Pondelok 30. novembra. Meniny má Ondrej, Andrej

Má byť zlato súčasťou portfólií aj vo svete po korone?

zlato

Cena zlata sa po oznámení o rodiacej sa vakcíne proti koronavírusu prepadla takmer o päť percent. Mení sa výhľad pre žltý kov? Zaslúži si byť aj naďalej súčasťou investičných portfólií?

Zlato sa počas koronakrízy dostalo na výslnie. Všade prítomná neistota hnala investorov k drahému kovu ako nádeji na uchovanie hodnôt. Cena tak prekonala rekordné úrovne z roku 2011 a dosiahla nové maximum 2038 dolárov.

Vakcína znamená zlú správu pre zlato

Koronakríza vyvolala turbulencie na akciových trhoch. Centrálne banky preto opäť roztočili rotačky tlačiarní na peniaze. V dôsledku toho vzrástli obavy z inflácie, čo praje zlatu. Ak sa hodnota peňazí znehodnotí, zlato ju naopak dokáže udržať. Funguje tak ako obrana proti inflácii.

Tento pondelok však cena kovu klesla o viac ako štyri percentá. Na týchto úrovniach sa udržiava aj dnes. Americká firma Pfizer spolu s nemeckou BioNTech totiž oznámili, že vakcína, ktorú testujú, vykazuje vysokú účinnosť – 90 percent a navyše bez vedľajších účinkov. Na obzore sa tak začal črtať vytúžený záver koronakrízy a návrat do normálu. Akciové trhy na to zareagovali prudkým rastom a zlato naopak prepadom.

„Zlato začalo klesať po oznámení o vakcíne. Pokles ešte viac posilnil nárast výnosov amerických vládnych dlhopisov a kurzu amerického dolára,“ uvádza web fxstreet.com. Analytici si preto začali klásť otázku, či sa zlatu nateraz neskončili jeho „zlaté časy“. „Cena klesla na septembrové minimá 1847 a ak prelomí túto úroveň, bude to znamenať zmenu technického výhľadu na pomer ceny zlata a dolára,“ uvádzajú autori článku.

Bude rely pokračovať?

Cenu zlata ovplyvňuje množstvo faktorov. Je pravdou, že sa vyvíja opačne ako nálada v ekonomike. V dobrých časoch sa zlatu nedarí, v zlých naopak áno. Ak sa teda ekonomická situácia začne vracať do normálu, môže to znížiť dopyt po žltom kove.

Sú tu však ďalšie faktory, ktoré hovoria, že jeho rely by mohla aj naďalej pokračovať. „Prostredie ultra nízkych úrokových sadzieb tak skoro nezmizne. Dlhopisy poskytujú minimálne výnosy a zostane to tak niekoľko budúcich rokov. Investori považujú zlato za náhradu hotovosti, alebo konzervatívnych dlhopisov,“ hovorí Juan Carlos Artigas hlavný analytik spoločnosti World Gold Council

Desaťročné americké vládne dlhopisy ponúkajú výnos 0,88 percenta. Výnosy krajín eurozóny sú dokonca negatívne. Vzťah výnosov dlhopisov a ceny zlata sa vyvíja vždy opačným smerom.

„Hoci cena zlata po zverejnení pozitívnych správ o novej vakcíne klesla, obrovský objem dlhu, ktorý sa naakumuloval v uplynulých šiestich mesiacoch, nezmizol. Dôvod zabezpečiť sa proti inflácii je teda stále aktuálny,“ pridáva ďalší dôvod  analytik Saxo Bank, Ole Hansen. „S extra uvoľnenou monetárnou politikou, ktorá panuje, rastie riziko negatívnych reakcií v ekonomike. Hrozí prudký nárast inflácie, čo podporuje dopyt po bezpečných prístavoch,“ hovorí.

Keď zasahuje politika

„Aktuálna situácia zlepšuje pozíciu zlata. S výhrou Joe Bidena by sa jeho cena mohla zvýšiť o päť percent. Výhra Donalda Trumpa by znamenala zrazenie ceny zlata, nakoľko by posilnil americký dolár. Víťazstvo J. Bidena totiž zasahuje trhy tým, že investori negatívne reagujú na tvrdšiu daňovú a regulačnú agendu,“ pridáva ďalší dôvod analytička spoločnosti Fingo Lenka Buchláková.

„Z krátkodobého hľadiska budú cenu ovplyvňovať výnosy 10-ročných amerických vládnych dlhopisov. Ak budú pokračovať v raste, dopyt po zlate bude klesať. Z dlhodobého hľadiska však nie je dôvod na pokles dopytu. Investori budú teraz pravdepodobne vyčkávať na náznaky opätovného rastu. Kľúčová je cena 1 836 dolárov. Ak sa zlato udržia nad touto úrovňou, môžeme stále hovoriť o býčom trhu,“ konštatuje O. Hansen.

Do veľkej miery bude cenu ovplyvňovať aj schopnosť J. Bidena realizovať politické sľuby. Ak sa mu podarí pretlačiť cez Kongres rekordný balík vládnych stimulov v hodnote viac ako dva bilióny dolárov, vytvorí to tlak na rast inflácie, čo nahrá bezpečným prístavom.

„Zlatu sa jeho dobré časy neskončili. Teraz sa nachádzame na križovatke. Očakávam pohyby oboma smermi a vyššie riziko,“ hovorí Everett Millman, špecialista na drahé kovy v spoločnosti Gainesville Coins. Očakáva, že cena zlata by na budúci rok mohla dosiahnuť 2 100 eur. Podľa banky JPMorgan by cena mohlo do roku 2023 dosiahnuť až 4000 dolárov.

„Inflačné očakávania pod vládou Demokratov rastú. Myslím si preto, že zlato by malo byť súčasťou portfólií investorov,“ hovorí manažér spoločnosti Advisors Preferred Jason Teed.

Podľa L. Buchlákovej by zlato malo predstavovať desať až 20 percent investičného portfólia v závislosti od životnej a majetkovej situácie investora. Malo by ísť podľa nej o investíciou s najdlhším sporiacim horizontom „pokojne aj 20 či 30 rokov“.

Iní experti sú však o dosť umiernenejší. Maroš Ďurik zo spoločnosti Across Private Investments hovorí, že komodity ako také by mali tvoriť päť percent portfólia a zlato len jedno percento.

Podľa Martina Babockého zo spoločnosti Swiis Life Select by podiel zlata v portfólio mohol v krátko a strednodobom horizonte predstavovať sedem percent. „Veľmi to záleží aj na aktuálnej cene zlata. Nemyslím si však, ze na dlhodobé obdobie 20+ rokov je dobré mať zlato neustál v portfoliu,“ konštatuje.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial