Utorok 07. júla. Meniny má Oliver

Meranie zhodnotenia v druhom pilieri je nepresné

Výnosy v druhom pilieri za zvyknú počítať ako pri jednorazovej investícii, čo však neodzrkadľuje realitu, keďže všetci sporitelia si do dôchodkových fondov „posielajú“ peniaze pravidelne každý mesiac. Mnohí sporitelia sú potom prekvapení, keď výnosy vo fondoch počítané inštitúciami a médiami nezodpovedajú tomu, čo sporiteľ reálne dosiahne na svojom dôchodkovom účte.

Princíp pravidelného investovania/sporenia a priemerovanie nákupnej ceny nemusím na Investujeme.sk vysvetľovať.  Čo však treba vysvetliť, je mýtus, že pravidelné investovanie nás uchráni od kríz a poklesov a zároveň s ním ešte dobre zarobíme.

Skôr, než porovnáme výnosy v druhom pilieri, by som chcel vysvetliť, že priemerovanie ceny pravidelným investovaním niekedy zarobí viac ako jednorazová investícia, ale niekedy menej. A niekedy môže spôsobiť stratu väčšiu ako jednorazová investícia.

Všetko závisí od tvaru krivky na grafe aktíva, do ktorého investujeme. Ak začneme pravidelne investovať na vrchole cenového boomu a potom ceny klesnú, dokupujeme stále za nižšiu a nižšiu cenu. Keď sa trhy po rokoch zotavia, máme možnosť predať za cenu vyššiu, ako bola naša priemerná nákupná cena.

Rovnako však môžeme začať pravidelne sporiť do fondov napríklad v roku 2003 za nízke ceny, dokupovať stále za drahšie a drahšie, až sa dostaneme na vrchol v roku 2008. Do roku 2009 ceny spadnú tak prudko, že v panike (alebo preto, že už ideme do dôchodku) podiely predáme. Výsledok je strata, lebo priemerná nákupná cena bola vyššia ako tá, za ktorú v poklese predávame.

Pravidelné sporenie/investovanie nemá nejaký zázračný vplyv na to, či zarobíme alebo prerobíme. Na našu stratu alebo zisk má vplyv skôr obdobie, v ktorom podiely alebo aktíva predávame. Ak pôjdeme do dôchodku v dobách, keď budú trhy na dne, môžeme aj pri pravidelnom investovaní prerobiť.

Poďme teraz na dôchodkové fondy v druhom pilieri. Tabuľka nižšie porovnáva výnosy v skupinách dôchodkových fondov. V prvom stĺpci je uvedený výnos, ako by sa počítal pri jednorazovej investícii – teda klasický výpočet. V druhom stĺpci je výnos pri pravidelnom mesačnom sporení rovnakej sumy.

Ročné výnosy od roku 2005 (pre indexové fondy od roku 2012):

dochodkove-fondy1

Z tabuľky je vidieť, že výnosy nie sú rovnaké. A ani zďaleka neplatí, že pravidelné sporenie zarobí viac. Pri starších fondoch, ktoré boli v druhom pilieri od roku 2005, sú výnosy s pravidelným investovaním nižšie, ako by boli pri jednorazovej investícii.

Sporitelia teda musia počítať s výnosmi o trochu nižšími, ako sú uvádzané v bežných výpočtoch. Okrem toho výnosy znižujú ešte poplatky a presný výnos bude u každého sporiteľa iný, keďže výplaty a odvody nie sú každý mesiac rovnaké.

Ako to vyzeralo po jednotlivých rokoch, si môžeme ukázať na výnosoch v dlhopisových fondoch, ktoré boli od roku 2005 najvýnosnejšie. V tabuľke nižšie sú výnosy dlhopisových fondov počítané ako pri pravidelnom investovaní rovnakej sumy každý mesiac.

Čiernym sú zapísané nominálne výnosy a červeným reálne výnosy po odpočítaní inflácie:

dochodkove-fondy2

Zmiešané a akciové fondy ani netreba ukazovať, pretože ich výsledky boli ešte o trochu horšie. Okrem toho akciové ani zmiešané fondy v realite ani neboli akciové a zmiešané, ale skôr dlhopisové. Ich portfóliá nezodpovedali názvom a boli len o trošku menej konzervatívne ako dlhopisové fondy.

To hneď prináša otázku, ako by to vyzeralo, keby sme už od roku 2005 mali možnosť investovať do fondu, ktorý by bol plne akciový (žiadny taký vtedy neexistoval). Nasimulovať si to môžeme na dvoch akciový indexoch.

Tieto výpočty sme už robili na jar tohto roka, tak použijeme tieto niekoľko mesiacov staré čísla.

Zobrali sme dva akciové indexy MSCI World a Eurostoxx50, ktoré dnes DSS-ky používajú vo svojich indexových fondoch. Spočítali sme výnosy indexov od roku 2005, kedy vznikol druhý pilier. Výnosy sa počítali pre jednorazovú investíciu aj pre pravidelné sporenie.

Pri akciových indexoch je tiež veľmi dôležité uvedomiť si význam dividendy. Preto sme spočítali výnos s dividendou aj bez nej (na grafoch indexov väčšinou vidíte cenu a výnosy bez dividend).

dochodkove-fondy3

Z tabuľky je vidieť, že európsky akciový index, ktorý je aktuálne favoritom v druhom pilieri, by od roku 2005 zarobil len 1,8 % p.a. pri pravidelnom investovaní a so započítaním dividendy. Čo je však pre tento článok ešte zaujímavejšie, je to, že ročný výnos pri jednorazovej investícii by bol vyšší ( 3,17 % p.a.).

Rovnako je z tabuľky vidieť, že akciový index so zastúpením akcií z celého sveta MSCI World zarobil v 8-ročnom období viac ako Eurostoxx50. Pre sporiteľov to znamená, že by sa nemali dať zlákať len krátkodobými výnosmi najvýnosnejších indexových fondov v druhom pilieri, lebo práve tie by v dlhšom horizonte dopadli horšie ako diverzifikovanejší MSCI World.

Na záver treba pripomenúť, že sporiteľ nemá možnosť zvýšiť si výnos tým, že by investoval „jednorazovo“ a ani to nemá význam. Článok však ukazuje, že výpočet výnosov pravidelných mesačných investícií má bližšie k realite ako klasicky uvádzaná výkonnosť fondov. A tiež ukazuje to, že pravidelné investovanie nie je svätý grál, ktorý nás vždy zachráni od všetkých katastrof na trhu.

Jedna odpoveď na “Meranie zhodnotenia v druhom pilieri je nepresné”

  1. Pedro píše:

    … so vsetkym musim suhlasit, ale urcite by som do clanku dopisal, ze aj strata je ovela lepsia, ako nechavat peniaze v socialke. Takisto je zaujimave poukazovat na tesne zaporne realne zhodnotenie a nespomenut, ze daleko najvyssiu stratu sporitelom sposobila zmena vysky odvodu do sds z 9% na 4%. To je poriadna strata a nie to, ci bude o percento viac ci menej…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *