Nedeľa 20. septembra. Meniny má Ľuboslav, Ľuboslava

Kto opustí loď ako prvý? Krysy alebo kapitán?(Zrkadlo uplynulého mesiaca)

Bez mučenia priznávam, že pôvodne som sa chcel v mesačnom komentári venovať celkom iným témam, nie politickým veciam okolo vraždy dvoch mladých ľudí. V prvom rade som sa chcel podrobnejšie zaoberať úvahami okolo zvyšovania sadzieb americkou centrálnou (Fed), keďže zvyšovanie sadzieb býva zo začiatku pozitívnou informáciou signalizujúcou normalizáciu. Ale po prekročení istého prahu sa môžu na trhu objavovať obavy zo zhoršenia dostupnosti úverov a pokles ponuky peňazí býva znakom blížiaceho sa ekonomického spomalenia.

Tejto téme sa ale v českej i slovenskej verzii portálu Investujeme venovali tí, ktorí majú k téme bližšie ako ja.

“V súčasnosti, keď hospodárstvo rastie, zvyšujú sa mzdy a rovnako aj inflácia, Fed pravdepodobne zrýchli zvyšovanie úrokových sadzieb. Investori musia preto prijať fakt, že časy sa zmenili… Ak si uvedomíme, že sa nachádzame v časoch ekonomickej expanzie, môžeme z toho profitovať. Spotrebitelia totiž majú viac peňazí, ktoré môžu minúť,” dôvodí analytička Saxo Bank Althea Spinozzi zdôrazniac, že posledná fáza hospodárskeho cyklu by sa mohla zmeniť na recesiu a vtedy by sme mnohí trpeli.

Pôvodne som sa chcel podrobnejše venovať aj cenám čierneho zlata, ktoré si už dlhšie poskakujú nad hranicou 60-USD a vyššie  nepôjdu! Momentálne cenu na tejto úrovni spoľahlivo držia informácie o neustálom zvyšovaní ťažby bridlicovej ropy v Spojených štátoch. Podľa uznávaných odborníkov (akým je aj vedúci Medzinárodnej agentúry pre energiu IEA Fatih Birol) Spojené štáty v ťažbe ropy pravdepodobne už v tomto, a ak nie, tak najneskôr v roku 2019 predstihnú aktuálne najväčšieho producenta, ktorým je Rusko.

Poviem to na rovinu: Celý fígeľ je v tom, že cena „niečo nad 60 USD“ je pre nové moderné technológie ťažby a spracovania ropy, akými disponujú americkí producenti, viac ako zaujímavá. S Ruskom je to o poznanie horšie.

Krv a tvrdo strážené hranice?

Aspoň pár slov k veciam okolo budúcnosti eurozóny a celej EÚ. Je to fakt horúca téma a vo februári sa udialo toľko vecí, že by to stálo za tri komentáre.  A tak len krátko:

– pre jednotnú európsku menu bude naďalej rizikom pokračujúci vnútrostranícky boj v radoch nemeckých sociálnych demokratov (SPD) o tom, či vytvoriť veľkú koalíciu s Angelou Merkel a ak áno, akú má mať podobu. Hlavným bojiskom je tzv. vnútrostranícke referendum cca 460 tisícok členov SPD. Ak to pre CDU/CSU súčasnej kancelárky tento týždeň nedopadne priaznivo, budú musieť prísť predčasné voľby, čo zrejme bude znamenať definitívny politický koniec pani Angely a kurz EURUSD  euro si to fajne odskáče!

– ďalším rizikom pre jednotnú menu sú blížiace sa voľby v Taliansku, nárast fašizmu a čoraz silnejší odpor vo forme krvavých masových demonštrácií proti fašizoidným prejavom krajine.

– treťou vecou, ktorá ale aktuálne nemá dopad na kurz eura, je pokračujúci boj o podobu Brexitu. Mám pocit, že zainteresované strany sa vo februári už definitívne zmierili s tým, že slušný pokojný rozvod to nebude, ale pôjde o tzv. tvrdý, resp. veľmi tvrdý Brexit, čo malo vplyv na pokles libry. Britský minister zahraničných vecí Boris Johnson už spresnil, že medzi Severným Írskom a Írskou republikou budú tvrdé, ostro strážené hranice.

Nezamestnanosť? Lebo školy…

Počas uplynulého mesiaca ma zaujali správy o poklese nezamestnanosti u nás i vo väčšine sveta, čo – ako som už písal v predchádzajúcom komentári, nie je zásluha dobrotivého premiéra Fica. Viac ma ale zaujalo, že mnohé priemyselné podniky na Slovensku zaboha nevedia získať kvalifikovanú pracovnú silu, lebo školy… Už skôr na to upozornil poslanec Branislav Gröhling, ktorý je tímlídrom opozičnej strany SaS pre školstvo. Zdôraznil dlhodobú odtrhnutosť slovenského školstva od reálneho života a novodobých výziev. Slovenské školstvo podľa jeho slov „ide v starých koľajach“ a je za tým zlyhanie politiky.

Ako Gröhling spresnil, hlavnými vinníkmi marazmu sú strana Smer-SD so svojimi troma vládami a SNS, ktorej nominanti dlhodobo ovládajú rezort školstva, no realita je taká, že Štátny pedagogický ústav namiesto modernizácie školstva bez rozmyslu pridáva a odoberá hodiny predmetom reagujúc na nedomyslené výstrely do tmy od SNS o národno – vlasteneckej brannej výchove či hodine dejepisu navyše a výsledok vidíme v neschopnosti mladej generácie rozumieť svetu a problémom, ktoré pred nimi vyvstávajú.

Školy by ale mali, myslí si poslanec, viesť  žiakov k riešeniu problémov, k práci v skupinách či kritickému narábaniu s informáciami tak, aby boli dobre pripravení žiť v 21. storočí.

To nepotrebuje ďalší komentár, s poslancom bezvýhradne súhlasím, napokon tejto téme som sa už venoval a v jednom zo svojich predošlých komentárov som citoval čerstvého absolventa elektropriemyslovky, ktorý fakticky neovládal základné veci zo slaboprúdovej elektrotechniky a tak som sa ho pýtal, o čom sa v škole štyri roky učili.

A jeho odpoveď? „Ta o svätom Cyrilovi, Metodovi… o štúrovcoch.“

Ale všetky témy s financiami a investovaním do vzdelania išli koncom uplynulého mesiaca nabok a zatienila ich tá jediná, ktorú rozoberám v posledných častiach tohto komentára a o ktorej si myslím, že najlepšie by ju vedel vypointovať Ernest Hemingway.

Miro si myslí, že je to nastrihaný novinový papier

Samozrejme, nebudem rozpisovať, čo je všeobecne známe  o vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a o atmosfére, ktorá vznikla okolo tejto smutnej a tragickej udalosti. Ale aj mnou doslova otriasli momenty, ktoré sa nedali prehliadnuť.

Po prvé, že o dvojnásobnej vražde informoval premiér Fico a minister Kaliňák a navyše Fico neurážal novinárov a nenadával im. Už to vo mne vzbudzuje isté pochybnosti a z celého som vyčítal toto. Fico: Musíme konať, lebo nakoniec nás budú obviňovať z toho, že my sme zodpovední za to že došlo k vražde.  Kaliňák: Dofrasa, dajako sa nám to všetko vymklo z rúk. Ja: Bože, prečo tí dvaja informujú o prípade a jeho vyšetrovaní a zasahujú do toho? Veď na to podľa zákona je konkrétny vyšetrovateľ a prokurátor, nik viac!

Po druhé, nezaradený poslanec Miroslav Beblavý vyrukoval s témou: Kto pozval taliansku mafiu do bezpečnostnej rady štátu? Vtedy mnohí ešte nechápali o čo ide. Vzápätí sa vo všetkých médiách objavilo meno veľkopodnikateľa Antonia Vadalu, predstaviteľa obávanej talianskej mafie,  ktorý prišiel na Slovensko za eurofondmi  a do tímu Ficových  najbližších spolupracovníkov nastrčil poradkyňu Máriu Troškovú  a poslanca Národnej rady za Smer Viliama Jasaňa, ktorý sa stal šéfom krízového manažmentu a bezpečnosti štátu.

Po tretie, divadlo s miliónom eur. Ani sa k tomu lacnému a  úbohému divadlu nevyjadrujem. Akurát neviem pochopiť, odkiaľ vzali ten milión v hotovosti a ako je to právne a účtovne ošetrené? Hotovostné transakcie v takých sumách sú zákonom zakázané a platí to aj pre premiéra a ministra. Čiže zase len trápne divadlo pre masy. Môj kamarát Miro si ale myslí, že tam boli len nastrihané novinové papiere.

Po štvrté, vládny Most – Híd vyrukoval na Fica s požiadavkou, aby pozastavil výkon funkcie osobám, ktoré sú podozrivé kontaktmi s mafiou  – svojej poradkyni Troškovej a šéfovi  krízového manažmentu a bezpečnosti štátu Jasaňovi. Predstavitelia strany zdôraznili, že je to pre nich zásadná požiadavka a Fico pochopil, že by skončil. Snažil sa ale zachovať si  svoj imidž a tak obaja, Trošková aj Jasaň, akože sami odchádzajú z funkcií až do skončenia vyšetrovania vraždy.

Po piate, Fico obvinil opozíciu, že smrť dvoch ľudí sa pre ňu  stala obyčajným politickým nástrojom, ktorým chce vyhnať ľudí do ulíc a získať moc a tak našla vraha. „Jej jediným cieľom je kriminalizácia Smeru-SD a celej koalície,“ povedal, ale novinárom neumožnil klásť otázky!

Medzitým sa v médiách objavili správy (aj z oficiálnych štátnych tlačových agentúr), že po viacerých blízkych príbuzných Antonia Vadalu pátrajú talianske justičné a policajné orgány pre ich účasť na pašovaní kokaínu po svete. A tiež o tom, že Americká obchodná komora v SR, ktorá zastupuje 330 členských spoločností z 27 krajín sveta, ktoré na Slovensku zamestnávajú viac ako 100.000 občanov tejto krajiny, vyjadrila aj po Troškovej a Jasaňovom odchode z funkcií hlboké znepokojenie nad aktuálnou situáciou na Slovensku. Vyzerá tak, že firmy z mnohých kútov sveta Fico nepresvedčí!

Možno je za tým aj to, že najvypuklejším problémom Slovenska sú podvody s DPH a azda aj ľudia okolo Vadalu by o tom mohli dačo vedieť. Najhoršie na tom je, že aj keď podľa oficiálnych správ obrovský požiar v budove, v ktorej sídli Daňový úrad Košice, nezničil priamo žiadne dokumenty, tie tony vody, ktoré tam desiatky hasičov striekali dlhé hodiny, nakoniec aj tak zatiekli do suterénu (zákon gravitácie žiaľ platí aj na Slovensku!) a tie vody možnože viacero spisov nenávratne poškodili. Ale na to sa príde až neskôr, keď vášne utíchnu.

Je také porekadlo…

Zdá sa, že naozaj u nás začína prihárať. Azda najlepšie to ilustruje porekadlo, podľa ktorého potápajúcu sa loď opúšťa kapitán ako prvý, resp. ako posledný (podľa toho, čo sa v danom kontexte hodí), resp. že krysy utekajú z potápajúcej sa lode ako prvé… Alebo sa použijú aj iné príklady a iné slovné spojenia, keďže to porekadlo je naozaj variabilné.

Dosť ale teórie, aj keď náuka o prísloviach, porekadlách, úsloviach, sentenciách a pod. je mi ako absolventovi filozofickej fakulty a človeku, ktorý sa dlhé – dlhé desaťročia živí písaním, viac ako blízka. Ale s tým kapitánom je to fakt trefa!

Upozornil na to jeden známy bloger, ktorý si všimol, že po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a po následnom požiari v Košiciach, ktorý podľa oficiálnych správ údajne nezničil žiadne dokumenty, začali na Facebooku (FB) náhle ubúdať priatelia Antonia Vadalu. Medzi prvými, ktorý si uvedomil, že na Slovensku začína byť horúco a pre istotu vzdal sa priateľstva s Vadalom a zmizol z Vadalovho FB profilu, je predseda slovenského parlamentu Andrej Danko!

V čase, keď som písal tento mesačný komentár a nepretržite som sledoval FB, mal spomínaný taliansky podnikateľ medzi priateľmi aspoň teda na tejto sociálnej sieti ešte množstvo známych ľudí aj z verejnej a štátnej správy, učiteľov na vysokých školách atď. Postupne ale ubúdajú…

Vadalove styky s talianskou mafiou viackrát prešetrovala Slovenská informačná služba (SIS) a keďže je spolu s Ficovou poradkyňou Máriou Troškovou v slovenských i vo svetových médiách nepriamo spájaný nielen s vraždou Jána Kuciaka a jeho snúbenice , ale najmä s obrovskými podvodmi na DPH a s nekonečným rozkrádaním eurofondov, náhle sa od neho začali odvracať všetci, ktorí sú v nejakom postavení .

Áno, presne tí, ktorí sa ešte donedávna chválili a hrdili, že sa s Antoniom kamarátia. Stačí sledovať Facebook.

Myslím si, že tento fakt (náhly odliv verejne činných priateľov) je sám o sebe najlepšou možnou pointou komentára uplynulého mesiaca. Lepšiu pointu príbehu by v tejto situácii nevymyslel ani Ernest Hemingway!

Autor PhDr. Peter Furmaník je publicistom – reportérom a komentátorom. Ilustračné foto v záhlaví článku: www.sxc.hu (freeimages)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial