Utorok 20. októbra. Meniny má Vendelín

Ktoré akcie boli víťazmi a ktoré lúzrami roka 2019

Investície Redakcia 07.01.2020 | 00:00 0 Komentárov

Ak sa obzrieme za rokom 2019, vôbec najvyššie zhodnotenie dosiahol pre investorov sektor informačných technológii, ktorý rástol viac ako 50 percent. Absolútne najrastovejším, vďaka priemernému 78 percent nárastu, bol podsektor zameriavajúci sa na výrobu telefónov, osobných počítačov, serverov, počítačových komponentov a podobne.

Na druhej strane, najnižšiu výkonnosť si zaknihoval energetický sektor. Tento sektor rástol iba o sedem percent. Najhoršie na tom boli investície v podsektore, ktorý zahŕňa výrobcov ropných a plynových komponentov, poskytovateľov dodávok a služieb spoločnostiam zapojeným do vŕtania, vyhodnocovania a dokončovania ropných a plynových vrtov.

Prehľad piatich najlepších a najhorších investícií minulého roka zostavila analytička spoločnosti TopForex, Olívia Lacenová.

5 najziskovejších investičných rozhodnutí roka 2019

Advance micro device (AMD)

Advanced Micro Device je jednou z najznámejších spoločností, ktorá sa zaoberá výrobou polovodičov a operuje celosvetovo. Od začiatku roka AMD zaznamenalo nárast o viac ako 159 percent. Za hlavným zdrojom rastu a za získaním trhového podielu je obchodná stratégia predaja konkurenčných produktov za nižšie ceny, čo zákazníkom ponúka lepší pomer cena/výkon.

Visa (V)

Visa prevádzkuje maloobchodnú elektronickú platobnú sieť a riadi globálne finančné služby. Spoločnosť v roku 2019 vykázala rast viac ako 44 percent. Tento kontinuálny rast poskytuje investorom každoročne dvojciferné zhodnotenie, vďaka dlhoročnému udržiavaniu si monopolného postavenia na celosvetovom trhu platobných systémov.

Saudi Aramco (2222)

Saudi Aramco je najväčšiou a najziskovejšou Saudskoarabskou spoločnosťou na svete. Zaoberá sa vyhľadávaním, ťažbou a spracovávaním ropy. Tento rok sme boli svedkami prvého uvedenia (IPO) spoločnosti na arabskú burzu, kde počas prvého obchodného dňa akcie vzrástli o desať percent a trhová kapitalizácia spoločnosti dosiahla dva bilióny dolárov.

Ródium (RHOD)

Jeden z najvýraznejších rastov medzi drahými kovmi zaznamenalo ródium, ktoré v tomto roku posilnilo o viac ako 147 percent. Cena ródia sa v súčasnosti pohybuje na úrovni 6 065 dolárov za uncu. Aj keď ródium sa využíva najmä v automobilovom sektore, môžeme pozorovať postupný príklon investorov k tejto komodite ako k uchovávateľovi hodnoty.

Bitcoin (BTC)

Bitcoin je decentralizovaná kryptomena, ktorá funguje na princípe blockchain. Táto kryptomena je deflačnou, keďže objem možnej ťažby je obmedzený na 21 miliónov. Od začiatku roka Bitcoin vykázal rast viac ako 89 percent, avšak po masívnych prepadoch v roku 2018. V súčasnosti je hodnota Bitcoinu 7 500 BTC/USD, čo je ďaleko za historickými maximami.

5 najstratovejších investičných rozhodnutí roka 2019

Kraft Heinz (KHC)

Spoločnosť zaoberajúca sa výrobou potravinových výrobkov (mliečne výrobky, omáčky, ochutené mliečne prášky a ďalšie). Od januára akcie KHC poklesli o viac ako 27 percent. Za poklesom stálo zlúčenie spoločností Kraft a Heinz vo februári tohto roku. Warren Buffet sa po zlúčení a prepade akcií o firme vyjadril ako o svojej doposiaľ najhoršej investícii.

Uber (UBER)

Spoločnosť Uber poskytuje platformu, ktorá spája vodičov a cestujúcich s možnosťou zdieľanej jazdy a následným rozdelení si platby. Od májového emitovania na burzu, Uber zaznamenal viac ako 31 percentný pokles hodnoty akcií. Dôvodom je neprestajné vykazovanie hospodárskej straty a silný konkurenčný boj na trhu.

L Brands (LB)

L Brands sa prostredníctvom špecializovaných maloobchodných predajní a webových stránok zaoberá predajom dámskych odevov a kozmetických výrobkov v Spojených štátoch, Kanade a Spojenom Kráľovstve. Spoločnosť vykázala od začiatku roka pokles o viac ako 28 percent. Za pretrvávajúcim prepadom stoja slabé medzinárodné výmenné kurzy a znížený cestovný ruch v kľúčových mestách pôsobenia spoločnosti.

Macy’s (M)

Prevádzkovateľ maloobchodných domov, ktorý predáva spotrebný tovar a širokú škálu výrobkov v Spojených štátoch. V posledných rokoch mala Macy‘s problémy s klesajúcim maloobchodným trhom a súčasným globálnym obchodným tlakom. Spoločnosť sa v priebehu roka prepadla o viac ako 50 percent, čím v rámci indexu S&P 500 zaujala pozíciu spoločnosti s najvyšším prepadom na hodnote. Po miernej konsolidácii vykázala v roku 2019 pokles približne 45 percent.

Tripadvisor (TRIP) 

Internetová platforma, ktorá celosvetovo poskytuje cestovné informácie, recenzie a názory svojich členov o destináciách, ubytovaní, reštaurácií a ostatných aktivitách. Spoločnosti každoročne klesajú tržby z dôvodu znižovania poplatkov cestovných partnerov za presmerovanie na ich webové stránky. Zaradila sa medzi jednu z najhoršie sa vyvíjajúcich spoločností v rámci indexu S&P 500. Za rok 2019 poklesol Tripadvisor o 43 percent.

Vrtkavý akciový trh

Príklady najúspešnejších a najslabších akciových titulov minulého roka dokazujú vysokú premenlivosť akciového trhu. Kým niektoré akcie rastú aj o viac ako sto percent, iné dokážu hlboko klesnúť. A to aj v tak úspešnom roku, ako bol ten minulý. Nie nadarmo sú akcie nástrojom odporúčaným len pre investorov s vyšším rizikovým apetítom.

Tento rok sa už mimoriadne prajné prostredie pravdepodobne nebude opakovať. Napriek tomu ponúkne akciový trh určite i tento rok zaujímavé príležitosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial