Stvrtok 26. novembra. Meniny má Kornel

Majú podielové fondy dôvod na strach z ETF fondov?

fondy

ETF fondy sa tešia čoraz väčšej popularite. Sú preto reálnou hrozbou pre správcov portfólií tradičných podielových fondov?

Exchange Traded Funds (ETF) prežívajú svoju zlatú dobu. Povesť o zaujímavých výnosoch a najmä o nižších poplatkoch sa rýchlo šíri aj medzi drobných investorov. Tento finančný nástoj bol síce v počiatku určený najmä pre špecializovaných investorov, dnes, po 26 rokoch od vzniku, však už o ňom hovorí aj široká klientela správcov majetku.

Popularita ETF rastie

Výhodou ETF fondov sú najmä ich nízke poplatky. Zo zisku si bežne odkrajujú len desatiny percenta, kým pri tradičných podielových fondoch sú to jednotky percent. Ďalšou výhodou je ich jednoduchá uchopiteľnosť. Ak si stanovia, že kopírujú podkladový burzový index, investor vie, do čoho investuje a vie prečo jeho investícia rastie alebo klesá. Vie, že nemôže za pokles viniť manažéra fondu, ale trhový fundament.

Investície do ETF fondov preto pekne rastú. Pomáha tomu aj distribúcia. Kým pred časom ich bolo možné kúpiť len cez brokerov, teda na burze, dnes ich predávajú aj finanční agenti. Dostane sa k nim teda poľahky aj bežný človek bez špeciálnych znalostí, či skúseností.

Zdá sa teda, že ETF valcujú podielové fondy. Je tomu však skutočne tak? Vyzerá to tak, že minimálne v európskom ponímaní majú tradiční aktívni správcovia fondov svoje miesto pevne ukotvené v mysliach investorov.

Podielové fondy majú na trhu stále dominanciu

Podľa analýzy spoločnosti Refinitiv Lipper v čistom pritieklo tento rok ku koncu septembra do ETF fondov 48,5 miliardy eur. Ich popularita rastie naprieč všetkými skupinami investorov. Prílev nových peňazí pokračoval aj napriek poklesu finančných trhov. Dokázal tak vymazať trhovú stratu, ktorú ETF fondy ku koncu septembra utŕžili (44,8 mld. eur). Pod správou tak aktuálne v Európe majú majetok v hodnote 871 miliárd eur.

Pozrime sa však na klasické podielové fondy. Za prvé tri štvrťroky im pribudol v portfóliách od klientov nový majetok v hodnote 248,5 mld. eur. Jeho celková hodnota tak dosiahla 11,1 bilióna eur. Štruktúra európskeho investičného trhu teda vyzerá nasledovne. Až 92,7 percenta majetku je v podielových fondoch a 7,3 percenta je v ETF fondoch.

„Napriek rastúcej popularite ETF fondov zatiaľ nepredstavujú zásadnú konkurenciu pre aktívne riadené fondy,“ uviedol pre CNBC riaditeľ spoločnosti Refinitiv Lipper,“ Detlef Glow.

Pripomína však, že iná optika už platí pri príleve nových vkladov. Až 15 percent z nich patri ETF fondom a 85 percent podielovým fondom. Pasívne fondy teda rastú rýchlejšie ako tie aktívne riadené. Ak tento vývoj bude pokračovať aj naďalej, zmení sa aj preskupenie stavu majetku v prospech ETF.

Nateraz však neplatí, že by podielovým fondom ich mladší konkurenti odjedali z koláča. Čistý prílev majetku do aktívnych fondov tento rok medziročne vzrástol o 30 percent. ETF tak tlačia nahor celý trh.

fondy

Ani silné prílevy nevymazali trhovú stratu

Spoločnosť Refinitiv Lipper zverejnila aj údaje o vývoji celého európskeho investičného trhu za prvých deväť mesiacov roka. Uvádza, že investori sa z dôvodu pandémie vybrali z fondov majetok za 125,9 mld. eur. Následný fiškálny a monetárny impulz však zmenil vývoj trhov a otočil náladu investorov. Začali preto opäť vkladať nové peniaze.

Po odrátaní odlevu tak v európskych fondoch v čistom pribudol majetok za 297 mld. eur. Ani to ale nedokázalo zvrátiť negatívny prepad hodnoty fondov z marca a apríla – o 531 mld. eur. Hodnota trhu investícií do fondov s aktívnou a pasívnou správou dovedna teda ku koncu septembra poklesla z decembrových 12,3 bil. eur na 12 biliónov ku koncu septembra.

Spomedzi správcov sa najviac darilo spoločnosti BlackRock s čistým prírastkom 68,3 mld. eur. Nasledoval JPMorgas s prílevom 56,9 mld. eurami a Goldman Sachs s čistým prírastkom o 23,3 mld. eur.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial