Piatok 30. októbra. Meniny má Šimon, Simona

Letná hypotekárna bitka sa bankám vyplatila. Nové obchody im vzrástli o 25 %

Banky začali tento rok so znižovaním úrokov na hypotékach netradične v lete. Oplatilo sa. Podarilo sa im zvrátiť pokles z prvého polroka. Objem novoposkytnutých hypotekárnych úverov vzrástol o 25 percent.

Banky tento rok prišli s novými akciami a znižovaním úrokových sadzieb v netradičnom čase. Cenovky prepisovali vtedy, keď bola veľká časť ich klientov na dovolenkách, či prinajmenšom v spomalenom letnom režime. Bankám sa však podarilo zvrátiť nepriaznivý trend z prvého polroka.

Klesajúci úverový biznis

Za prvých šesť mesiacov roka totiž ich úverový biznis poklesol. Úverové inštitúcie poskytli o tri percentá menej nových hypotekárnych úverov ako vlani. Obchody sa prepadli najmä v mesiacoch máj a jún. V šiestom mesiaci dokonca o jednu tretinu.

Boli za tým najmä prísnejšie úverové štandardy nastavené Národnou bankou Slovenska a do istej miery aj postupné vyčerpávanie potenciálu hypotekárneho trhu. NBS vo svojej Správe o stave a vývoji finančného trhu konštatuje, že postupné spomaľovanie trhu sa začalo ešte na koncom minulého a pokračovalo aj počas prvého polroka tohto roku.

„Príčinou zmeny trendu bolo jednak postupné sprísňovanie úverových štandardov podľa opatrení NBS, stagnácia úrokových sadzieb, hoci na historickom minime, či rastúca saturácia úverového trhu,“ uvádza centrálna banka.

Keďže úverový biznis bánk je v prostredí nízkych úrokov postavený na väčšom objeme úverov, keď sa banky snažia zachovať ziskovosť vyššími obchodmi, museli na prepad reagovať.

Letná akcia sa oplatila

„S letnou vlnou znižovania úrokových sadzieb na hypotekárnych úveroch začala netradične Slovenská Sporiteľňa. Hoci sa zamerala len na dve fixácie (1 a 3 ročný fix) a aj to v rámci programu Výhodný súčet, menšie banky museli z princípu zareagovať,“ hovorí analytik portálu FinancnaHitparada.skv Martin Švidroň. Dodáva, že jedinou zbraňou malých bánk oproti rozpočtu na marketing veľkých bánk sú práve úroková sadzba a benefity, na ktoré klient počúva.

Banky sa pri akciových ponukách dostali v lete s úrokom až pod hranicu jedného percenta. Ku krátkym fixáciám banky neskôr pridali zlacňovanie aj pri fixáciách sadzby na desať rokov.

Hoci často ide o ponuky začínajúce slovíčkom „od“, čo znamená, že sa k najnižším úrokom dostanú len najbonitnejší klienti, a k získaniu najnižšej sadzby je často potrebné „kúpiť si“ ďalšie služby, ide o psychologickú hru. Klienti sú motivovaní informovať sa aktuálnej ponuke a prísť do banky, či osloviť finančného sprostredkovateľa.

Letné zlacňovanie je zreteľné i na štatistikách. Počas dvoch prázdninových mesiacov júl, august stúpol objem nových hypotekárnych obchodov o úctyhodných 25 percent.

Hypotéky

Kým ešte v júni predstavovala priemerná sadzba pri nových hypotékach 1,36 percenta a pri všetkých úveroch súvisiacich s bývaním, teda vrátane pôžičiek stavebných sporiteľní, až 1,5 percenta, v auguste tohto to bolo už len 1,25 percenta respektíve 1,35 percenta. Bankám sa tak podarilo opäť roztočiť spomaľujúci sa úverový kolotoč.

Za osem mesiacov tohto roka poskytli finančné inštitúcie dovedna o tri percentá viac nových úverov ako v rovnakom období vlaňajška. Za celý minulý rok medziročný nárast nových úverov dosiahol až 16 percent. Ak chcú teda banky tento trend udržať, budú musieť v akciách pokračovať.

Čo bude nasledovať

Snažia sa zaviazať si klientov dlhodobo. Dôkazom je kampaň niektorých z nich na dlhú 10 ročnú fixáciu úrokovej sadzby. „A popritom je tu snaha bánk predať klientom k úveru aj ďalšie produkty ako napríklad poistenie schopnosti splácať úver, poistenie nehnuteľnosti, balík služieb k bežnému účtu a jeho aktívne využívanie, ale aj rôzne sporiace produkty,“ uvádza M. Švidroň.

Bankám znižovanie úrokov umožnilo i ďalšie uvoľnenie politiky Európskej centrálnej banky. Tá na septembrovom zasadnutí znížila depozitné sadzby ešte viac do mínusu a naznačila, že sadzby nebude zvyšovať aspoň do konca budúceho roku.

„Cena peňazí na trhu tak zostáva veľmi nízka. Slovenskej ekonomike sa naďalej darí, rastie životná úroveň ľudí a ich príjmy, preto ďalej vidíme a očakávame pretrvávajúci dopyt po hypotékach,“ uvádza člen predstavenstva Slovenskej sporiteľne Zdeněk Románek.

Analytici odhadujú, že na trh sa môžu dostať ďalšie akciové ponuky. „Niektoré banky ešte prídu so znížením úrokových sadzieb a niektoré vytiahnu rôzne benefity, ale aj iné metódy, ktoré ovplyvnia celkovú preplatenosť hypotéky. Nemusí ísť pritom nutne o znižovanie úrokových sadzieb,“ naznačuje M. Švidroň.

3 odpovede na “Letná hypotekárna bitka sa bankám vyplatila. Nové obchody im vzrástli o 25 %”

 1. Ema píše:

  Žeby sa bankám podarilo naštartovať slabnúci trh? Donekonečna so sadzbami dole ísť nemôžu.

  • MilanM píše:

   Čudujem sa NBS, že jej to nevadí. Snaží sa ulmiť hypotéky, ale banky idú dole s úrokmi. Asi môžeme čakať na ďalšie opatrenia.

 2. Marian píše:

  Ked pojdu dole uvery, pojde dole ekonomika! Rast ekonomiky je zalozeny na vzorci mnozstvo penazi v obehu x obratka. Peniaze vznikaju iba ako dlh! Nijak inak.
  Kazdym splatenym uverom sa tento umori, cim peniaze zaniknu(okrem urokov).
  Je to pasca dlhovej ekonomiky, znizovanie dlhov je spomalovanie, cize recesia. Zvysovaie dlhov je krach.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial