Streda 19. septembra. Meniny má Konštantín

Ministerstvo financií prinúti banky prezradiť svoju maržu pri hypotékach

Ministerstvo financií tvrdí, že našlo spôsob ako Slovákom zlacniť úvery na bývanie. Podľa šéfa rezortu Ivana Mikloša je riešenie vo väčšej informovanosti klientov. Tí sa dozvedia, akú maržu si banka priráta k cene peňazí na medzibankovom trhu. Nové opatrenia by mali platiť od budúceho roka.

Plánované zmeny sú vstupujú do medzirezortného pripomienkového konania a sú pokračovaním legislatívnych noviniek, ktoré vstúpili do platnosti 1. apríla:

  • Od apríla musia banky oznámiť klientovi už dva mesiace pred refixáciou úrokovej sadzbu jej novú výšku, aby mal dosť času na porovnanie ponúk ostatných bánk
  • Hypotéky sa môžu využiť aj refinancovanie, doteraz sa hypotéky mohli refinancovať len spotrebnými úvermi na bývanie.
  • Banky nesmú požadovať poplatok za predčasné splatenie úveru pri refixácii úrokovej sadzby.

Ivan Mikloš chce zájsť ešte ďalej, od apríla platné novinky sa totiž týkajú len novoposkytnutých hypoték, ďalšia legislatívna zmena rozšíri povinnosť oznamovať úrokovú sadzbu 2 mesiace pred refixáciou na všetky úvery na bývanie a bude sa týkať aj starších úverov.

Navyše od začiatku budúceho roka budú musieť banky oznamovať úrokovú sadzbu v presne stanovej štruktúre:

Základná sadzba (oznamovaná NBS) + marža (zisk a náklady banky + riziková prirážka klienta)


V prípade plávajúcich úrokových sadzieb by bol benchmarkom EURIBOR, v prípade sadzieb fixovaných na viac ako jeden rok Interest Rate Swap.

Podľa Mikloša sa tak dlžník dozvie, či má banka dôvod na zvýšenie sadzby: „Klient bude vidieť, prečo sa mu mení sadzba, či sa mení základná sadzba, alebo či mu banka účtuje vyššiu maržu – zvyšuje jeho rizikovosť alebo svoj zisk.“

Slovenská banková asociácia sa nebráni zvyšovaniu transparentnosti úverov na bývanie: „Domnievame sa však, že spôsob, ktorý navrhuje MF SR nebude ľahko aplikovateľný, keďže dnes prakticky neexistuje jednoduchá a verejne dostupná úroková sadzba pre úvery nad 1 rok. Navyše pre klienta nemusí byť takáto sadzba prínosom, nakoľko nebude poznať výšku svojej splátky až do chvíle refixácie,“ naráža SBA na situáciu, že klient síce bude dva mesiace pred refixíciou poznať maržu banky, ale nebude mať zafixovanú základnú sadzbu.  

Zmeny, ktoré sú súčasťou navrhovanej novely zákona o bankách, majú vyriešiť prechod starších hypoték poskytnutých pred rokom 2003 do iných bánk. „Tu je problém v tom, že miera štátneho príspevku je veľmi vysoká, bola nastavená fixne. Podmienkou prechodu je, že sa musí znížiť úroková sadzba a nesmie sa zmeniť lehota splatnosti hypotéky,“ vysvetľuje Ivan Mikloš. 

Slovenská banková asociácia dodáva, že staršie hypotéky nepovažuje za systémový problém: „Preto sme aj na stretnutiach s MF SR navrhovali dve riešenia: Prvý, pri ktorom by klient bonifikáciu dostával priamo, ako odpočet z daňového základu, čo je najčastejší prípad v Európe, a druhý, ktorý bol MF SR akceptovaný, bol možnosť prenosu bonifikácie v zostatkovej splatnosti do inej banky.“

Prečítajte si

Stavebné sporenie pod lupou

Ministerstvo financií vidí problém aj v prípade stavebného sporenia: „Podstatnú časť štátneho príspevku nám zhltli poplatky, pričom nám narastá počet medziúverov oproti stavebným úverom.“ Ivan Mikloš však nechce ísť cestou priamej regulácie poplatkov: „Podmienime vyplatenie štátnej prémie maximálnou výškou poplatkov, tá by mala byť nižšia ako dnes a bude určená vo vykonávacej vyhláške, nie v zákone.“

 Ako sa ohraničia poplatky?

 

Po novom

Dnes

Vedenie účtu (ročne)

12 eur

18 eur

Poplatok za uzatvorenie zmluvy

0,9% z cieľovej sumy

1% z cieľovej sumy

Poplatok za spracovanie úveru

0

80 eur

Po novom by sa mala štátna podpora poskytnúť ekvivalentne k trvaniu zmluvy, ak teda klient podpíše zmluvu v lete, získa v prvom roku len polovicu štátnej podpory. Na štátnu prémiu nebude mať nárok ani klient, ktorý bude čerpať stavebný medziúver.  

Ivan Mikloš očakáva, že pri stavebnom sporení: „klesnú poplatky z dnešnej úrovne 42 miliónov eur na 32 mil. eur a teda klienti ušetria 10 miliónov eur a pre štátny rozpočet ušetríme 13 miliónov eur.“

Snaha o zrušenie inštitútu priateľských sporiteľov sa v návrhu novely zákona neobjavila, ale šéf rezortu financií Ivan Mikloš nemohol vylúčiť, že sa tak stane v rámci medzirezortného pripomienkového konania.

Trojica stavebných sporiteľní predstaví svoje výhrady k návrhu zmien na dnešnej spoločnej tlačovej besede. Investujeme.sk prinesie podrobnejšie informácie.

Zmierlivejší Mikloš

Minister financií Ivan Mikloš tvrdí, že navrhované zmeny by mali viesť „k zníženiu poplatkov, aj zníženiu úrokov najmä tým, že zvýšia mieru konkurencie a mieru informovanosti klientov.“ Zároveň dodáva, že „systémy štátnej podpory nie sú dostatočne efektívne, o čom svedčí fakt, že ceny hypoték sú jedny z najvyšších v EÚ.“

Tón šéfa rezortu financií je pritom zmierlivejší ako vo februári, keď banky obvinil z kartelovej dohody. Včera na otázku o vývoji vyšetrovania údajného kartelu odvetil, že prípadom sa zaoberá Protimonopolný úrad.

Akú fixáciu úrokovej sadzby pri hypotékach považujete za optimálnu?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *