Streda 19. septembra. Meniny má Konštantín

Marc Faber: Kvantitatívne uvoľňovanie bude sklamaním

Neprešlo takmer ani 24 hodín od interview Marca Fabera na Bloombergu a dolár posilnil o viac ako 200 bodov. Faber totiž naznačil, že na dolári nastáva silná hrozba korekcie. Faber sa nezvykne mýliť a tak mnoho investorov nasleduje jeho slová. V priloženom rozhovore s ním sa dozvieme viac o možnom vplyve kvantitatívneho uvoľňovania (QE) a ďalších investičných odporúčaniach tohto legendárneho investora.

V štúdiu je so mnou Marc, šéfredaktor a vydavateľ spravodaja s názvom „Gloom, Boom and Doom“. Marc, vy ste predpovedali pád v roku 1987. Pozrime sa na to, čo sa deje teraz. Viem, že ste veľmi kritický k tomu, čo sa práve deje vo Washingtone ohľadom zásahov predsedu FEDu a súčasnej vlády do ekonomiky. Zmení sa niečo z toho po 3. novembri?

Nuž, nemyslím si, že sa niečo zmení. Ale bude zaujímavé sledovať QE II, pretože, keď sa na to pozrieme, tak v júli bola väčšina investorov medvedia. Hovorilo sa o Hindenburgovom proroctve a o tom, že všetko spadne a tak ďalej. A nakoniec sa stalo, že september bol veľmi silný a október bol tiež dosť dobrý mesiac. Trh sa dostal z dna z 1. júla, ktoré bolo na SP500 na 1010 bodoch,približne k úrovni 1200. A tak, veľká časť z druhej vlny kvantitatívneho uvoľňovania už bola zahrnutá do cien. A ak by ste boli pán Bernanke, predpokladám, že by ste zrejme investorov trochu sklamali s QE II, a sledovali reakciu trhov. Ak trhy skutočne začnú výpredaj, môžete potom zvýšiť QE II, alebo začať QE III, QE IV, QE V a tak ďalej. Bude ešte veľa kvantitatívnych uvoľňovaní.

Takže hovoríte, že bez ohľadu na výsledok budú trhy z QE II sklamané, alebo to bude záležať na jeho rozsahu?

Myslím si, že čokoľvek pod bilión dolárov trhy čiastočne sklame. A potom, trhy sú napäté, je tu inflačný obchod – máme slabý dolár, silné drahé kovy a silné ceny akcií hlavne na emerging a frontier markets a silné priemyselné komodity.Takže, myslím si, že korekcia je na spadnutie ale nemyslím si, že medvedí trh je pred dverami. Myslím si, že pri tej korekcii bude príležitosť na nákup a možno budeme mať silný boom v akciách a v komoditách. Tak ako medzi koncom roka 1999 a marcom 2000, kedy trhy išli veľmi rýchlo hore.

Znie to akoby spúšťač pre tú korekciu, o ktorej hovoríte, bol QE II.Áno, je to QE II. A možno aj voľby, ktovie, demokrati majú bohužiaľ ďalšiu šancu na to, aby si udržali väčšinu. Nevyzerá to, že budete ešte viac optimistický ohľadom výhľadu pre akcie.

Nuž, myslím si, že akcie sú v dlhodobom horizonte atraktívnejšie než dlhopisy a hotovosť.Povedzme, ak by ste chceli investovať na nasledujúcich 10 rokov, nemali by ste to dať do hotovosti alebo vládnych dlhopisov, ale mali by ste investovať do akcií – a pritom si musíte vybrať medzi americkými akciami a akciami rozvíjajúcich sa ekonomík.

Ale vy sa stále vyhýbate finančným akciám, automobilkám alebo výrobcom lietadiel. Páči sa Vám Microsoft.

Viete, už nejaký čas sa zaujímam o high-tech akcie. A niektorým sa darilo dobre, niektorým nie. Ale mojimi hlavnými odporúčaniami za posledných pár mesiacov boli hlavne poľnohospodárske komodity a tiež som odporúčal pokračovať v zhromažďovaní drahých kovov, pričom si ale myslím, že sú zrelé na nejaký druh korekcie. Ďalší pohyb potom nastane zrejme budúci rok a neskôr.

Ten inflačný obchod, o ktorom sme hovorili, je tu. Vy ste ale tiež predpovedali slabší dolár. Kedy si myslíte, že príde bod zlomu?

Dolár je veľmi prepredaný a niektoré zo zahraničných mien ako napríklad japonský jen alebo švajčiarsky frank sú prekúpené, takže by sme mohli byť veľmi blízko bodu, kedy dolár na chvíľu posilní a trhy s aktívami porastú.Nezabudnite – v júni bol každý veľmi medvedí voči euru a euro dosiahlo voči doláru hodnotu 1,20. Hovorilo sa, že to pôjde až k parite. Namiesto toho sa euro otočilo a išlo z 1,20 až na 1,40.A teraz je každý veľmi medvedí ohľadom dolára a býčí na zahraničné meny. Myslím, že je to veľmi populárny typ obchodu – bol by som ale opatrný v slepom shortovaní dolára a nakupovaní aktív.

Marc, čo sa týka Číny, predpovedáte – možno nie skazu, ale určite aspoň pullback. Keď ste bol naposledy na Bloombergu, čakali ste skutočne silný pullback na čínskom trhu. Stále to očakávate?

V ekonomike hej. Myslím si, že táto ekonomika má množstvo nerovnováh a niektoré sektory sú prehriate a máte tam rovnako ako v US umelo nízke úrokové sadzby, ktoré potom vedú k veľmi silnému úverovému rastu a monetárnej expanzii.A čo to zvýšenie úrokovej miery o štvrť bodu? Bezvýznamné. Lebo ceny nehnuteľností tak výrazne rast a životné náklady rastú oveľa rýchlejšie ako to prezentuje vláda. Povedzme, typická miera inflácie v Číne, Indii a Vietname pre väčšinu ľudí je asi medzi 8% p.a. a 15% p.a. , pretože v ekonomikách kde je nízky HDP na hlavu, potraviny tvoria asi 50% celkových výdavkov a ich cena išla veľmi hore.

Väčšina rozhovorov, ktoré v tejto krajine o Číne vedieme, sa točí okolo meny. Vy poukazujete na to, že aj keby sa kurz juanu zdvojnásobil, stále by tu bola obchodná nerovnováha.

Nuž, problémom pre rozvíjajúcu sa ekonomiku ako je Čína a aj pre ostatné rozvíjajúce sa ekonomiky – napríklad Thajsko, ktoré má na hlavu viac menových rezerv než Čína, je tento: máte obrovské prísuny likvidity prostredníctvom obchodných prebytkov, prebytkov bežného účtu, a tiež cez toky kapitálu. Krajiny, ktorých sa to týka –povedzme Thajsko a Čína spravia to, že buď nechajú svoju menu rozumne posilniť, alebo môžu nechať apreciovať ceny aktív v krajine, alebo trošku z oboch. Problém ak sa rozhodnú pre obe je, že akonáhle špekulanti uvidia, že menový kurz posilňuje, otvoria na ňu pozície a potlačia menu ešte vyššie na nerealistické úrovne a potom v jeden deň toky kapitál odíde.

Autor je analytik TRIMBroker, text je prekladom rozhovoru Marca Fabera pre Bloomberg.

Oplatí sa kopírovať stratégie úspešných investorov?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *