Pondelok 20. január. Meniny má Dalibor

Majetok svetových miliardárov vlani klesol. Uškodil im pokles trhov

miliardár

Negatívne finančné trhy sa vlani prejavili aj na majetku svetových miliardárov. Ich počet klesol o osem percent a majetok o takmer desatinu. Prvýkrát sa však medzi miliardármi objavil aj Slovák.

Extrémne bohatí ľudia vlani stratili priemerne zhruba desať percent majetku. Dôvodom je záporná bilancia zhodnotenia majetku na finančných trhoch. Vlani poklesli všetky významné triedy aktív. Celkové bohatstvo miliardárov sa tak znížilo o jeden bilión dolárov, čo je asi desaťnásobok výkonu slovenskej ekonomiky. Aj napriek tomu dosiahol majetok miliardárov 9,6 bilióna eur. Čísla vychádzajú z prieskumu Hurun Global Rich List 2019. Počet dolárových miliardárov preto vlani klesol o 224 na číslo 2 470.

Prvýkrát zástupca Slovenska

V skupine miliardárov má zastúpenie 67 krajín sveta, čo je o jednu menej ako v roku 2017. Najviac ich stále pochádza z Číny, až 658, hoci ich počet klesol takmer o pätinu. „Dôvodom tohto vývoja bol najmä pokles trhovej kapitalizácie čínskeho akciového indexu Shanghai Composite o vyše 20 percent,“ vysvetľuje analytik J&T Banky Stanislav Pánis.

Druhé miesto vo svete miliardárov patrí USA. Tu má domov 584 z nich, čo je medziročný prírastok o 13 superboháčov. Tretie je Nemecko so 117 miliardármi. Viac ako sto extrémne bohatých ľudí žije vo Veľkej Británii (109) a v Indii (104), ktorá klesla na piatu z vlaňajšej tretej priečky, keď stratila až 28 miliardárov.

Z piatich menovaných krajín pochádzajú takmer dve tretiny všetkých najbohatších ľudí sveta. Zaujímavsťou je, že prieskum Hurun prvýkrát registruje aj slovenského dolárového miliardára Ivana Chrenka s majetkom 1,4 miliardy dolárov. Susedná Česká republika má štyroch miliardárov, vrátane premiéra Andreja Babiša so slovenskými koreňmi, rovnako ako Poľsko.

Mestom s najväčším počtom miliardárov je štvrtýkrát po sebe Peking. Sídli ich tu 103, čo je však o 28 menej ako pred rokom. New Yorku patrí druhé miesto s 92 miliardármi, keď sa ich počet za ostatných 12 mesiacov nezmenil. Tretie miesto si udržal Hong kong so 69 miliardármi. Prvú päťku dopĺňajú ďalšie dve čínske mestá Shenzhen, prezývaný aj čínsky Silicon Valley, a Šanghaj.

Najbohatší je Jeff Bezos z Amazonu

Najbohatším človekom sveta ostal vlani zakladateľ firmy Amazon Jeff Bezos, ktorého majetok aj napriek celkovému poklesu vzrástol o 20 percent na hodnotu 147 mld. dolárov. Na druhé miesto, o jednu priečku nahor, sa oproti roku 2017 posunul Bill Gates, kedysi najbohatší človek na planéte a zakladateľ softvérovej firmy Microsoft. Jeho bohatstvo sa zvýšilo o sedem percent na 96 mld. dolárov. Prvú trojku uzatvára investičný mág Warren Buffett, ktorého majetok klesol o 14 percent na 88 mld. dolárov.

Najbohatšou rodinou sveta sú Waltonovci s celkovým majetkom 173 mld. dolárov. Otec rodiny, Sam Walton, založil najväčší svetový maloobchodný reťazec sveta Walmart.

Vlastnou hlavou

„Až 65 percent dolárových miliardárov zbohatlo vlastným pričinením, najviac ich je z Číny. Pätnásť percent ľudí v klube deviatich núl sú ženy, až 44 percent z nich sú však dedičky,“ hovorí analytik J&T Banky Stanislav Pánis. Najbohatšou z nich je Francoise Bettencourtová Meyersová, dedička kozmetickej firmy L´Oréal.

Zaujímavý je fakt, že každý desiaty miliardár je imigrantom z prvej generácie. Najviac ich prišlo do Spojených štátov. Najbohatším je Sergej Brin, spoluzakladateľ Google, ktorého korene sú v Rusku.

Miliardári podľa odvetví

Z pohľadu sektorov zbohatlo najviac miliardárov, až viac ako 12 percent, podnikaním v technológiách, médiách a v telekomunikáciách. Nehnuteľnosti vygenerovali takmer každého desiateho superboháča. Zhruba deväť percent zbohatlo vďaka investovaniu. Štvrtým najčastejším zdrojom bohatstva sú sektory spracovateľského priemyslu a maloobchodu. Tu je zaradené aj bohatstvo, ktoré vytvorili módne značky.

Aspoň jedného miliardára vyprodukovalo 1 931 firiem, o 226 menej ako v predchádzajúcom roku, keď mnohým z nich klesla trhová kapitalizácia. Rekordérom v tvorbe boháčov s majetkom s počtom aspoň deviatich núl je thajský konglomerát CP Group, ktorý ich má 19. Predbehol tak výrobcu nápojov Red Bull s 12 miliardármi. Sedem z desiatich najväčších verejne obchodovaných firiem (podľa trhovej kapitalizácie) založili americkí miliardári. Top trojku tvoria technologické giganty Amazon, Microsoft a Alphabet (materská spoločnosť Google).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *