Nedeľa 20. októbra. Meniny má Vendelín

Lov sa začal: Kto bude ďalší na rade?

Situácia je vyriešená. Gréci ako aj Íri budú splácať svoje dlhy z ďalších požičaných peňazí. Teda aspoň dočasne sa budeme tváriť, že to dokážu. Eurokomisár Rehn potvrdil, že vlastníci dlhopisov (európske banky) nebudú mať žiadne straty z vlastníctva rizikových dlhopisov. Ťarcha je plne prenesená na občanov uvedených krajín. Akcie bánk ako aj euro môžu opäť rásť. No zdá sa, že opäť iba krátkodobo. Otázkou ostáva, kto je ďalší na rade?

Zahraničné pohľadávky

Nasledujúca tabuľka udáva pohľadávky európskych krajín na 3 ostávajúce krajiny (PIS)

Z tejto tabuľky vidíme:

 • Ak padne Portugalsko, Španielsko je na rade hneď po ňom. Španielske banky majú voči Portugalsku expozíciu až $86 mld.
 • Ak padne Španielsko, tak do veľkých problémov sa dostane najmä Nemecko, Francúzsko a Holandsko. Najväčší problém bude mať Holandsko.
 • Ak sa do problémov dostane Taliansko, okamžite ho bude nasledovať Francúzsko. To má expozíciu voči Taliansku až na úrovni $500mld.
 • S každou skrachovanou krajinou budú pokračujúco trpieť britské banky.

Dlh krajín

Nasledujúca tabuľka ukazuje problematické krajiny vzhľadom na svoj dlh

 • Taliansko má obrovský dlh, podobný tomu Gréckemu. Zatiaľ však finančné trhy veria, že ho dokáže splatiť.
 • Nie ďaleko za ním je Belgicko, ktorého dlh je tiež väčší ako 100%.
 • Trajektória dlhu však vyzerá nepríjemne najmä pre Španielsko, ktoré má nízky dlh, avšak ten prudko rastie.
 • Podobná situácia sa týka aj Francúzska a Portugalska.

Zahraničná závislosť

Nasledujúca tabuľka ukazuje akú veľkosť vládneho dlhu držia zahraničné subjekty a či sú krajiny vývozcom kapitálu alebo jeho prijímateľom

 • Portugalsko, Taliansko a Francúzsko majú väčšinu svojho dlhu umiestneného v zahraničí. O to ľahší bude výpredaj dlhopisov týchto krajín.
 • Portugalsko a Španielsko dosahujú výrazné obchodné deficity, čo znamená, že potrebujú dovážať zahraničný kapitál. Sú tak závislé od externého financovania.  

Blížiace sa aukcie

Nasledujúca tabuľka ukazuje koľko z plánovaných aukcii štátnych dlhopisov už bolo v tomto roku prefinancovaných

 

 • Vidíme, že Portugalsko alebo Belgicko už majú väčšinu svojich aukcii pre tento rok za sebou.
 • Opačná situácia je na strane Talianska a Španielska. Tieto krajiny čaká ťažký december.

Lovená zver

Oči investorov sú zatiaľ stále upreté na ďalšie rizikové krajiny eurozóny v podobe Portugalska, Španielska, Talianska a poslednú dobu sa čoraz častejšie objavujú informácie o Belgicku (po Grécku a Taliansku tretí najväčší verejný dlh v eurozóne). Ak sa pozrieme na krajiny eurozóny cez prierez investičného vnímania rizika, tak najrizikovejšou krajinou aktuálne podľa vývoja výnosov na benchmarkových 10-ročných EURo dlhopisoch je Portugalsko (výnosy sa pohybujú na úrovni 7% p.a., čo vnímame ako neudržateľný stav). I pri krátkodobých snahách portugalskej vlády o získavanie finančných zdrojov cez emisiu dlhopisov sú náklady veľmi vysoké (2-ročné dlhopisy majú výnosy 4,5% p.a.). Pre príklad uvádzame, že slovenská vláda si môže na dobu dvoch rokov požičiavať zdroje z finančných trhov za úroveň 1,68% p.a.

Externý dlh je ťažiskom

Portugalská ekonomika sa tak stáva lovenou zverou finančných trhov, ktoré sa snažia uchrániť svoje investície. Investori len využívajú možnosti, ktoré im aktuálna doba poskytuje. Portugalsko samo o sebe predstavuje hrozbu iba v súvislosti k vysokému externému dlhu ekonomiky. Jeho čiastočné fiškálne ukazovatele nepredstavujú samo o sebe výraznú hrozbu, ak si zoberieme výhľad deficitu pre tento rok je na úrovni 7,0-7,3% HDP (Grécko 9-10% HDP, Írsko 32% HDP po započítaní záchrany bánk, Španielsko 9-9,5% HDP).

Celkový verejný vládny dlh je na úrovni aktuálne 86% HDP (pre porovnanie Grécko 120,4% HDP, Taliansko 116,9% HDP, Belgicko 100,6% HDP, resp. Francúzsko 83,2% HDP). V týchto dátach nie je až tak výrazná hrozba pre finančné trhy, i keď celkovo tieto dáta prevyšujú mierne priemer Eurozóny. Hrozbou je však zadlženosť portugalských obyvateľov a firiem, ktorým nízke úrokové sadzby na EURách od roku 1999 vytvorili potenciál „úverového eldoráda“. Celkový (externý) dlh Portugalska je na úrovni takmer 3,5-násobku HDP, čo je pre tak krehkú ekonomiku neúnosným bremenom pre ďalší vývoj (podobne na tom boli Íri, ktorí majú externý dlh na úrovni neuveriteľných 1000% HDP).

Trhy poznajú „achilovú pätu“

Toto je „achilová päta“ portugalskej ekonomiky, o ktorej finančné trhy vedia a tvrdo pôjdu po zabezpečení svojich pohľadávok voči portugalskej ekonomike. Expozícia zahraničných bánk voči írskemu finančnému sektoru je na úrovni 322,4 mld. USD (podobne ako tomu bolo v prípade Grécka 297,2 mld. USD) pričom najviac je ohrozené Španielsko (108 mld. USD). Ak by teda sa dostalo do problémov Portugalsko automaticky je ohrozené i Španielsko (kde je globálne expozícia v objeme kapitálu 1100 mld. USD), čo je vážny dôvod pre potrebu zastabilizovania portugalskej ekonomiky zo strany eurozóny. Piatkové schválenie nového rozpočtu v portugalskom parlamente vysiela pozitívne signály pre finančné trhy a deficit verejných financií pre budúci rok by mal klesnúť na úroveň okolo 4% HDP (jeden z najnižších v Eurozóne).

V ringu zaznel posledný gong

Trhy však nesledujú snahy ekonomiky a budúci potenciál, ale aktuálne hrozby. Portugalska vláda by mala do konca roka umiestniť na trh objem 1,5-2,5 mld. EURa, už túto stredu to budú 12-mesačné pokladničné poukážky v objeme 500 mil. EURo. Minulý týždeň španielska vláda pri emisii 3 a 6-mesačných pokladničných poukážok musela takmer dvojnásobne zvýšiť ich výnos aby ich dokázala umiestniť na trh. Ak niečo podobné príde i pri portugalskej emisii, je to prvý signál „knokautu“ Portugalska od finančných trhov.

Čas sa kráti

Odstrihnutie Portugalska od možnosti refinancovania sa cez finančné trhy ho posiela ku zdrojom z eurovalu a MMF. Takáto možnosť by mohla vzniknúť už v 1Q 2011 a celkový objem by mohol smerovať podobne ako pri Grécku do výšky 110 mld. EURo. Finančné trhy ho k tomu budú tlačiť z jednoduchého dôvodu v podobe vyššej garancie. Garancia krajín Eurozóny s ratingom „AAA“ a celkovým ručením do výšky 120% úveru z eurovalu je silným lákadlom pre finančných investorov.

Druhým faktorom je, že do polovice roku 2013 (platnosť eurovalu v podobe poskytovania finančných zdrojov, pozri "Záchranná sieť Európy") sa pravdepodobne nebude využívať haircut na portugalské záväzky (podobne je tomu tak aj pri Írsku), ale po tomto termíne veritelia portugalskej ekonomiky budú musieť znášať náklady na záchranu v podobe haircutu (zrážky) z dlžnej sumy.

Kto je vlastne lovený?

Preto je celkom reálny scenár, že aj napriek fiškálnym rezom portugalskej vlády pristúpi k eurovalu a pomoci od EU, MMF aby neohrozovala kľúčový cieľ v podobe španielskej ekonomiky. Zároveň by sa mierne upokojili i dlhopisové trhy, ktoré s blížiacim sa termínom polovica roka 2013 budú navršovať rizikovú prirážku na portugalských dlhopisoch ( a nielen ich). Portugalsko tak môže byť „volavkou“ finančných trhov pred väčším úlovkom, ako sme už naznačili v podobe Španielska resp. Belgicka.

Veľká Ponziho schéma pokračuje

Je jedno, ktorá krajina sa v problémoch ocitne ako ďalšia. Bude zachránená. Aj keď euroval môže stačiť iba pre Portugalsko a možno aj Španielsko, v prípade problémov Talianska alebo Belgicka sa rozšíri a na pomoc príde aj MMF. Jednoducho v súčasnom finančnom systéme nie je možné aby skrachovala akákoľvek krajina alebo akákoľvek väčšia banka.

Ponziho schéma preto bude pokračovať. Na záchranu krajín budú čím ďalej tým viac prispievať aj zachraňované krajiny. Výborným príkladom je posledná facilita MMF, ktorá bola v apríli rozšírená na $550 mld., kde napríklad Írsko prispieva sumou $2,9 mld.

Kľúčovú úlohu v nej však hrajú USA, Čína a Japonsko. Tieto 3 krajiny sa vyzbierajú na sumu $250 mld. Problémy Japonska a USA sú všeobecne známe a nie je isté či a ako dlho sa dokážu podieľať na pomoci Európe. Pokiaľ sa nájde politická vôľa, tak táto ponziho schéma môže pokračovať mesiace a možno až roky. V tomto prípade je však globálna hyperinflácia garantovaná.

Autori sú analytici TRIMBroker.

Veríte tomu, že eurozóna sa rozpadne?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *