Sobota 30. mája. Meniny má Ferdinand

Ktorá banka získala ocenenie Hypotéka roka 2019?

Hypotéku roka 2019 ponúka Slovenská sporiteľňa. Rozhodla o tom odborná porota, ktorá hodnotila produkty spojené s financovaním a zabezpečením bývania.

Ocenenie Hypotéka roka organizuje spoločnosť Fincentrum a týždenník Trend už šiesty rok. „Hodnotenie organizujeme preto, aby sme zvýšili povedomie medzi spotrebiteľmi, ale aj aby sme prispeli k zlepšeniu kvality finančných služieb,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Fincentrum František Dragúň.

„Pre odbornú porotu bolo ťažké ovenčiť titulom len jeden konkrétny produkt, pretože nie je možné označiť jedinú hypotéku za univerzálne najlepšiu pre každého. Klienti sú odlišní a každý má svoje potreby. Chceli však sme prispieť k prehľadnosti ponuky na trhu a k tomu, aby vyhodnotené hypotéky klienti aspoň zaradili do svojho individuálneho hodnotenia,“ uviedla zástupkyňa šéfredaktora týždenníka Trend, Eva Mihočková.

Hypotéka roka

Slovenská sporiteľňa so svojou „Hypotékou bez prekážok“ získala najvyššie bodové hodnotenie vo všetkých šiestich hodnotiacich kategóriách. Spomedzi desiatich bánk tak bola ponuka sporiteľne najlepšia v porovnaní poplatkov, úrokovej sadzby, akceptácie príjmov žiadateľa, flexibility podmienok hypotéky a komplexnosti ponuky.

Sporiteľňa získala so súčtom 31,775 bodu presvedčivý náskok viac ako piatich bodov pred druhou najlepšie ohodnotenou hypotékou. „Inšpirovali sme sa jednou z kategórií, v ktorej si každoročne odnášame ocenenie, teda za Hypotéku bez bariér a rozhodli sme sa priniesť na trh Hypotéku bez prekážok,“ vysvetlil pri preberaní ocenenia motiváciu Slovenskej sporiteľne jej finančný riaditeľ a člen predstavenstva Pavel Cetkovský. Naznačil, že silnou stránkou víťaznej ponuky je jednoduchosť jej vybavenia.

V tohtoročnom porovnávaní hypoték pribudol jeden nový parameter. Porota porovnávala po prvý krát úvery na bývanie podľa toho, aké príjmy žiadateľov dokážu banky zohľadniť a započítať do ich disponibilného príjmu. „Aby banky splnili nové pravidlá NBS, ich ponuky sa začali na seba viac podobať. Zistili sme však, že práve v tomto parametri sa odlišujú,“ hovorí E. Mihočková.

Čoraz väčšia skupina ľudí má to totiž príjmy z viacerých zdrojov. Môže to byť napríklad mzda z pravidelného zamestnania, z rôznych jednorazových dohôd o vykonaní práce, či z podnikania na živnosť alebo s.r.o. Schvaľovacie systémy bánk preto musia byť dostatočne flexibilné, aby vedeli zohľadniť individuálnu situáciu klientov.

Refinančná hypotéka

Ďalšou oceňovanou kategóriou bola Refinančná hypotéka. Titul tento rok získala Prima banka. Jej skóre však bolo v porovnaní ďalšími tromi najlepšími ponukami takmer vyrovnané. Delili ich len desatinky bodu. Prima banka si prvenstvo zabezpečila najmä dobrým hodnotením v kategórií úrokové sadzby.

Banka totiž ponúka jednotný nízky úrok všetkým uchádzačom, ktorých bonitu vyhodnotí ako dostatočnú, vo výške jedného percenta s fixáciou na štyri roky. Aj pre dravý prístup pri refinancovaní vzrástol podiel Prima banky na hypotekárnom trhu za tri roky z 1,9 na 8,1 percenta. Ďalšími hodnotenými parametrami v tejto kategóriami boli okrem sadzieb poplatky, administratívna náročnosť a akceptácia príjmov žiadateľa.

Najväčší refinančný boom už má Slovensko za sebou. Väčšina klientov, ktorí majú úvery ešte z časov vysokých sadzieb, už si svoje hypotéky refinancovala. Trh však môže dostať nový impulz, keď sadzby začnú opäť rásť. Snahou vtedy bude zafixovať si úroky na čo najdlhší čas.

V hodnotení ponúk stavebných sporiteľní prvé miesto získala Prvá stavebná sporiteľňa. Svoje dve konkurentky prekonala takmer vo všetkých porovnávaných parametroch. Najväčší náskok však získala pri akceptácií príjmov.

Porota porovnávala aj poistné produkty spojené s bývaním. Poistenie hypotéky je rizikovým poistením dlžníka. Najviac bodov získala ponuka Allianz – Slovenskej poisťovne. Svojich konkurentov prekonala v likvidácii poistných udalostí a v online komunikácií. Naopak menej presvedčivé bolo porovnanie vzťahu ceny a výkonu.

Aj v porovnaní poistenia nehnuteľnosti získala prvenstvo Allianz – Slovenská poisťovňa. Opäť získala body najmä likvidáciou škôd a online komunikáciou. Dobre si však viedla aj pri cenovom porovnaní.

Slovenská sporiteľňa okrem hlavnej ceny za hypotéku roka získala aj ďalšie dve ocenenia. Už tradične si odnáša titul Banka bez bariér. Rozhodujú o ňom zdravotne znevýhodnení, ktorí hlasujú prostredníctvom Slovenského paraolympijského výboru. Treba však dodať, že ani ďalšie dve banky z prvej trojky – VÚB a Tatra banka – si neviedli zle. Delil ich od seba jediný bod.

Paraolympionici hodnotia napríklad to, či sa do bankových pobočiek, alebo k bankomatom dá dostať nájazdovou plošinou, alebo k nim vedú len schody. Ďalej či uspôsobenie vnútorných priestorov pobočiek umožňuje pohyb s invalidným vozíkom. Výraznou pomocou pre slabozrakých je možnosť hlasovej komunikáciu s bankomatom, alebo možnosť čo najviac vecí vybaviť cez zákaznícku linku.

Ďalšou trofejou Slovenskej sporiteľne je špeciálna cena Trendu za užitočnosť. Porotu zaujala webová stránka slsphypoteka.sk, ktorá poskytuje sprievodcu záujemcom nie len o úver na bývanie, ale aj o kúpu nehnuteľnosti. Okrem užitočných rád stránka konkuruje realitným portálom ponukou dostupných nehnuteľností na trhu.

Bankári a manažéri poisťovní si medzi sebou vyberali najlepších lídrov firiem. Bankárom roka sa už po tretí krát stal Daniel Kollár, šéf ČSOB. „Ocenenie si vážim najmä preto, že ho o ňom rozhodujú konkurenti, čo je tá najtvrdšia porota. Kolegovia zvolili moje meno možno preto, že apelujem na zodpovedné podnikanie a zodpovedné úverovanie. Do budúcnosti si prajem, aby všetky nové legislatívne návrhy, boli zodpovedne prediskutované so sektorom v rámci štandardného pripomienkovacieho konania a výsledkom boli dobré zákony,“ uviedol pri oceňovaní.

Za Poisťováka roka 2019 si riaditelia poisťovní spomedzi seba anonymným hlasovaním vybrali Martina Žáčka, šéfa poisťovne Uniqa. „Titul vnímam ako ocenenie mojej práce pre celý slovenský poistný trh, ktorý prechádza neistým obdobím, keď musíme bojovať o jeho budúcnosť. V tomto zápase budem pokračovať aj naďalej,“ uviedol.

Zdroj výsledných tabuliek: etrend.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *