Nedeľa 25. októbra. Meniny má Aurel

Lyžiarska sezóna sa rozbehla. Nezabúdajte na poistenie

Penzia Peter Apolen | Redakcia 30.12.2019 | 00:00 0 Komentárov

Ochladenie sa konečne dostavilo a vo Vysokých Tatrách sa začal takzvaný zlatý týždeň. Zo všetkých príjazdových ciest do Tatier hlásili včera dopravné zápchy a kolóny. Rady sa tvorili aj na svahoch a vlekoch.

„Najčastejšie úrazy, ktoré nám klienti z lyžovačiek hlásia, sú vykĺbenia, podvrtnutia, zlomeniny horných alebo dolných končatín a rebier, poranenia kĺbov, členkových a kolenných väzov, ale aj otrasy mozgu, odreniny a rany zo zľadovatenej plochy svahu,“ konštatuje hovorkyňa Allianz – Slovenskej poisťovne Lucia Muthová.

Dodáva, že úrazy vznikajú väčšinou narazením do iného lyžiara, nabratím nekontrolovateľnej rýchlosti končiacej pádom, narazením do snežného dela alebo výskokmi cez umelo urobené skokanské mostíky. Poisťovne tak každoročne riešia prípady ťažkých úrazov, vážnych zranení a domáhania sa náhrady škody.

Aký typ poistky si vybrať

Pri výbere správnej poistky zohráva úlohu cieľová lyžiarska destinácia a výber lyžiarskych trás. Na štandardnú lyžovačku na Slovensku a krytie prípadných úrazov stačí bežné zdravotné poistenie. To kryje náklady na ošetrenie všetkých úrazov, ktoré sa stanú na  zjazdovke. Dovoz k lekárovi a samotné ošetrenie tak platí zdravotná poisťovňa, podobne ako pri inom type úrazu.

To však tak celkom neplatí v prípade, ak sa úraz nestal na vyznačenej zjazdovke. Ak lyžiari alebo turisti vyhľadávajú adrenalínový terén mimo štandardných trás, podmienky sa menia. Hoci ošetrenie a liečbu naďalej kryje verejné zdravotné poistenie, zásah horskej služby napríklad pátranie po postihnutom, či jeho prevoz do nemocnice, je na zodpovednosti postihnutého.

Za zásah horskej služby sa platí priemerne 350 eur. Ak je potrebné pátranie a vyslobodzovanie a nasadenie vrtuľníkom, cena sa môže vyšplhať až do niekoľko tisíc eur. Na tieto účely slúži poistenie zásahu horskej služby.

Poistenie batožiny

Okrem úrazov sa môže lyžovačka spájať aj s inými nepríjemnými udalosťami. Na tieto prípady slúži cestovné poistenie pre územie Slovenska. Jeho súčasťou býva poistenie batožiny, do ktorej sa rátajú aj ukradnuté lyže. Musia však byť odcudzené z uzamknutého priestoru. Lyže odložené voľne napr. pred bufetom na svahu, teda nie sú poistením kryté. Takisto poisťovne neodporúčajú lyžiarom, aby si nechávali lyže v strešnom boxe vozidla, ak sú už na ubytovaní.

V takom prípade nemusia poisťovne uznať nárok na plnenie, nakoľko bol klient už ubytovaný  a napriek tomu ponechal veci v aute. No ak boli lyže v uzamknutom strešnom boxe auta počas cesty na lyžovačku a na stráženom parkovisku, poisťovňa by škodu mala preplatiť.

Okrem straty, krádeže, či poškodenia batožiny kryje cestovného poistenie aj odškodnenie pri trvalých následkoch úrazu, storne poplatkov pri nenastúpení na pobyt ako aj zodpovednosť za škodu, ktorú spôsobíte inému napr. zrážkou na svahu.

Aká poistenie si vyžaduje lyžovačka v zahraničí

V zahraničí je situácia odlišná. Všetci zo slovenským zdravotným poistením síce majú aj Európsky zdravotný preukaz, ten však nekryje náklady na liečbu a ošetrenie za takých podmienok ako na Slovensku. Často je nutná spoluúčasť poškodeného, či plná cena za lieky. Aj pre také prípady je preto potrebné mať cestovné poistenie, v tomto prípade však s platnosťou v zahraničí.

Podľa štatistík Allianz – Slovenskej poisťovne vzniká až 80 percent úrazov na slovenských svahoch, zvyšných 20 percent hlásia klienti zo zahraničia, najmä z Rakúska, Talianska a Francúzska. „Riešili sme prípad, keď sa lyžiarka spustila z kopca a nabrala nekontrolovateľnú rýchlosť, pričom neudržala rovnováhu a spadla. Pri náraze si vykĺbila rameno s dobou liečenia 45 dní. Ďalší lyžiar si pri páde vo veľkej rýchlosti pretrhol skrížený kolenný väz. Zo zranenia sa liečil 90 dní,“ vymenúva L. Muthová.

Úrazy sa však stávajú aj pri sánkovaní, alebo pri zosadaní z lanovky. „Lyžiar začiatočník neskoro vysadol zo sedačkovej lanovky, jeho lyže pri zoskoku nabrali rýchlosť a vrazil do lyžiara, ktorému zlomil rebro. Ďalší úraz vznikol pri sánkovaní medzi stromami. Osoba sediaca vpredu utrpela poranenie kolena s liečením 65 dní. V inom prípade otec ťahal dieťa na saniach po zasneženej ceste, robil s ním vývrtky až dieťa zo saní vyletelo a utrpelo ľahký otras mozgu,“ dodáva L. Muthová.

Na lyžovačke v zahraničí netreba zabudnúť na poistenie zodpovednosti

Na lyžovačke v zahraničí sa nemusí zraniť len človek, ktorý je poistený, ale môže spôsobiť škodu na zdraví či majetku aj inému lyžiarovi. Ide najmä o dôsledky zrážok na svahu. Poistenie zodpovednosti je dôležité najmä na lyžovačke v zahraničí. Takúto škodu si totiž poškodení, najmä v zahraničí, neváhajú vymáhať aj súdnou cestou. „Príčinou väčšiny úrazov na svahoch býva, že do lyžiara, ktorý ide z kopca alebo stojí na kopci alebo pri vleku, narazí iný lyžiar. Odporúčame preto nezabúdať aj na poistenie zodpovednosti,“ upozorňuje L. Muthová.

Prax ukazuje, že v zahraničí ľudia veľmi dobre poznajú svoje práva a vedia sa ich dôsledne domáhať aj na súdoch. „Aj preto ľuďom radíme, aby si pred odchodom na lyžovačku v zahraničí pri uzatváraní cestovného poistenia určite nezabudli pripoistiť zodpovednosť za škodu, ktorá kryje náklady na liečbu zraneného lyžiara, jeho transport do nemocnice, zničenú či poškodenú lyžiarsku výstroj alebo právnika,“ dodáva aj Silvia Vlasková z poisťovne UNIQA.

V prípade, že lyžiar takéto poistenie nemá a ukáže sa, že za zrážku a zranenie nesie zodpovednosť, bude musieť náklady za vzniknutú škodu, ktoré sa často pohybujú v desiatkach tisíc eur, zaplatiť sám. Ak je vinník kolízie poistený a druhý lyžiar utrpí zranenia, náklady za škodu uhradí poisťovňa. Odporúča sa však, aby si poistený zabezpečil výpovede svedkov, fotografiami zdokumentoval škodu a dával si pozor pri podpisovaní akýchkoľvek dokumentov.

UNIQA eviduje prípad, keď sa klient na zjazdovke v Rakúsku  zrazil s iným zahraničným lyžiarom. Horská služba ho odviezla helikoptérou do nemocnice, kde mu ošetrili a zafixovali zlomenú nohu. Po polroku klientovi prišla výzva od právnika zrazeného lyžiara. Nárokoval si bolestné 35 tisíc eur za spôsobenú ujmu.

„Klient mal poistenú zodpovednosť na zdraví iba na 20 tisíc eur. Ak by sme mu vyplatili túto sumu, limit by nekryl nárok poškodeného. Zabezpečili sme preto právnika, ktorý zastupoval klienta pred súdom, ktorý priznal zrazenému lyžiarovi nárok na bolestné, plnenie však znížil na 13 500 eur. S právnymi poplatkami bolo celkové plnenie za klienta 19 100 eur a teda  nemusel nič doplácať,“ vysvetľuje S. Vlasková.

Ako postupovať pri nehode v zahraničí

„Odporúčame nepodpisovať nič, čomu nerozumieteak, tak s výhradou, že textu nerozumiete. Môže sa totiž stať, že pri spornej kolízii, kde nie je jasný vinník, môžete takto nechtiac na seba prevziať vinu, aj keď za zrážku nemôžete,“ upozorňuje S. Vlasková.

Pri kolízii odporúča kontaktovať asistenčnú službu poisťovne, ktorá krok po kroku poradí, čo robiť. Udalosť následne nahlásiť poisťovni a doručiť zápis o škode, fotodokumentáciu škôd a pod. Lekársku správu o ošetrení a dokumentáciu všetkých ostatných nákladov súvisiacich s náhradou škody si poisťovňa vyžiada od poškodenej osoby.

Alkohol na svahu nevidia poisťovne rady

Poisťovne každoročne upozorňujú lyžiarov, aby si na svahu odpustili povestný pohárik na svahu. Prax totiž ukazuje, že pod vplyvom alkoholu príde človek k úrazu oveľa ľahšie. V prípade úrazu môže poisťovňa znížiť či zamietnuť poistné plnenie – podľa toho, koľko alkoholu v krvi vinníkovi namerajú.

Problémy pri plnení môžu nastať aj vtedy, ak pod vplyvom alkoholu dôjde k zrážke s iným lyžiarom. Poisťovňa môže vyplatenú škodu od poisteného vymáhať naspäť.

Detské prilby sú povinnou výbavou

Novela zákona o horskej službe nariaďuje, aby deti do pätnásť rokov nosili na svahoch lyžiarske helmy. Aj keď za jazdu dieťaťa bez helmy nehrozí žiadna finančná sankcia, poisťovne pripomínajú, aby rodičia nariadenie rešpektovali a deti bez helmy na svah nepúšťali.

Podľa štatistík sú totiž najohrozenejšou skupinou pri úrazoch hlavy práve deti do šiestich rokov. Odborné analýzy Občianskeho združenia Chráňme naše deti dokazujú, že ochranná prilba dokáže zabrániť úrazom hlavy až v 60 percentách prípadov.

Petra Vlhová jazdí iba po oficiálnych zjazdovkách a vždy nosí helmu

Bezpečnostné pravidlá dodržiava pri rekreačnom lyžovaní aj najúspešnejšia slovenská lyžiarka a aktuálna Športovkyňa roka 2019 Petra Vlhová. „Keď som doma, veľmi rada si chodím zalyžovať ako správny turista a veľmi ma to baví. Samozrejme, bezpečnosť nepodceňujem, vždy nosím na hlave helmu,“ hovorí Petra Vlhová a upozorňuje, aby si lyžiari dávali na kopci pozor na rýchlosť: „Ak je niekto nie veľmi dobrý lyžiar, rýchla jazda môže byť pre neho aj okolie nebezpečná.”

“Musím však povedať, že s agresívnou jazdou lyžiarov sa stretávam pri súkromnom lyžovaní už čoraz menej a som rada, že lyžiari začínajú byť uvedomelí a myslia na bezpečnosť,“ konštatuje P. Vlhová. „Snowboard nejazdím, ale rada mám napríklad skialpinizmus. Zásadne však jazdím iba na povolených zjazdovkách a nechodím do žľabov ani na neoznačené miesta a odporúčam to aj všetkým ostatným milovníkom zimných športov,“ uzatvára.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial