Stvrtok 09. júla. Meniny má Lujza

Lacné peniaze: Fatamorgána ekonomickej prosperity

Tri centrálne banky (ECB, BoE a ČNB) budú dnes rozhodovať o výške základnej úrokovej sadzby. Vráťme sa do histórie a pozrime sa, ako dokážu lacné peniaze naštartovať ekonomiku. Nejde len o fatamorgánu oázy prosperity uprostred púšte skazy?

História v minulosti ukázala, že expanzionisti, teda prívrženci umelého zníženia úrokových sadzieb a teda expanzívnej menovej politiky lacných peňazí, ktorých vrcholnou formou je dnes tak rozšírené kvantitatívne uvoľňovanie, (čo by Mises označil za čistý moneyprinting teda tlačenie peňazí z ničoho) dokázali znížením úrokových sadzieb naštartovať ekonomický rast a priviesť ekonomiku na oko do rozkvetu (napr. FED po 2001)

No ako opäť história resp. súčasnosť ukázala bola to skôr fatamorgána oázy prosperity uprostred púšte skazy. Dodnes viacerí analytici tvrdia, že práve expanzívna menová politika za Greenspanových čias položila základy gigantickej bubliny na americkom realitnom trhu ktorej tsunami spľasnutia zasiahla a zmietla globálnu ekonomickú sústavu. Teda umelý rozkvet ekonomiky, ktorého základom boli lacné peniaze trval len krátko a viedol do predpeklia dnešnej krízy.

Aby sme objasnili prečo sa tak stalo, použijeme myšlienky a tvrdenia samotného von Misesa tentokrát trocha z iného pohľadu ako v predchádzajúcich článkoch: „ Ak trhová úroková sadzba je znížená úverovou expanziou, mnoho projektov, ktoré sa predtým zdali neprofitabilné zrazu získajú glanc ziskovosti. Podnikateľ, ktorý sa do nich pustí, môže byť na čas v zisku a to aj poriadne veľkom. Čoskoro však zistí, že jeho kalkulácie boli založené na chybných údajoch a predpokladoch. Počítal totiž s cenami vstupov, ktoré boli platné ešte pred expanziou peňazí. Avšak počas nej ceny (ako sme uviedli v predchádzajúcich komentároch) výrobných faktorov a teda  aj miezd stúpajú (a dav ľudí je spokojný a myslí si, že je všetko v poriadku a nastáva takmer blahobyt). Tým pádom projekt prestane vyzerať tak sľubne. Podnikateľove zdroje nie sú zrazu dostatočné na pokrytie výrobných vstupov. A tak by bol nútený ukončiť svoju činnosť a svetlé plány, ak by úverové expanzia (a uvoľňovanie menovej politiky) nepokračovala. Avšak, ak banky neprestanú s expanziou úverov (a inflačných peňazí) a poskytovaním lacných peňazí, tento biznismen sa nemá čoho obávať. A tak pokračuje v podnikaní, keďže banky požičiavajú stále viac a viac na zaplátanie dier chýbajúceho vlastného kapitálu (ako sme boli svedkami do začiatku krízy v USA)“.

Ceny rastú a spolu s nimi ďalej utešene rastú aj mzdy a bublina (ktorú väčšina spoločnosti nevidí a teda ani nevníma) sa nafukuje. „Každý sa cíti šťastným a je presvedčený, že ľudstvo konečne a navždy prekonalo temnosť núdze a nedostatku a dosiahlo naveky trvajúcu prosperitu,“ napísal Mises pred viac ako pol storočím. Jednoducho akoby sa zrodil americký  zlatý sen o prosperite typu perpetuum mobile.

A voda sa premenila na víno…

V skutočnosti všetko toto vskutku udivujúce bohatstvo je extréme krehké, postavené na vratkých nohách ilúzie. Je to ako dom postavený na pieskových základoch a nie na skale. Nemôže trvať večne, čo ukazuje aj dnešok. Mises k tomu dodáva: „Neexistuje prostriedok, nástroj na substitúciu peňazí a depozitov za neexistujúci kapitál.“ A kapitál v USA počas uplynulých pár rokov skutočne neexistoval, keďže úspory boli takmer rovné nule (a istý čas dokonca záporné) no produkt rástol. Preto muselo prísť vytriezvenie z tejto veľkej party. J.M. Keynes kedysi dávno povedal, že úverová expanzia dokázala zázraky v podobe premenenia kameňa na chlieb resp. vody na víno. No dnes sa ukazuje, že ten chlieb je plesnivý a víno trpké.

Navyše aktuálne sa proti kríze bojuje nástrojmi, ktoré viedli k jej spusteniu. Teda tlačením peňazí „out of thin air“ teda zo vzduchu bez existencie reálneho kapitálu, čo menové autority sveta nazývajú poeticky kvantitatívne uvoľňovanie. Správna otázka teda nie je, či príde opäť ďalšia kríza ale kedy sa objaví. Aj keď z krátkodobého hľadiska dnešná liečebná kúra FEDu, či Bank of England a ostatných expanzívnych medicín môže opäť na pár rokov zabrať a jej predstavitelia budú opäť vynášaní do nebies akú skvelú prácu urobili.

Autor je analytik CI Komodity

Aké máte skúsenosti s úvermi od vypuknutia krízy?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *