Sobota 15. augusta. Meniny má Marcela

Majú sa trhy už teraz pripraviť na jesennú nervozitu? (Svet financií očami komentátora)

Opatrenia centrálnych bánk nemajú už žiaden účinok a tak zostáva len zhadzovať peniaze z vrtuľníkov. Pripomenieme si nedávno zosnulého rockera i vonkajšiu súvislosť US volieb s britským referendom.

A opäť raz sa hovorí o vrtuľníkoch. Celý fígeľ je v tom, že centrálne banky napriek všemožným snahám nedokážu urobiť to, čo by mali – zvýšiť infláciu a rozprúdiť ekonomiku. V plnej miere sa to týka i ECB, ktorej prezident Mario Draghi na obligátnej štvrtkovej tlačovke zdôraznil, že centrálna banka je pripravená použiť všetky prostriedky, pokiaľ to bude nutné.

Ak mám pravdu povedať, tých prostriedkov už veľa nie. Ako poznamenal analytik Tomáš Raputa (FXstreet), európskej centrálnej vlastne nezostáva nič iné než čakať, až hospodársky rast vo výške 1,5 percenta začne postupne zdvíhať mzdy a tie potlačia jadrovú infláciu nahor. Žiadne nástroje typu QE či LTRO už ekonomike nepomôžu. Maximálne môžu slúžiť ako ochranný vankúš proti rizikám (nezdravé talianske banky, vlna terorizmu, prudké politické zmeny v Turecku a jeho najnovší príklon k Rusku, pobrexitová situácia v EÚ a podobne).

Zostávajú jedine vrtuľníky!Vyplazly jazyk

Vo svojich predchádzajúcich komentároch som sa téme vrtuľníkových peňazí viackrát podrobne venoval a tak len pripomeniem, že tému vrtuľníkov v eurozóne oživil ešte v marci člen Výkonnej rady ECB Peter Praet, keď povedal, že v prípade mimoriadnych okolností by centrálna banka mohla uvažovať o tlačení peňazí a ich rozdávaní obyvateľom eurozóny, otázka ale znie, kedy a či vôbec je vhodné uchýliť sa k takémuto nástroju

Pred tým, že by ECB čo i len uvažovala o distribúcii peňazí priamo do domácností, ju už v apríli varoval najväčší dlhopisový fond na svete PIMCO. Vyzval ju, aby o tlačení peňazí a ich rozdeľovaní priamo ľuďom ani neuvažovala, pretože vrtuľníkové peniaze by ľahko mohli vyvolať hyperinfláciu. Vrtuľník podľa fondu vždy znamená krok do celkom novej fázy menovej politiky vyznačujúcej sa obrovským množstvom neistoty. Vždy, keď to niekde skúsili, a tých pokusov už bolo veľa (Francúzsko, Weimar, Japonsko, Zimbabwe…), dopadlo to veľmi zle

Napriek všetkým negatívam, ktoré vrtuľníkové peniaze (trebárs i vo forme priamej distribúcie peňazí do domácností) spôsobujú, trhy dnes naozaj očakávajú rôzne podoby vrtuľníkov vo viacerých krajinách. Na portáli Investujeme.sk o tom písal hlavný menový stratég Saxo BankJohn Hardy konštatujúc, že tanec trhov s politikou centrálnych bánk sa ale dostane do nebezpečnej novej úrovne: buď sa odstráni palivo a trhy sa zrútia alebo sa bude pokračovať v prikurovaní, veci vzbĺknu a vymknú sa spod kontroly.Smejici se 

Šofér s hlavou vytočenou dozadu?

Možnosti centrálnych bánk vrátane rôznych foriem kvantitatívneho uvoľňovania sú fakticky vyčerpané a inflácia sa nezvyšuje. Záporné úroky máme i naďalej, no komerčné banky sa akosi podvedome boja preniesť záporné úrokové sadzby na svojich klientov, lebo naozaj je to tak, že bežný normálny občan (nie analytik alebo komentátor!) nie je rozumovo dostatočne vybavený na to, aby chápal podstatu záporných úrokov.Stydici se

Tie sa ale nakoniec predsa len stali realitou pre klientov niektorých bánk – príkladom je trebárs Dánsko, kde existujú hypotéky s negatívnymi úrokovými sadzbami, čo v reáli znamená, že banka dáva svojim klientom peniaze za to, že u nej majú hypotéku, inak povedané, nie že by museli platiť úroky, ale naopak – banka platí im!

Nie je ale zlato všetko, čo sa blyští, hovorí staré osvedčené príslovie a ako upozornil Radovan Novotný z VUT v Brne, v prípade uvedených dánskych hypoték ide jednak o hypotéky s plávajúcou úrokovou sadzbou, kde sa úročenie odvíja od situácie na peňažnom trhu a jednak ide o situácie, kedy menová politika záporných úrokových sadzieb vytvára svet, v ktorom zatiaľ vyhrávajú hráči a špekulanti – čím viac ochotne riskujete, tým viac vás systém odmení.Smutny

Podčiarknuté, zrátané: Účinky extrémnych opatrení centrálnych bánk nás nútia učiť sa riadiť auto jazdou dozadu. Alebo aspoň hlavou vytočenou proti smeru jazdy. Bum!

Ale: Dlžníci, ktorí aspoň trochu uvažujú racionálne, resp. investori „zo starej školy“ skôr uvažujú o tom, či budú schopní refinancovať i v prípade zmeny úrokového prostredia, resp. aká fixácia poskytne potrebnú predvídatelnosť budúcich peňažných tokov.Big grin

Euro padlo kvôli tragédii

Z hľadiska finančných trhov bolo hlavnou udalosťou uplynulého týždňa zasadnutie ECB a tlačovka Maria Draghiho. Mnohí to podrobne a fundovane rozobrali, ako napríklad analytik Michal Fafrák (Capital Markets) v komentári Draghiho deň   či Jaroslav Brychta (X-Trade Brokers) v prehľadnom videokomentári a tak to nebudem opakovať, len pripomeniem, že deň po zasadnutí ECB euro padalo a dostalo sa až na štvortýždenné minimum, teda na najnižšie úrovne od referenda o vystúpení Británie z EÚ. Neskôr v reakcii na tragickú udalosť v Mníchove, pri ktorej zahynul útočník i jeho deväť obetí, euro svoje straty prehĺbilo a padlo až na hladinu 1,0960.

Všetky terajšie tragické udalosti útoky sa už automaticky pripisujú tzv. Islamskému štátu (IS), resp. všeobecne islamskému terorizmu, ale zďaleka to nie je tak, aj medzinárodná policajná organizácia Europol minulý týždeň upozornila, že väzby posledných tragických udalostí vrátane útoku nákladným autom vo francúzskom meste Nice, na islamský radikalizmus sú veľmi – veľmi slabé, ak vôbec nejaké sú.

Často ide len o osamelých vlkov, ktorí sú nejakým spôsobom frustrovaní, odvrhnutí na okraj spoločnosti alebo sú nezamestnaní, bez perspektívy, neraz s rodinnými problémami, prípadne sú to aj psychicky narušení jedinci…

Napokon to potvrdila i tragédia v Mníchove, ktorej 18-ročný aktér – Nemec iránskeho pôvodu nemal nič spoločné s medzinárodným terorizmom, nemal žiadne kontakty na islamských radikálov a jeho čin bol podľa vyšetrovacích orgánov inšpirovaný nórskym teroristom Andersom Breivikom. Piate výročie Breivikovho útoku (77 obetí) si sme pripomenuli práve minulý týždeň.

Môj názor: Trhy budú skákať ako divé!

Pre trhy už nie je problém, kedy americká centrálna banka (Fed) ohlási dlho avízované a odkladané zvýšenie úrokových sadzieb. Určite nie na najbližšom zasadnutí v stredu 27. júla a značná časť investorov sa nazdáva, že v tomto roku to už nebude.

V každom prípade ale vieme, že to nebude skôr než budú známe výsledky amerických volieb (8. novembra faktické voľby – zbor voliteľov) a zrejme aj kým nebudú známe reakcie trhov na tieto výsledky. Nie hneď prvé a zbrklé reakcie, ale aspoň dva týždne, možno aj tri… Kým sa to utrasie!

Podľa najnovších prieskumov (zverejnených v 29. týždni) má podpora pre demokratickej kandidátky Hillary Clinton pred Donaldom Trumpom len veľmi malý náskok (cca 3 percentá). Pozornosť sa tak sústredí na ešte nerozhodnutú skupinu amerických voličov, ktorí síce nevolia prezidenta priamo, ale volia zbor voliteľov, a to sústredenie sa na ešte nerozhodnutých v jednoduchej reči znamená, že na finančných trhoch bude opäť raz parádna nervozita. Tie budú hystericky reagovať na každý jeden aktuálny prieskum.

Väčšina analytikov očakáva, že to budú jedny z najbúrlivejších volieb v dejinách Spojených štátov.Smutny

Komu to už teraz pripomína nervozitu pred britským referendom, zrejme nebude ďaleko od pravdy… Nedovolím si síce porovnávať britské referendum s US voľbami, ale tie divoké reakcie trhov, ktorých pomyselné ručičky budú zúrivo kmitať ako na pokazenom voltmetri, budú rovnaké.

Alebo aspoň veľmi podobné.

V hre je totiž program Donalda Trumpa, ktorý – veľmi zjednodušene povedané – ide dosť výrazne proti trhom ako takým a slobode podnikania a aj proti ďalšej kooperácii US ekonomiky s EÚ (transatlantické partnerstvo) a ďalšími obchodnými partnermi. Avšak najmä vzťahy s EÚ nie sú mu veľmi po chuti. Ešte aj Trumpovi stranícki súputníci z Republikánskej strany, ktorí ho donedávna podporovali, sa už otvorene obávajú, že jeho víťazstvo vo voľbách spoľahlivo odsunie Spojené štáty do tábora krajín tretieho sveta.PÅ™ekvapený

Aj preto budú trhy s blížiacim sa dátumom volieb čoraz nervóznejšie, hoci mnohé Trumpove priority majú iba nepriamu súvislosť s dianím na finančných trhoch.

Našinec až žasne, keď sleduje v prejavy a vystúpenia tohto prezidentského kandidáta. Oplotiť Spojené štáty, kde sa to dá a kde nie, tam čo najprísnejšie, priam hermeticky strážiť hranice, obmedziť prílivy cudzincov, prisťahovalcov atď. Zaviesť povinné vyučovanie náboženstva (samozrejme kresťanského) na všetkých školách, zaviesť povinné modlitby na všetkých stupňoch škôl i verejnej správe a zákonom zakázať ostatné náboženstvá. Žiť podľa kresťanských mravných zásad (čo on sám nikdy nedodržiaval!), ako aj požiadavka, aby kresťanská vierouka bola jediným teoretickým základom štátu a práva.

Už ani neviem, či sa mám smiať alebo plakať, keď Trumpovi tlieskajú masy zmagorených Američanov. Mne osobne Trumpove programové priority pripomínajú Kotlebu s jeho ĽS Naše Slovensko.Smejici se

Trump, Orbán a rocker Somló Tamás namiesto pointy

Ako tak sledujem reakcie najvyšších politikov EÚ, vychádza mi to tak, že vyše 80 percent z nich, ak sa k téme vyjadria, sa aspoň naoko prikláňa k Hillary Clinton, z toho druhého tábora sa minulý týždeň nechal počuť napríklad maďarský premiér Viktor Orbán, že Trump, ktorý stavia hrádze proti demokracii, by bol pre Európu lepší. A potrebnejší. Orbán zároveň spomenul oplotenie, ktoré Maďarsko vybudovalo, aby bránilo prílevu utečencov.

Namiesto pointy som dnes ako hudobnú pointu vybral pieseň Indulni kell (v preklade Treba sa nám pohnúť, treba vykročiť) v podaní jednej z najvýraznejších osobností maďarskej rockovej scény – speváka, skladateľa a multiinštrmentalistu Somló Tamása, ktorý vo veku 68 rokov opustil tento svet v utorok 19. júna a ktorý kedysi hrával a spieval s legendárnymi maďarskými kapelami svetového mena (Omega, Kex, Locomotiv GT a s ďalšími). Takže, indulni kell, treba sa nám pohnúť – demokraciu áno, rockovú muziku áno, kým Trumpa, Orbána a jemu podobných radšej nie. Ale v politike si nevyberieš, každý volí alebo aspoň obľubuje niekoho iného…Cool

Autor PhDr. Peter Furmaník je publicistom – reportérom a komentátorom. Ilustračné foto v záhlaví článku: www.sxc.hu (freeimages)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial