Nedeľa 23. február. Meniny má Roman, Romana

Kto v roku 1900 investoval 1000 USD, mohol dedičom o sto rokov nechať 20 mil. dolárov

finančný trh
Investície Redakcia 21.03.2018 | 00:00 0 Komentárov

Svet za ostatné roky zažil mnoho pádov ale aj vzostupov, a to nielen na finančných trhoch. Pád však nie sú z dlhodobého pohľadu negatívnou skúsenosťou, ale naopak príležitosťou k zárobku. Ak sa pozrieme viac do minulosti, tak tým, ktorí sa strachovali o svoje peniaze a neinvestovali v obave z negatívnych udalostí, sa táto stratégia neoplatila.

Svet rastie. Počas 20. storočia rástol svetový akciový trh v priemere o 10,4 percenta ročne. „Približne tisíc dolárov investovaných v roku 1900 mohlo do konca roka 1999 dosiahnuť hodnotu viac ako 19,8 milióna dolárov. Pri priemernom 15-percentnom ročnom výnose trvá len 30 rokov, kým sa z 15-tisíc dolárov stane jeden milión dolárov,“ uvádza generálny riaditeľ Across Private Investment Maroš Ďurik.

Ekonomika sa vyvíja vo vlnách

Globálna ekonomika sa v uplynulých rokoch pohybovala vo vlnách. Najmä obdobia recesie v USA ovplyvnili celú globálnu ekonomiku. Napríklad rastúce americké úrokové sadzby z rokov 1986-1989 a skokový nárast ceny ropy v roku 1990 spomalili hospodársky rast v USA.

V roku 2001 došlo k prasknutiu dot-com bubliny, ktorá spoločne s teroristickými útokmi z 11. septembra 2001 ukončila desaťročie hospodárskeho rastu. Finančná kríza v rokoch 2007-2009 však mala najväčší vplyv. Spôsobila spomalenie amerických a európskych ekonomík. Rozvíjajúce sa krajiny (väčšinou v Ázii) však postupne silneli. Za posledných 30 rokov sa kontinuálne zvyšovala tamojšia životná úroveň. Len v tomto roku má svetová ekonomika dosiahnuť takmer štvorpercentný rast.

Svet neustále rastie a prináša nielen investorom čoraz viac príležitostí. ,,Napríklad dnes jedna z najhodnotnejších firiem na svete, Google, začala svoju činnosť v roku 1990. Zakladatelia Larry Page a Sergey Brin utriedili ,,chaos“ v hromade materiálov na internete a už desiatky rokov firma zvyšuje svoju hodnotu na trhu. Podobných príkladov je veľa, svetový finančný trh ponúkol v tomto smere za posledné roky zaujímavé možnosti,“ skomentoval M. Ďurik.

Rastu svetovej ekonomiky sa však netreba len prizerať, ale zviezť sa na ňom prostredníctvom investícií. V čase hospodárskej expanzie sú najatraktívnejším finančným aktívom akcie. Keďže sa darí firmám, darí aj ich akciám. Je to priama stávka na rast ekonomiky. Navyše akcie prinášajú dodatočný výnos v podobe dividendy.

Populárne indexové fondy

Hitom ostatných rokov sú okrem toho aj indexové fondy. Ich filozofia je v tom, že nižšími poplatkami dokážu investorom priniesť vyšší čistý výnos, ako aktívne manažované podielové fondy. V období všeobecného rastu totiž nie je veľmi náročné robiť selekciu akciových titulov. Indexové fondy sú pripnuté na celotrhové burzové indexy, napríklad S&P 500. Nezamestnávajú manažérov, ktorí by museli robiť každodenné investičné rozhodnutia.

Na investovaní do indexových fondov výrazne zarobil aj svetovo najznámejší miliardár Warren Buffett. V liste investorom, ktorý zverejnil nedávno, pripomenul, že pred desiatimi rokmi investoval do nemanažovaného (pasívneho) S&P 500 indexového fondu a v stávke tvrdil, že zarobí viac ako fondy fondov, ktoré sú aktívne spravované odborníkmi. A nemýlil sa. Za desať rokov fondy fondov, teda najviac diverzifikované investície, zarobili ročne len od 0,3 do 6,5 percenta. Indexový S&P fond však priemerne ročne zarobil až 8,5 percenta.

Lacný pasívny manažment

V roku 1989 tvorili indexové fondy približne jedno percento finančného trhu, dnes je to viac ako 23 percent aktív v správe fondov. Kým ešte v roku 2005 globálne indexové fondy spravovali len 450 miliárd dolárov, objem spravovaných peňazí aktuálne narástol na takmer päť biliónov dolárov. Prieskumná a konzultačná firma ETFGI odhaduje, že do roku 2020 by sa finančný trh s týmito investičnými fondmi mohol zdvojnásobiť.

Idexové fondy však rastú aj padajú s celým trhom. V prípade poklesu trhu sú tak prvé, ktoré strácajú. Investori totiž od nich v panike utekajú veľmi rýchlo. Ukázali to aj prepady zo začiatku februára. Z pohľadu zachovania hodnôt, ktorý prevláda v čase poklesu trhov, tak začnú väčší význam pravdepodobne opäť nadobúdať aktívne riadené fondy s manažmentom portfólií.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *