Stvrtok 19. septembra. Meniny má Konštantín

Marc Faber: Dr. Skaza a jeho ideálne portfólio

Marc Faber je medzinárodne uznávaný investor, ktorý sa preslávil relatívne presným čítaním aktuálneho a budúceho vývoja akciových trhov, i keď prevažne v tmavých farbách. Faber sa narodil do povojnovej Európy 28. februára 1946 vo švajčiarskom Zürichu. Počas svojej mladosti študoval na škole v Ženeve, kde aj pretekal za švajčiarsky národný lyžiarsky tím.

Vyštudoval Univerzitu v Zürichu a vo svojich 24 rokoch získal titul PhD magna cum laude za vynikajúcu prácu v odbore Ekonomika. V období medzi rokmi 1970 a 1978 pracoval Dr. Faber pre spoločnosť White Weld & Company, v jej pobočkách v New Yorku, Zürichu a Hongkongu, pričom od roku 1978 žije v Hongkongu. Od roku 1978 pôsobil ako výkonný riaditeľ v brokerskej firme Drexel Burnham Lambert. Po krachu spoločnosti v roku 1990 (nie jeho vinou), založil svoju vlastnú spoločnosť, Marc Faber Limited, ktorá pôsobí ako správca fondu a poskytuje investičné poradenstvo. Marc Faber je autorom mesačníka Gloom Boom & Doom Report, v ktorom čitateľov upozorňuje na nezvyčajné investičné príležitosti. Okrem toho je autorom niekoľkých kníh ako napríklad Riding the Millenial Storm: Marc Faber’s Path in the Financial Markets alebo Tomorrow’s Gold – Asia’s Age of Discovery. V súčasnosti často vystupuje ako prispievateľ do mnohých popredných finančných publikácií po celom svete. Zároveň je členom predstavenstva viacerých spoločností.

Investičný guru

Marc Faber sa preslávil radou pre svojich klientov, aby vystúpili z akciového trhu týždeň pred historickým prepadom v októbri 1987, aj keď neskôr priznal, že to bola náhoda. V roku 1999 značne prerobil, keď predával nakrátko americké akcie, no ani nie o dva roky, keď vypukla Dot-com kríza, sa ukázalo, ako toto rozhodnutie predbehlo svoju dobu. Faber priznáva, že správne načasovanie je nielen kľúčovou, ale aj nesmierne ťažkou záležitosťou. Aj napriek spomínanému zakolísaniu je jasné, že od roku 2000 sa mu darí pozoruhodne dobre načasovať svoje obchody. Vo svojej knihe Tomorrow’s Gold napríklad výborne predpovedal rast cien ropy, drahých kovov, rozvíjajúcich sa trhov a hlavne Číny. Okrem toho správne predpovedal oslabovanie amerického dolára od roku 2002 a mini korekcie v máji 2006 a februári 2007. Už na začiatku roku 2007 tvrdil, že v blízkej dobe dôjde k radikálnej korekcii trhu. V máji toho roku však vyhlásil, že nadhodnotenie amerických akcií nie je až také výrazné ako akcií z rozvíjajúcich sa trhov. Deviateho marca 2009 správne odhadol dno amerického akciového trhu, aj keď nesprávne predpokladal, že rast vydrží len nadchádzajúcich 6 mesiacov. Marc Faber je známy aj svojím extrémne kritickým postojom voči súčasnej politike FED-u a tvrdí, že v priebehu 10 rokov je hyperinflácia viac ako istá.

FED mu nevonia

Marc Faber je veľkým kritikom americkej centrálnej banky. Podľa jeho slov nebol spokojný s opatreniami, ktoré prijímal FED za predsedu Alana Greenspana ani za súčasného predsedu Bena Bernankeho. Podľa jeho vyjadrení je práve od obdobia nástupu predsedu Greenspana v roku 1987 badateľný prudký nárast podielu verejného dlhu na celkovom HDP ekonomiky USA. Predmetom Faberovej kritiky je najmä neschopnosť FED-u reagovať na meniace sa podmienky v ekonomike. Ďalším predmetom kritiky bola politika FED-u zameraná na udržiavanie dlhodobo nízkych úrokových sadzieb, ktorú začal sledovať po recesii zapríčinenej Dot-com krízou v roku 2001. Trvalo nízke úrokové sadzby spôsobili uvoľnenie veľkého množstva voľného kapitálu, pričom však FED nebol schopný kontrolovať jeho smerovanie. Na základe sledovania dôsledkov tejto politiky od roku 2001, si Marc Faber už v roku 2005 správne spočítal, že sa tieto opatrenia nepremietajú do rastu hospodárstva podporovaného tvorbou nových pracovných miest, ale do iných „bezpečných prístavov“ pre voľný (lacný) kapitál. Bol presvedčený, že rastúce ceny nehnuteľností a hodnoty akcií stavebných firiem boli tou pravou destináciou lacného kapitálu. Práve tieto masívne presuny kapitálu mali za dôsledok neopodstatnený nárast cien domov v USA, ktoré vytvorili práve tú bublinu, ktorej prasknutie bolo počuť po celom svete.

Marc Faber a súčasnosť

Prvého júla 2011 Faber vyhlásil, že v nadchádzajúcom krátkodobom období (júl – august) budeme svedkami stabilného rastu, aj keď väčšina akcií neprekoná svoje rekordy zo začiatku mája. Zároveň však tvrdil, že po tomto poskoku príde ostrý prepad, pričom S&P sa prepadne na 1150 až 1100 bodov. Po vypuknutí vysokej volatility na trhoch začiatkom augusta bol Marc Faber častým hosťom viacerých investičných debát, kde komentoval aktuálne dianie na trhoch a kde kritizoval aktivitu politikov. Podľa jeho vyjadrení sú akcie značne prepredané, no aj napriek tomu by prípadnému rastu na akciových trhoch mohol zabrániť zlý makroekonomický vývoj svetovej ekonomiky.

Vývoj trhov v blízkej budúcnosti podľa Fabera

Podľa Fabera je trh s americkými dlhopismi bublinou, ktorá spľasne pri ďalšom spomalení ekonomiky a tlačení nových peňazí. Nákup 10 a 30-ročných amerických dlhopisov označuje ako “samovražednú investíciu”. Napriek tomu, že predpokladá začiatok medvedieho trhu a neočakáva nové maximá na akciách, je im naklonený viac ako ku dlhopisom alebo hotovosti. Očakáva totiž v najbližších rokoch zvýšené množstvo akvizícií a konsolidáciu viacerých odvetví ekonomiky. Pesimistickejší je však k ekonomickému rastu Číny, ktorý podľa neho spomalí alebo úplne zastaví do niekoľkých rokov. Odporúča skôr orientovať sa na juhovýchodnú Áziu, napr. Thajsko. Ohľadom rastúcej ceny zlata a striebra verí, že sú v up-trende, v blízkej budúcnosti však očakáva ich prepad, čo považuje za vhodný čas na nákup.

Ideálne portfólio podľa Fabera

Marc Faber predpovedá slabý ekonomický rast Západu, odporúča teda diverzifikované portfólio s 25-timi až 30-timi percentami v akciách, 20-timi až 30-timi percentami vo fyzickom zlate v bezpečnostnej schránke, najlepšie vo Švajčiarsku, Singapore, Hong Kongu, Austrálii alebo Kanade, dôležité je však podľa neho aby to bolo mimo územia Spojených štátov. Ďalších 30 percent odporúča mať investovaných v realitách, najlepšie v ázijských krajinách a zvyšok v hotovosti. Dôraz kladie predovšetkým na geografickú diverzifikáciu portfólia.

Autori sú analytici Capital Markets a . s.

Oplatí sa kopírovať stratégie úspešných investorov?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *