Sobota 26. septembra. Meniny má Edita

Kto bol víťazom a kto porazeným na finančných trhoch roku 2018

finančné trhy

Rok 2018 možno pomenovať rôzne, no určite nie slovom nudný. Investori sa neustále obávali príchodu novej krízy. Trhy z toho dôvodu zažili tri výrazné korekcie. Ktoré aktíva prerobili, a ktoré si naopak polepšili?

Víťazi minulého roka

Paládium sa stalo novým kráľom

Strieborno-biely kov si počas minulého roka siahol na korunku kráľa medzi drahým kovmi. Po dlhých 16 rokoch tak pokoril zlato, ktoré si držalo prvenstvo so značným náskokom.  Až donedávna. Za posledné štyri mesiace sa cena paládia vyšvihla z hodnoty okolo 840 dolárov za uncu na 1 243 dolárov za uncu, ktorú dosahovala tesne pred Vianocami, zatiaľ čo cena zlata sa pohybovala na úrovni 1 242 USD za uncu.

Kým cenu zlata zatláčala dole obchodná vojna USA s Čínou, ktorá nahrávala v prospech rastu dolára a utlmovala tak nákup komodity z krajín platiacich inými menami, naopak paládium „zažívalo“ boom. Až 75 percent dopytu po tomto kove predstavuje dopyt po katalyzátoroch, ktoré sa využívajú v benzínových motoroch a tie sa momentálne kvôli postupnému zániku dieslových motorov dostávajú do centra pozornosti odbytu.

Napriek tomu, že v posledných dňoch paládium prvenstvo stratilo, fundamenty aj naďalej ukazujú v prospech jeho rastu v najbližšom období a jeho hodnota stále stúpa. Momentálne sa nachádza na úrovni okolo 1266 dolárov za uncu.

Konopná mánia

Podobne ako koncom roka 2017 zažíval obrovský boom bitcoin, v roku 2018 sa tešili popularite spoločnosti, ktoré vyrábajú medicínske konopné výrobky. Za ich rastom stál zvyšujúci sa záujem o používanie rastliny na rekreačné a medicínske účely.

V druhej polovici októbra 2018 bolo schválené jej používanie na rekreačné účely v Kanade, čo rozšírilo trh. Zvýšený záujem zo strany investorov však firmy mohli pozorovať už pred týmto dátumom.  Akcie spoločnosti Tilray, ktorá vstúpila na burzu v júli 2018 už vzrástli o približne 250 percent a koniec roka uzatvorili na úrovni 70 dolárov za akciu.

Hodnota konkurenčnej Canopy Growth sa vyšplhala o vyše 25 percent v priebehu roka a koncom roka bola jej hodnota 26 dolárov za akciu. Výrazný vzostup počas roka zaznamenali aj akcie Aphrie, ktoré si pripísali 50 percent, ale po viacnásobných výplachoch počas posledných týždňov si celý zisk odpísali.

Bez ohľadu na to, vzhľadom na pribúdajúce štúdie o pozitívnych účinkoch rastliny na celý rad ochorení a postupná legalizácia vo zväčšujúcom sa počte štátov nahrávajú v prospech pozitívneho vývoja spoločností, ktoré “marihuanu” spracúvajú.

Prvenstvo si vybojoval Microsoft

Spoločnosť sa pred pár týždňami vrátila na pozíciu najhodnotnejšej firmy z pohľadu trhovej kapitalizácie, ktorú jej  v roku 2010 prebral Apple, keď bojovala s nízkym dopytom po osobných počítačoch. Tesne pred Vianocami sa hodnota Microsoftu na trhu pohybovala okolo 814 miliárd dolárov zatiaľ čo hodnota povestného “Jablka” dosahovala 785 miliárd dolárov.

Z pozície trhovej trojky sa tak poskytovateľ cloudových riešení  prebojoval až na vrchol. Jeho akcie od začiatku roka 2018 vzrástli o približne 25 percent a koniec roka uzavreli na hodnote okolo 101 dolárov za akciu. Prvenstvo si spoločnosť vychutnávala len krátko. Do nového roka vstúpila opäť na tretej priečke.

Amazon rástol

Z pohľadu trhovej kapitalizácie sa síce Amazon nachádzal tesne pred vianočnými sviatkami medzi americkými spoločnosťami na treťom mieste, ale celkovo sa mu minulý rok darilo. Začiatkom septembra ako druhá spoločnosť v tesnom závese za Apple prekonala hranicu jedného bilióna dolárov, čo sa týka tržnej kapitalizácie. Okrem toho sa jej akcie v priebehu roka vyšvihli  z hodnoty 1200 dolárov za akciu a začiatkom septembra prekonali 2-tisícovú hranicu.

Odvtedy počas viacnásobných jesenných výpredajov  ich hodnota síce klesla, ale aj tak si v ročnom pohľade pripísali rast okolo 33 percent a krátko pred Štedrým dňom sa obchodovali na úrovni okolo 1590 dolárov za akciu. Starý rok nakoniec uzavreli s ocenením 1501 dolárov za akciu.

Zemný plyn zamieril na vrchol

Cena zemného plynu v uplynulom roku výrazne vzrástla. Najviac stúpala počas jesenného obdobia, konkrétne v týždňoch, kedy ropa najvýraznejšie strácala hodnotu. Nárast komodity v tomto období bol necelých 50 percent. Dôvodom rastu boli najmä nižšie zásoby, ktoré sa pohybovali pod dlhodobým priemerom, keďže horúce leto spôsobilo zvýšený nápor na používanie klimatizácií.

Okrem toho vzrástla cena emisných povoleniek na CO2, čím sa predražili náklady prevádzkovateľov uhoľných elektrární, pre ktorých sa plyn do budúcna stáva atraktívnejšou variantou. Kým ešte začiatkom roka 2018 sa objemová jednotka plynu obchodovala na úrovni pod tromi dolármi, začiatkom decembra to bolo 4,5 dolára. Na konci roka sa však opäť oslabila a vrátila sa na hodnotu okolo troch dolárov za objemovú jednotku.

Prepadáky

Bitcoin si siahol na ročné dno

Ešte koncom roka 2017 trhal bitcoin rekordy a dostal sa na svoju historicky najvyššiu hodnotu nad 20- tisíc dolármi. Lenže po dosiahnutí tejto hranice otočil smer vývoja a začal oslabovať. Kým začiatkom januára 2018 sa najstaršia kryptomena nachádzala na hodnote okolo 14-tisíc dolárov, v priebehu roka jej hodnota oslabila o 76 percent a pred Vianocami sa pohybovala na 3260 dolároch, čo bola najnižšia cena od augusta 2017.

Tesne pred oslavami nového roka mierne posilnila a vyšplhala na hodnotu 3829 dolárov. Zdá sa, že najlepšie časy má kryptomena už dávno za sebou, pričom vyhliadky na najbližšie obdobie nie sú príliš pozitívne.  Aj napriek tomu bitcoin stále tvorí viac ako polovicu percent hodnoty všetkých kryptomien na trhu.

Ropa na hranici rentability

Kým v prvej polovici roka 2018 ropa atakovala ročné maximálne ceny a hodnota severomorskej Brent sa pohybovala okolo hranice 86 dolárov za barel v dôsledku nízkych zásob ropy v USA, výpadkom ťažby v Kanade a Líbyii, či požiadavkám Donalda Trumpu, aby importéri stopli nákup komodity z Iránu, v posledných týždňoch bojovala s presne opačným problémom.

Ceny zatlačili dole vysoké zásoby v USA rovnako ako nadbytočná produkcia Saudskej Arábie, ktorá mala pôvodne vykryť straty spojené s americkými sankciami voči Iránu. Keďže ôsmi najväčší odberatelia Iránu napokon dostali šesťmesačnú výnimku, na trhu sa ocitli prebytky čierneho zlata a ceny Brentu aj WTi atakovali tesne nad hranicou rentability.  Pre porovnanie, cena Brentu od začiatku roka do októbra 2018 vzrástla o 28 percent, ale od októbra až do konca decembra stratila cez 38 percent hodnoty a pohybovala sa na úrovni okolo 53 dolárov za barel, čo je o 14 dolárov menej ako v januári minulého roka.

Ľahká texaská WTI sa ešte začiatkom roka pohybovala na hodnote 57 dolárov za barel, kým v posledný deň roka 2019 to bolo vyše 45 dolárov za barel. Celkovo do októbra stratila 41 percent ceny. Vzhľadom k tomu, že OPEC už schválil kroky potrebné k obmedzeniu ťažby – napriek protestom amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý chce hodnotu čierneho zlata držať nízko – ceny by sa mohli v priebehu roka 2019 stabilizovať.

Index Dax

Ešte koncom januára sa nemecký burzový index Dax, ktorý tvorí 30 najvýznamnejších nemeckých spoločností zo segmentu blue chip pohyboval na úrovni cez 13,5 tisíc bodov. V priebehu roka postupne jeho hodnota oslabovala a v ročnom horizonte z nej stratil takmer 21 percent. V polovici decembra 2018 sa pohyboval na úrovni 10 860 bodov, na ktorej sa naposledy nachádzal v novembri 2016.

Do konca roka klesol o ďalších 2,6 percenta. K poklesu výrazne pomohla obchodná vojna medzi USA a Čínou a s ňou spojená neistota na akciových trhoch a automobilový priemysel, ktorý sa medzi najslabšími objavuje v poslednom období pomerne často.  Na hodnote vlani stratili akcie Volkswagen, BMW aj Daimler, ktorého súčasťou je aj značka Mercedes.

Ešte v polovici roka hovorili očakávania agentúry Bloomberg o tom, že DAX zakončí rok 2018 na podobných úrovniach, v akých sa pohyboval začiatkom roka, ale teraz je jasné, že to bude hlboko pod týmito očakávaniami.

Snap

Pre spoločnosť Snap, ktorá vlastní populárnu mobilnú aplikáciu Snapchat, bol druhý rok od vstupu na burzu skutočným prepadákom. Hoci akcie spoločnosti zamierili nadol už krátko po primárnom úpise v roku 2017, v roku 2018 svoju stratu ešte prehĺbili.

Kým v januári minulého roka bolo možné kúpiť akciu za 15 dolárov, koncom roka to bolo necelých šesť dolárov za akciu, čo predstavuje prepad 60 percent.  Pri vstupe na burzu bolo pritom možné kúpiť akcie firmy za niečo vyše 22 dolárov za akciu. Ak to týmto tempom pôjde ďalej, onedlho už nebudú mať kam klesať…

Facebook stál únik dát viac než len povesť

Facebook má za sebou veľmi náročný rok. Na kolená akcie spoločnosti poslal škandál okolo úniku dát desiatok miliónov ľudí po celom svete. Zakladateľ spoločnosti Mark Zuckerberg tak musel čeliť nespokojnosti užívateľov, investorov aj tlaku zákonodarcov, pred ktorými vysvetľoval prečo a ako k úniku došlo.

Mediálne prepieraná aféra nakoniec stála firmu nielen dôveru užívateľov, ale aj 30 percent hodnoty akcií na trhu. Tie uzavreli obchodný rok na cene 131 dolárov za akciu. Pre porovnanie, začiatkom roka to bolo ešte 188 dolárov za akciu.

Výhľad pre rok 2019

Taliansko predstavuje i naďalej hrozbu

Kým otázka Grécka sa postupne dostala do úzadia,  v popredí momentálne rezonuje problematika ekonomiky Talianska, ktorého verejný dlh dosahuje 131 percent HDP. Keď k tomu pripočítame rozpočtový plán na rok 2019 a nekvalitné úvery bankových domov, môže to predstavovať slabé ohnivko v reťazi európskeho bankového systému, ktoré by mohlo spustiť recesiu, či dokonca ďalšiu globálnu krízu.

V posledných týždňoch minulého roka sa Taliansko snažilo bojovať proti požiadavkám Európskej komisie na zníženie plánovaného schodku na rok 2019, no po hrozbe spustenia disciplinárneho konania a s ním súvisiacich sankcií ustúpilo a z plánovaných 2,4 percenta schodok znížilo na 2,04 percenta a nakoniec s Európskou úniou dospelo k vzájomnej dohode.

Libra môže prudko oslabiť

Napätie okolo brexitu sa stupňuje a vplyv má aj na britskú menu. Po tom, čo premiérka Theresa Mayová odložila hlasovanie parlamentu o dohode rozvodu Británie s Európskou úniou oslabila libra voči doláru o 1,5 percenta.  O dva dni neskôr sa triasla stolička pod samotnou Mayovou, ktorá si musela obhájiť svoj post premiérky Konzervatívnej strany. Dôveru jej nakoniec vyslovilo 200 poslancov z 317, takže odvolanie, ktoré si želali jej neprajníci a zástancovia tvrdého brexitu sa nakoniec neuskutočnilo.

Lenže menový pár GBP/USD neustále oslabuje. Nervozita na trhu ohľadom finálnych podmienok „rozvodu“ Londýna s Bruselom neustále rastie a libru to ťahá k zemi.  Od marca minulého roku sa prepadla o 12 percent ale tesne pred koncom roka predsa len posilnila a dostala sa okolo úrovne 1,2740 dolárov.

Pokiaľ neprebehne oficiálne hlasovanie o prijatí podmienok dohody a nedôjde k ich realizácii britská mena môže aj naďalej značne oslabovať. Hraničný termín hlasovania parlamentu je stanovený na 21. januára, ani to však nemusí znamenať, že následne nastane opadnutie nervozity na trhu a opätovný rast britskej meny.

Ako sme boli svedkami po referende za odchod Británie z únie, libra utŕžila na hodnote historické strany a nemožno vylúčiť, že podobný scenár nastane aj po 29. marci, kedy krajina definitívne opustí úniu.

Autorka je analytička spoločnosti xPartners

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial