Pondelok 25. septembra. Meniny má Vladislav

Majetok všetkých miliardárov na svete vzrástol vlani o 16 %

Počet dolárových miliardárov vo svete vlani dosiahol rekordný počet 2257. Ich celkové bohatstvo dosiahlo osem biliónov dolárov, čo je o 16 percent viac ako pred rokom. Čísla vyplávajú z prieskumu Hurun Global Rich List 2017. Autori štúdie pripúšťajú, že svetových miliardárov môže byť v skutočnosti až päťtisíc, no mnohí radšej informácie o svojom bohatstve skrývajú.

Majetok miliardárov je približne 95-násobkom veľkosti slovenskej ekonomiky. Za ostatných päť rokov narástol celkový počet miliardárov o 55 percent a ich podiel na celosvetovom bohatstve sa za toto obdobie zvýšil zo siedmych percent globálneho HDP na 10,7 percenta, čo je viac ako ekonomika akejkoľvek krajiny sveta s výnimkou Spojených štátov a Číny.

Najviac miliardárov je v Pekingu

Najviac dolárových miliardárov žije v Ázii – až 1038. Najmenej v Afrike a Oceánii – len po 28. V Európe ich je 486. Aspoň jedného miliardára má 68 krajín sveta. Najviac superboháčov pochádza z Číny – až 609 a za ostatný rok sa ich počet zvýšil o 41. Druhé miesto patrí USA s 552 boháčmi, čo je medziročne o 17 viac. Z týchto dvoch štátov pochádza viac ako polovica svetových miliardárov.

Na tretie miesto sa vyšvihlo Nemecko vďaka 33-percentnému medziročnému nárastu počtu bohatých na 109, ktoré predbehlo Indiu, kde ich počet klesol o desať percent na rovných sto. Zo stredoeurópskeho regiónu Slovensko podľa reportu nemalo v minulom roku žiadneho miliardára podobne ako Maďarsko, Poľsko ich má troch a Česká republika štyroch.

V top desiatke miest s najväčším počtom miliardárov je až päť čínskych miest. Mestom s najväčším počtom miliardárov je tak po druhý krát v rade Peking, ktorý ich má 94, čo je však o šesť menej ako pred rokom. New Yorku patrí druhé miesto s 86 miliardármi, keď ich medziročne ubudlo deväť. Na treťom mieste sa umiestnil Hong Kong s 72 miliardármi vďaka nárastu o sedem boháčov, čím predbehol Moskvu, kde ich počet klesol o sedem na 59. Najviac miliardárov pribudlo v čínskom Shenzene až 16 a ich počet sa posunul na 62.

Až dve tretiny svetových miliardárov zbohatlo vlastným pričinením, a jedna tretina majetok zdedila. Aspoň jedného miliardára vytvorilo 1811 firiem. Najviac ich má „na svedomí“ celosvetová sieť hotelov Hyatt (rodina Pritzkerovcov), potom potravinársky gigant Cargill (rodina MacMillanovcov) a výrobca liekov Roche- po deväť. Čína má viac miliardárov, ktorí majú svoje firmy verejne obchodované na burzách – až 428 oproti mekke kapitalizmu, Spojeným štátom s 215 boháčmi.

Najväčšie firmy podľa trhovej kapitalizácie, ktoré boli založené miliardármi sú však americký Alphabet a Microsoft. Najviac miliardárov agregátne vygeneroval sektor technológií, médií a telekomunikácií –13,2 percenta. Za ním nasleduje spracovateľský priemysel s 10,5 percentami a investície s takmer desiatimi percentami.

Najbohatší ľudia planéty

Najbohatším človekom na svete zostal aj vlani Američan Bill Gates s majetkom 81 miliárd dolárov. Jeho aktíva medziročne vzrástli o jedno percento. Je zároveň prvým človekom na svete, ktorý vygeneroval viac ako sto miliárd dolárov osobného bohatstva, pričom z nich 20 miliárd dal na dobročinné účely.

Druhým najbohatším bol investičný mág Warren Buffett s 78 miliardami dolárov. Jeho majetok vlani narástol o 15 percent. Doteraz venoval na charitu 17 miliárd dolárov. B. Gates s W. Buffetom a s ďalším finančníkom Georgom Sorosom sú traja najštedrejší filantropi sveta. Tretím najbohatším mužom planéty je zakladateľ online obchodu Amazon Jeff Bezos s majetkom 72 miliárd dolárov, ktorého hodnota narástla za rok o vyše jednu tretinu.

Len 15 percent ľudí v klube „deviatich núl“ sú ženy. Najbohatšou z nich je Liliane Bettencourtová, dedička kozmetickej firmy L´Oreal. Takmer každý desiaty je imigrant prvej generácie. Najbohatším z nich je pôvodom Rus Sergej Brin, spoluzakladateľ technologického Alphabetu. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *