Nedeľa 29. novembra. Meniny má Vratko

Majú akciové trhy po nedávnych rekordoch ešte kam rásť?

V uplynulých dňoch sme boli svedkami rekordných cien akcií na americkom akciovom trhu. Jeden z najsledovanejších indexov – Dow Jones Industrial Average (DJIA), sa síce nakrátko, no po prvýkrát v histórii pozrel cez hodnotu 28 000 bodov. Oplatí sa teda vlastne teraz investovať do akcií, keď sú na najvyššej hodnote v celej svojej histórii?

Nové vrcholy na dosah

Najprv trochu čísel. Index Dow Jones sa na historicky najvyššiu hodnotu dostal doteraz v tomto roku už 15 krát. Z toho 11 krát v novembri. Vlani to bolo 15 krát a v roku 2017 dokonca 70 krát. Nové historické maximum teda nie je až tak veľmi neobvyklé. Za viac ako storočnú existenciu indexu DJIA došlo k dosiahnutiu jeho najvyššej hodnoty v piatich percentách prípadov.

Teda v jednom z dvadsiatich obchodných dní. Navyše v tom musíme zohľadniť aj dlhú periódu po veľkej hospodárskej kríze, kedy trh po prepade v roku 1929 dosiahol nové maximum až na konci päťdesiatych rokov.

Pokiaľ ide o rastový a klesajúci trend tak pri akciách platí, že rastových dní je približne 53 percent. Lne zvyšok sú „klesajúce“ dni. Pri pohľade na vývoj cien akcií za posledných sto rokov je jasné, že aj tento relatívne malý rozdiel je pre trh zásadný.

Rekordy sa týkajú len USA

Je treba pripomenúť, že súčasný trend dosahovania historických rekordov platí najmä pre americké akcie. V Európe, teda aspoň pokiaľ sa pozrieme na kľúčový nemecký akciový trh, bol posledný historicky najvyšší deň na prelome rokov 2017 a 2018. V tomto roku majú síce akcie za sebou slušnú cestu nahor, avšak na prekonanie tohto maxima im ešte necelé dve percentá chýbajú.

Čínske akcie sú však v úplne inej situácii. Vývoj šanghajského akciového indexu bol poznačený bublinou z roku 2015, kedy akcie v priebehu pár týždňov vyrástli o približne 150 percent, aby potom zažili strmý pád na pôvodné hodnoty. Ešte dramatickejšiu bublinu sme videli v roku 2007. Oproti týmto nafúknutým hodnotám sú súčasné ceny akcií na zhruba polovičných hodnotách.

A opäť iná situácia panuje tiež v Japonsku. To si svoj čas prekonávania rekordov vybralo v osemdesiatych rokoch minulého storočia. Paradoxne takmer presne na deň s nástupom rokov deväťdesiatych sa skončil aj rast japonského akciového trhu a akcie tam v nasledujúcich dvoch dekádach vytrvalo klesali. Obrat nastal až po roku 2010, avšak ak by mali ceny vyrásť opäť na hodnoty z konca osemdesiatych rokov, museli by mať dvojnásobnú hodnotu ako teraz.

Sú akcie nadhodnotené?

Vráťme sa však k otázke, či v súčasnosti je vhodné do akcií, teda aspoň do tých amerických, investovať. Najvyššia historická hodnota je sama o sebe skôr novinársky než investične zaujímavou informáciou. O tom, či akcie môžu alebo nemôžu ďalej rásť, nič nehovorí.

Z dlhodobého pohľadu by mohlo byť užitočné pozrieť sa na ukazovateľ pomeru zisku spoločností k cene ich akcií, teda na ukazovateľ P/E. Ten sa u spoločností zaradených do indexu Dow Jones Industrial Average aktuálne blíži hodnote 21, pričom pomer nad hranicou 20 je všeobecne považovaný za vysoký a ceny akcií sú vnímané skôr ako predražené.

Na druhej strane je potrebné povedať, že podľa ukazovateľa P/E nie je možné odhadovať vývoj cien akcií v blízkej budúcnosti. Tie rastú a klesajú z mnohých dôvodov. Avšak určitý obraz o trhu nám tento pomer dáva.

Ďalším zaujímavým ukazovateľom je index volatility VIX. Ten sa niekedy nepekne prezýva aj ako index strachu. Meria totiž úroveň neistoty (strachu) na trhoch, ktorá môže vyústiť do prudkého poklesu cien akcií. Hodnota indexu vychádza z pohybu cien akciových opcií a má určitú vypovedajúcu hodnotu o dianí na trhoch na mesiac dopredu. Index VIX je aktuálne na tak nízkych hodnotách, že ak by malo do konca roka dôjsť k nejakému výraznému pohybu, bolo by to veľmi prekvapujúce.

Investovať vyššiu sumu jednorazovo môže byť riziko

Aj keď sa teda akcie môžu vzhľadom k ziskom javiť ako predražené, neznamená to, že nemôžu ešte niekoľko mesiacov rásť. Dlhodobo je však zrejmé, že korekcia cien bude nevyhnutná. Nemusí to nutne znamenať dramatické poklesy o desiatky percent.

Stačilo by napríklad, aby akcie na budúci rok stagnovali a pri súčasnom raste ziskovosti firiem by sa ich vnútorná hodnota viac zrovnala s cenou (P/E). Je tiež isté, že na budúci rok budú naďalej veľkým hýbateľom cien akcií geopolitické udalosti, ako napríklad americko-čínska obchodná vojna. Navyše sa uskutočnia prezidentské voľby v USA.

Investorom s pravidelnými investíciami to zrejme žiadne problémy nespôsobí. Ako dobre vieme, kolísanie môže byť u pravidelných investícií len na prospech veci. U jednorazových investícií je však načasovanie o to dôležitejšie.

Určite neuškodí, zvlášť u väčších sumách, rozložiť investíciu do niekoľkých menších častí s odstupom niekoľkých mesiacov. Ak by k poklesu akcií aj došlo, môže rozloženie vkladu jeho negatívny dopad zmierniť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial