Pondelok 30. marca. Meniny má Vieroslava

Maďarské reformy: Fiškálny šampión z donútenia

Nebolo to tak dávno, čo bolo Maďarsko a jeho fiškálna politika označovaná za učebnicový príklad nedisciplinovanosti. Takzvaná „maďarizácia ekonomiky“ bolo (a stále je) slovné spojenie používané ako synonymum pre bezhlavé zadlžovanie sa, odkladanie reforiem, ignorovanie akýchkoľvek problémov a vedomé klamanie spoločnosti o skutočnom stave hospodárstva a s ním súvisiacich verejných financií.

Obrat k disciplíne

No po tom ako sa vymenila stará Gyurcsányho vláda za novú Bajnaiovu, sa veci očividne dostávajú do krajšej a pre investorov príťažlivej formy. Vláda najmä z donútenia zo strany MMF a EU (ktoré by jej inak odopreli ďalšie tranže zo záchranného balíka) prudko stúpila na brzdu verejných výdavkov a priškrtila deficit rozpočtu na 3,9% HDP pre tento rok. Napriek tomu, že tento ambiciózny plán pravdepodobne nebude dodržaný a skutočné manko rozpočtu by mohlo byť kdesi okolo 4,3% je to v čase krízy, ktorá sa Maďarska dotkla oveľa bolestivejšie ako ostatných krajín EU (práve vďaka niekoľkoročnej ignorácii ekonomických problémov) stále vynikajúci výsledok.

Drakonické sprísňovanie prináša ovocie

Drakonické fiškálne sprísňovanie v čase krízy, aj keď len z donútenia, by tak mohlo budúci rok urobiť z Maďarska fiškálneho šampióna EU z deficitom rozpočtu pod 4%, teda jedným z najnižších. Nepopulárne opatrenia, ktoré znamenajú (dočasný) pokles životnej úrovne a silné uťahovanie opaskov sa však začínajú vyplácať.  Maďarské dlhopisy opäť získavajú na trhu rešpekt a aj vďaka uvoľňovaniu menovej politiky (od júla zníženie sadzieb o 300bp), poklesu averzie voči riziku a očakávanej obnove globálnej ekonomiky patria medzi stredoeurópske „bestselleri.“ Ich ceny prudko rastú a vláda si môže požičiavať čoraz lacnejšie. Opätovný prejav dôvery k jej fiškálnej disciplíne. A tento trend veľkého dopytu po forintových aktívach by mal byť veľký aj v budúcom roku. Aspoň podľa najnovších prognóz Merrill Lynch a JP Morgan. A to by malo viesť k ďalšiemu posilneniu forintu na takmer predkrízovú silu z leta 2008. Rozoberme si však podrobnejšie dôvody, prečo by sme podľa týchto US bankovým domom mali forintu veriť.

Dôvod č. 1: Atraktivita dlhopisov v dôsledku znižovania sadzieb

Trhy očakávajú  ďalšie uvoľňovanie maďarskej menovej politiky a dlhodobo vysoké úrokové sadzby na forinte by mali byť minulosťou. Na prvý pohľad by to mohlo znamenať, že z pohľadu carry obchodov bude forint stále menej atraktívny. Ale vysoký dopyt po vládnych dlhopisoch (v očakávaní poklesu úrokov- výnosov ich cena pôjde hore) by prepad úrokov mal viac ako vykompenzovať.  Uvoľňovanie menovej politiky na podporu ekonomiky by mohlo byť omnoho vyššie ako si trhy pripúšťajú. Pokles inflácie pre rok 2010 bude veľký v dôsledku bázického efektu (vysoká porovnávacia báza z minulého roka, z dôvodu efektu slabého forintu a vplyvu niektorých jednorazových opatrení), či medzery výstupu, ktorá dosahuje 6-7% HDP . Cenová hladina by sa tak dokonca mohla prepadnúť pod strednodobý cieľ centrálnej banky (3%).

Dôvod č. 2: Pokles averzie voči riziku a atraktivita emerging trhov

Silný apetít po riziku spolu s upadaním obáv o druhé dno globálnej krízy tak bude zatraktívňovať rizikovejšie emerging aktíva vrátane mien. Mix poklesu strachu, fiškálnej konsolidácie, rastu exportu, nízkeho deficitu bežného účtu platobnej bilancie a prepadu inflácie by tak mal vytvoriť z vládnych dlhopisov atraktívnu destiláciu. Tie by tak mali vytvoriť spolu s dobrými rastovými vyhliadkami maďarského akciového trhu dopyt po forinte. Dopyt po emerging markets aktívach by sa mal podľa JP Morgan zvýšiť z 18 mld. USD v tomto roku na 30-35 mld. USD v 2010.

Prognóza Merrill Lynch pre kurz EURHUF a výnosy vládnych dlhopisov:

 Obr1

Oslabenie forintu na konci roka 2010 je zdôvodnené očakávaným zhoršením globálneho rizikového obrazu (deleveraging krátkych dolárových pozícii, čo bude mať vplyv aj na akciové trhy) a očakávaným zatváraním carry obchodov po sprísňovaní menovej politiky USA a aj ECB. Keďže forint patrí medzi tzv. „higher beta“ meny, ktoré veľmi citlivo reagujú na zmenu postoja voči riziku  by mohol všetky zisky z prvého polroku 2010 na jeho konci zmazať no v 2011 možno očakávať jeho ďalšie posilňovanie.

Dôvod č. 3: Obnova rastu ekonomiky a zlepšovanie makroekonomických fundamentov

Merrill Lynch, bývalý US investičný dom, ktorý sa stal súčasťou Bank of America vo výhľade pre rok 2010 tvrdí, že aj keď je Maďarsko stále technicky v recesii to najhoršie už má za sebou. Očakáva na kvartálne báze návrat k rastu HDP už v 1Q 2010 (konsenzy trhu hovoria až okolo 3Q). Preto majú ružový výhľad pre opätovné posilnenie forintu. Maďarská ekonomika po niekoľkých rokoch kontrakcie otvára veľký a rýchly priestor pre rast výstupu ťahaný exportom v súvislosti so zvyšovaním externého dopytu, obnovou globálnej ekonomiky a nízkou bázou produktu (záporný rast minulé roky) najmä od roku 2011. Rýchlejší rast HDP v porovnaní s priemerom EU v nasledujúcich rokoch by mal len podporiť silu forintu.

Dôvod č. 4: Konvergenčná tematika

Merrill Lynch ako aj JP Morgan vsádzajú na to, že Maďari by mohli byť prvý z našich susedov, ktorý by mohli už v roku 2011 vstúpiť do „čakárne na euro“ teda systému ERM 2. Toto aktuálne v trhu vôbec nie je započítané. Ako náhle sa s tým začne, maďarské aktíva budú vnímané ako menej rizikové, z čoho bude hlavným beneficientom práve forint a jeho rastúce svaly.

Dôvod č. 5: Fiškálna disciplína a upgrade ratingu

Obr2

Pokračovanie fiškálne disciplinovanosti vlády by malo priniesť ovocie v podobe opätovného zvýšenia maďarského vládneho ratingu.  Zo štrukturálneho pohľadu (najmä v dôsledku veľkého gapu výstupu) je tak podľa Bank of  America deficit rozpočtu v pluse a patrí medzi kráľa OECD (pozri priložený graf). Aj toto je dôvod aj podľa JP Morgan prečo by Maďarsko na rozdiel od Česka či Poľska (ktoré budú mať očistec fiškálnej konsolidácie len pred sebou) mohlo mať euro už v 2014.

Záver

Škaredé južanské káčatko by sa tak mohlo prevteliť na balatonského fiškálne elegantného tigra. A k úspechu mu stačí tak málo. Úsporné programy, štrukturálne reformy (kde ich však ešte stále čaká dlhá cesta) a šetrenie. Teda bolestivé, ale (najmä v čase krízy) nevyhnutné opatrenie vycúvania zo slepej uličky hromadenia dlhov.  Maďari tento ťažký krok (aj v dôsledku pádu na samé dno a nutnosti medzinárodnej záchrany) už urobili a začínajú byť za to trhmi odmeňovaní. Škoda len, že ďalšie krajiny sa z tohto kroku stále nechcú poučiť. Čím dlhšie však budú s konsolidáciou verejných rozpočtov váhať, tým to bude náročnejšie a bolestivejšie.

Autor je analytik
CI KOMODITY .

4 odpovede na “Maďarské reformy: Fiškálny šampión z donútenia”

 1. P.F. píše:

  stredoeurópsky model je žiaľ taký, že všetko je o premiérovi!!! maďarský premiér sa rozhodol pre radikálny krok – dočasne znížiť životnú úroveň, pritiahnuť opasky a pod. – s cieľom záchrany maďarskej ekonomiky. Na Slovensku je celkom iná situácia – tzv. kupovanie si potenciálnych voličov (napr. vianočné príspevky pre dôchodcov, ktorí sú tradične tou najposlušnejšou voličskou základňou). Všetko sa na Slov. deje podľa princípu „teraz rozdávam, aby ma o šesť mesiacov ľudia opäť volili…“ Česko je zase iný prípad – tam v dôsledku vládnej krízy a dočasnej vlády sa mnohé rozsypalo… Viď minulotýždňový štrajk policajtov, bachárov, štátnych úradníkov… čiže štát, aj keď bude veľmi zle, sa nemôže oprieť o svojich najvernejších ochrancov…. Oveľa zaujímavejší vývoj je v Poľsku. Tam sa o finančnej kríze v novinách nepíše, ekonomika tam po celý tento rok neklesala…

  • Michal D. píše:

   Dá sa oponovať. Maďari sú totiž „Francúzi východnej Európy“ – myslím tým, prchkú povahu a sklon k štrajkom. V Maďarsku je tak reforma oveľa ťažšia ako povedzme na Slovensku, kde si ľudia nechajú doslovať špiniť na hlavu. Maďarom určite pomohla slávna veta Gyurcánya o tom, že klamali. Takú facku jednoducho národ potrebuje.

   Ale je pravda, že Poľsko je svetlým príkladom. Už pár mesiacov dozadu tuším HSBC a Saxo Bank odporúčali Zlotý ako perspektívnu menu.

   • P.F. píše:

    je pravda, že terajšie reformy v Maďarsku sú z donútenia – ale ktoré reformy nie sú z donútenia? Pravdou ale je, že reformám naozaj pomohla tá slávna Gyurcsányiho veta o tom, že klamali… Rád by som sa však dožil aj toho, žeby raz slovenský premiér predniesol takú vetu. A vôbec by to nemusel byť Fico, aj keď od neho to národ asi najviac očakáva…

    • Ada píše:

     To je taka slovenska snaha zjednodusovat si veci, n napriklad tvrdim, ze klame len Fico. Politici na Slovensku maju pomerne nadstadardne podmienky pre holubiciu povahu ludi. Tu sa kradne a klame za kazdej vlady – lebo to ludom nevadi…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *