Utorok 29. septembra. Meniny má Michal, Michaela

Kým sa situácia vo svetovej ekonomike neupokojí, zlato môže ďalej rásť

Zlato opäť plní úlohu zábezpeky voči rizikám, akým je obchodná vojna. Riešenie obchodného sporu je stále v nedohľadne. Zlato sa preto bude naďalej tešiť rastúcej popularite.

O situácii na trhu so zlatom a vyhliadkach obchodnej vojny sa rozprávame s komoditným analytikom Saxo Bank, Ole Hansenom.

♣ Ako sa bude podľa vás vyvíjať obchodná vojna? Zdá sa, že USA a Čína začínajú voliť zmierlivejší tón.

Áno, je pravda, že si k sebe hľadajú cestu. Snažia sa pravdepodobne nastoliť priateľskú atmosféru pred blížiacimi sa rokovaniami v októbri. Problém však je v tom, že obe strany by sa síce možno vedeli dohodnúť na 80 percentách sporných bodov. Zostáva tu ale otvorených 20 percent problémov, ktoré majú kritický charakter. Čína bude oslovovať 70. výročie založenia. Nechce teda stratiť svoju tvár.

Aj Donald Trump dáva do stávky veľkú časť svojej reputácie. Keď bude cítiť, že clá americkej ekonomike naozaj ubližujú, môže ho to nakopnúť smerom k dohode. Bol by som však prekvapený, keby sme sa nejakých konkrétnych záverov dočkali už na najbližšom stretnutí.

♣ Do akej miery ide pri konflikte USA s Čínou o ekonomický a do akej o politický problém?

USA možno ekonomicky strácajú tým, že z Číny viac dovážajú, ako tam vyvážajú. No myslím si, že viac ako o ekonomický ide o politický a dokonca o ideologický súboj. Je to zápas o to, ktorý politický systém bude v budúcich dekádach kontrolovať svetovú ekonomiku. Ide o súboj dvoch politických a ekonomických mocností.

♣ Obchodná vojna poškodzuje aj zvyšok sveta. Ako sa dá z tejto situácie vyjsť von? Dočkáme sa riešenia?

Myslím, že obe strany budú musieť urobiť kompromis. D. Trump si bude musieť uvedomiť, že clá neplatia Číňania, ako pôvodne chcel, ale platia ich americkí spotrebitelia. Keď sa to začne prejavovať aj na makroekonomických číslach, uvidíme pravdepodobne ústup z jeho tvrdého postoja. Pochybujem však o tom, že k tomu dôjde už na tomto stretnutí.

♣ D. Trump tlačí na Fed, aby znížil sadzby. Neotvorilo by mu to dvere k ešte tvrdšiemu obchodnému súboju?

Ak by Fed znížil sadzby, americkému prezidentovi by to určite pomohlo. Riziko je však v tom, že on žiada znížiť sadzby v čase ekonomickej expanzie. Nezamestnanosť je dlhodobých minimách. D. Trump zistil, že daňové úľavy, ktoré v minulosti zaviedol, nemali taký účinok, ako očakával. Potrebuje teda nový impulz. Zároveň vidí Nemecko, ktorého vláde investori platia za to, že jej môžu požičať. D. Trump by to chcel tiež.

 

♣ Obavy z obchodnej vojny a z ekonomického spomalenia vyvolali rast cien zlata. Bude tento trend pokračovať?

Zlato môžeme považovať za indikátor strachu. Najväčšou prekážkou pre rast jeho ceny bolo v uplynulých rokoch to, že neposkytuje žiadne dividendy ani iné výnosy. No v čase, keď máme dlhopisy v hodnote 17 biliónov dolárov s negatívnymi výnosmi, dochádza k zmene optiky. Môžeme to pozorovať vo vývoji v uplynulých šiestich mesiacoch.

Investori sa pýtajú, prečo by mali niečo platiť, keď si chcú kúpiť bezpečné aktíva – teda vládne dlhopisy. Toto je jeden faktor, ktorý podporuje ceny zlata.

Druhým je politika viacerých svetových centrálnych bánk, ktoré sa snažia sa vymaniť z vplyvu amerického dolára. Ide najmä o Rusko a Čínu. Nakupujú fyzické zlato a sťahujú ho z trhu.

♣ Zlatu teda nestojí v ďalšom raste nič v ceste?

Kým neuvidíme rast inflácie a nedočkáme sa rastu výnosov dlhopisov, zlato by mohlo ďalej rásť. Ak by však došlo k presunu agendy od centrálnych bánk smerom k vládam a ich fiškálnym stimulom, čo by ako jediné mohlo naštartovať infláciu a dostať výnosy dlhopisov späť do plusu, mohlo by to zlato oslabiť.

♣ Aká je vaša prognóza na cenu zlata na konci tohto roka?

Obchodná vojna je v plnom prúde, čo naďalej poškodzuje ekonomiku. Zlato teda bude naďalej získavať na popularite a koncom roka by sa mohlo dostať na úroveň 1600 dolárov za uncu. Dôležité je však to, že čím dlhšie sme nad úrovňou zhruba 1300-1400 dolárov, ktorá predstavovala strop pre cenu v posledných piatich rokoch, tým viac sa bude meniť sentiment investorov.

♣ Aktuálny pokles zlata po oznámení nových stimulov ECB teda je len zakopnutím?

Musíme si uvedomiť, že v predchádzajúcej dekáde absolvovalo zlato obrovskú rely z hodnoty 200 dolárov na takmer dve tisíc. Počas toho obdobia sme videli 10 až 15 krátkodobých korekcií. Nepohybujeme sa teda po priamke. Podstatné z pohľadu investorov je psychologické vnímanie ceny zlata. Ak sa udrží na súčasných hodnotách, môže zamieriť ešte vyššie nahor.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial