Pondelok 06. júla. Meniny má Patrícia, Patrik

Mladým bude na získanie hypotéky od 1. júla chýbať vlastný kapitál

hypotéka
Bývanie Redakcia 12.04.2018 | 00:00 0 Komentárov

Mladí do 35 rokov majú o vyše polovicu menšie úspory, než starší ľudia. Najhoršie sú na tom najmladší do 25 rokov. Ukázala to analýza Poštovej banky, ktorá skúmala všetkých klientov s aspoň jedným sporiacim produktom – či už to bol sporiaci účet, termínovaný vklad alebo vkladná knižka.

Mladí ľudia do 35 rokov majú v priemere na sporiacich produktoch v Poštovej banke uložených 1 632 eur. Je to o 64 percent menšia suma, než majú našetrené starší klienti, ktorí majú odloženú rezervu v priemernej výške 4 500 eur. “Tieto rozdiely sú prirodzene spôsobené výškou platu, životným štýlom či dĺžkou sporenia,“ vysvetľuje hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková.

Kto a koľko si sporí…

Nástup do zamestnania znamená vyššie životné náklady. „Deťom a mladým do 25 rokov často sporia rodičia či starí rodičia. Po 25. roku života, teda po vysokej škole alebo odsťahovaní sa od rodičov, mladým ľuďom nárazovo stúpnu životné náklady na bývanie, stravu a život bez študentských zliav. V tomto období tak sporí len menšia skupina z nich,“ vysvetľuje L. Žáčková.

Dokazuje to fakt, že mladí do 25 rokov, ktorí majú sporiaci produkt, majú o 40 percent väčšie úspory, než skupina veková skupina od 26 do 35 rokov. Deťom totiž často odkladajú ich rodičia, či starí rodičia, no osamostatnenie sa tieto úspory zredukuje.

Spomedzi desiatich majiteľov sporiacich produktov je šesť žien a štyria muži. Kým do 35 rokov si obe pohlavia dokážu našetriť takmer rovnaké čiastky, neskôr počas kariéry výška úspor u mužov rastie rýchlejšie. Muži nad 36 rokov majú v priemere na sporiacich produktoch uloženú o vyše pätinu viac peňazí, než ženy. Rozdiely môžu byť spôsobené výpadkom príjmu počas materských povinností či nerovnosťou platov.

Chýbajúci štartovný kapitál

Tento stav pôsobí obzvlášť negatívne v kontexte chystaných zmien v podmienkach hypoték. Mladí ľudia budú musieť mať značné úspory, aby sa mohli dopracovať k značnému bývaniu. Bude sa ich týkať viacero obmedzení. Po tom, ako sa od januára tohto roku zrušila bonifikácia úroku na hypotéke pre mladých, pribudnú od júla ďalšie sprísnenia.

Maximálna výška úveru na bývanie už nebude môcť presiahnuť 90 percent hodnoty nehnuteľnosti (LTV – “loan to value“) a aj úverov nad 80 percent hodnoty nehnuteľnosti bude môcť byť menej než dnes. To znamená, že ak si mladý človek bude chcieť kúpiť byt na úver napríklad za 150 000 eur, mal by mať na minimálne 20 percent z ceny bytu z vlastných prostriedkov, teda v tomto prípade 30 tisíc eur. Keďže analýza ukázala, že v priemere predstavujú úspory ani nie dve tisícky, bude toto pravidlo pre veľkým obmedzením.

Ak hypotéku, tak čo najskôr

Nové pravidlá majú platiť od 1. júla. Ak teda niekto uvažuje o úvere na kúpu nehnuteľnosti, mali by ste tak spraviť ešte pred platnosťou nových pravidiel. Kúpa nehnuteľnosť a zadlženie sa určite nie je jednoduchým rozhodnutím. Treba zvážiť všetky pre a proti, no človek, u koho je rozhodnutie na spadnutie, má príležitosť do konca júna.

Okrem zmien v LTV od júla zavedie NBS aj takzvaný úverový strop, teda maximálna výška všetkých úverov, ktoré môže človek mať. Tento strop sa bude určovať cez index DTI (teda „debt to income“) a bude závisieť od čistého ročného príjmu.

Ak teda niekto zarába tisíc eur v čistom, bude si môcť od júla požičať najviac 96 tisíc eur. Aj to len v prípade, že v čase žiadosti o úver nebude mať iné úvery, napríklad spotrebný úveru, povolené prečerpanie na účte, či kreditnú kartu. To všetko sa totiž do stropu bude započítavať tiež. Situáciu o niečo zlepší, ak žiadať o úver bude pár. Príjem sa tak pri posudzovaní spočíta. Ani to však na niektoré byty v hlavnom meste nemusí stačiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *