Nedeľa 29. novembra. Meniny má Vratko

Majú už akciové trhy to najhoršie za sebou?

Americké akcie prudko rastú. Zdá, že trend sa otočil a investori môžu tešiť z nových ziskov. Nejde však o predčasnú radosť?

Akciové trhy si pripisujú v posledných dňoch zaujímavé zisky. Včera rástli o viac ako tri percentá. V pondelok dokonca o viac ako sedem percent. Od svojho najslabšieho bodu si už americký akciový trh polepšil o 26 percent. Mohlo by sa zdať, že trhy majú to najhoršie za sebou a nasledovať bude rýchly rast. Je to však skutočne tak?

Už o 26 percent

Index Dow Jones včera rástol o 3,44 percenta a Index S&P 500 o 3,41 percenta Ešte viac to bol v pondelok Index Dow Jones si v pondelok pripísal 7,73 percenta. Investori sa potešili zo spomaľujúceho sa tempa prírastku nových prípadov v USA. Rovnako tak započítavajú do cien masívnu americkú vládnu podporu v hodnote dvoch biliónov dolárov.

Od 23. marca vzrástol už Dow Jones o 25,9 percenta. Je to koniec medvedieho trhu? Nebude to také jednoduché. Trhy zvyčajne prežívajú niekoľko podobných oživení, kým sa začnú skutočne stabilizovať.

V období po prepade v roku 2008 finančné trhy prudko vzrástli a potom zas klesli až 11 krát, kým sa v marci 2009 začalo skutočné oživenie.

„Musíme zistiť, ako vážne dôsledky mala a bude mať kríza v druhom kvartáli tohto roku,“ hovorí analytička spoločnosti JP Morgan Asset Management, Samantha Azzarello. „Je pravdepodobné, že výsledky budú zlé, trhy v reakcii možno opäť poklesnú,“ dodáva.

Už teraz vieme, že pandémia a boj s ňou, si vyžiadali výrazné ekonomické škody. V USA napríklad prišlo za dva týždne o prácu desať miliónov ľudí. Tieto straty však už boli zverejnené a sú známe, trhy ich preto už zohľadnili aj v cenách akcií.

Ekonomické straty ešte neviem odhadnúť

Čo však ešte nebolo zahrnuté do cien, je pokles HDP v druhom štvrťroku, prípadne ekonomická recesia. To, ako vážne budú ekonomické škody, zatiaľ nie je známe. Jednak štatistické úrady po celom svete zverejňujú údaje spätne za daný kvartál a s určitým časovým odstupom. Nevieme však ani to, ako dlho bude odstávka biznisu trvať. Závisí to od úspechu zdravotníkov dostať epidémiu pod kontrolu.

S. Azzarello preto upozorňuje, že straty firiem ešte investori pri cenách akcií nezohľadnili. Ziskové predpovede, ktoré v štandardných časoch firmy zverejňujú, teraz nie sú aktuálne. Ani samotné podniky totiž nevedia odhadnúť straty. Pre všetkých teda výsledky budú prekvapením.

Čas na budovanie portfólia

Investori si dnes kladú otázku, či majú akciové trhy svoje dno už za sebou. Je pravdepodobné, že ešte nie. Ten, kto chce naskočiť na rozbehnutý vlak, sa pravdepodobne popáli. Ten, kto si chce budovať svoje portfólio a nakupovať za výpredajové ceny, pravdepodobne ešte bude mať príležitosť.

Je v každom prípade pozitívne, že trhy našli svoje dno. Panika spred dvoch týždňov sa vyparila. Zásluhu má na tom najme americká vláda a centrálna banka Fed. Nasledovať bude pravdepodobne obdobie volatility, pred tým, ako sa sentiment zmení z medvedieho na býčí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial