Piatok 23. októbra. Meniny má Alojzia

Ľudia pracujúci v službách majú cestu k hypotéke opäť otvorenú

BankyBývanie Redakcia 23.09.2020 | 00:00 0 Komentárov

Banky po kríze opäť uvoľnili kritéria na získanie hypotéky. Ľudia pracujúci v cestovnom ruchu, v stravovaní, či kultúre sa tak môžu opäť dostať k úveru na kúpu nehnuteľnosti, alebo na refinancovanie staršej hypotéky.

„Banky ostávajú obozretné, no aj napriek pretrvávajúcej pandémii uvoľňujú obmedzenia v poskytovaní úverov na bývanie,“ hovorí Zuzana Šimonová, úverová analytička spoločnosti Swiss Life Select. K úverom sa tak dostanú viacerí žiadatelia, ktorí chcú riešiť svoje bývanie či už kúpou, výstavbou, alebo modernizáciou.

Uvoľnenie prichádza v rizikových sektoroch

Uvoľnenia obmedzení sa týkajú akceptovania príjmov z niektorých rizikových sektorov. Ide o žiadateľov, ktorí pracujú  v sektoroch ako cestovný ruch,  gastronómia, kultúra, či marketing. Ich možnosti financovania nového bývania, alebo refinancovania existujúceho úveru sú teraz lepšie. Aj tak však nezostávajú bez podmienok.

„Základnou podmienkou akceptovania príjmov je, aby tento bol preukázaný zo závislej činnosti a zároveň pracovný pomer bol na dobu neurčitú. To platí aj pre sektor automobilového priemyslu a v danom sektore budú niektoré banky akceptovať aj príjem na základe živnostenského oprávnenia. Zároveň chcem upozorniť na to, že naďalej platí obmedzenie akceptovania akéhokoľvek typu príjmu v sektore leteckej dopravy,“ upresňuje Zuzana Šimonová.

Ak žiadateľ pracuje v sektore služieb, ako je kaderníctvo, kozmetický salón, či relaxačné služby, niektoré banky dokážu akceptovať jeho príjem aj v prípade, ak je pracovný pomer žiadateľa na dobu určitú a tiež budú v danom sektore akceptovať príjem z podnikateľskej činnosti.

Treba podať daňové priznanie a zaplatiť daň za minulý rok

„Chcela by som upozorniť na to, že v prípade preukazovania príjmu z podnikania je pre posudzovanie žiadosti o úver potrebné, aby klient v čase predkladania žiadosti o úver mal podané daňové priznanie za rok 2019. Prílohou k žiadosti je aj potvrdenie o výške dane na základe podaného daňového priznania a potvrdenie o zaplatení dane za rok 2019 ako aj ďalšie bankami požadované doklady v zmysle ich platných predpisov,“ pripomína úverová analytička.

Banky začínajú akceptovať aj príjmy zo zahraničia

Hoci v niektorých bankových domoch aj naďalej platia obmedzenia akceptovania príjmu zo zahraničia, niektoré banky už akceptujú časť takéhoto príjmu. Závisí to však od krajiny, z ktorej pochádza. Každá banka tak pristupuje k príjmom zo zahraničia individuálne.

LTV sa dostáva opäť na 90 %

Dobrou správou je, že banky uvoľňujú aj kritériá pre LTV – podiel ceny nehnuteľnosti financovanej úverom. Týka sa to bytov vo vybraných satelitných častiach veľkých miest a v obciach v okolí krajských miest. LTV môže dosiahnuť opäť až 90 percent, čo znamená, že klientovi postačuje finančná rezerva z vlastných zdrojov vo výške desať percent.

Treba myslieť aj na budúcnosť

„Odporúčam, aby si klienti nechali porovnať podmienky v jednotlivých bankách profesionálmi, nakoľko sa môžu líšiť,“ upozorňuje úverová analytička. Dodáva, že domácnosti by nemali zabúdať ani na tvorbu rezervy. „Odporúčam, aby si klienti vytvárali finančnú rezervu vo výške troch až šiestich mesačných príjmov, ktorá by im pokryla bežné výdavky, ako aj náklady na splácanie úverov, pre prípad zhoršenia ekonomických podmienok,“ uzatvára Zuzana Šimonová.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial