predchádzajúcimi vírusmi, ako napríklad so SARS, a že súčasná epidémia zákonite rýchlo odzvoní,“ vysvetľuje.

„Nedovolím si tvrdiť, že je tento predpoklad nesprávny, avšak je nutné si uvedomiť, že situácia sa rýchlo zhoršuje a že súčasný vírus je omnoho nákazlivejší, než si na základe historických precedensov dokážeme predstaviť,“ uzatvára J. Hardy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial