Pondelok 17. decembra. Meniny má Kornélia

Model plánovanej ekonomiky z ostatných ôsmich rokov sa blíži ku koncu

Bude tento rok rastom európskych akcií? Saxo bank si myslí, že áno. Už doteraz európske účastiny vzrástli o 14 percent a trend by mohol pokračovať i v ďalšej časti roka. Zlato však stále bude v područí silného dolára. Na trhy sa vráti stabilita. Prognózuje to Saxo Bank vo výhľade na druhý kvartál. Banka ale upozorňuje na riziká, ktoré hrozia pre očakávanie zvyšovania sadzieb Fedu.

 

 

Akcie 

Peter Garnry, hlavný akciový stratég Saxo Bank, očakáva, že kapitál začne opäť prúdiť do Európy. Lákadlom bude rast cien akcií zo začiatku roka, ktorý je najvyšší od 1995 a dosahuje až 14 percent. Jednou z kategórii aktív, ktoré už ťažia z aktuálnej trajektórie menovej politiky a zo zlepšenej makroekonomickej situácie sú nehnuteľnosti, ktorých cena v tomto roku vystúpila až o 20 percent.

Vietor do plachiet je príznačný pre charakteristiku vývoja európskych akcií v 2. štvrťroku a v roku 2015 ľahko môže nastať „déjà vu“ vývoja amerických akcií v roku 2013, kedy vzrástli o 32 percent. Európske akcie by tak mohli k svojmu impozantnému štartu zo začiatku roka kľudne pridať aj ďalších 15 %.

  • Obchod 1: Nákup akcií Airbus
  • Obchod 2: Dlhá pozícia na kolumbijskej CP – nákup ETF Global X MSCI Colombia 20

Komodity

„Pád ceny ropy v posledných šiestich mesiacoch ochromil globálnu ekonomiku a spôsobil pokles hlavných ukazovateľov, ktoré sa od ropy odvodzujú, o takmer 50 percent,“ hovorí Ole Hansen, hlavný komoditný stratég Saxo Bank. Toto prostredie vytvára podľa neho v druhom štvrťroku na trhu príležitosti z pohľadu contanga (rozdiel medzi aktuálnou cenou navýšenou o náklady skladovania a predpokladanou cenou ropy v budúcnosti), teda v situácii postavenej na očakávaní, že v budúcnosti budú ceny stúpať, a to najmä na US trhu. V druhom štvrťroku sa pozornosť bude sústreďovať hlavne na opätovné dosiahnutie zodpovedajúcej rovnováhy medzi ponukou a dopytom.

Ohľadom ceny zlata Saxo Bank neočakáva žiadne výrazne pozitívne podnety, pričom zlato bude pokračovať vo svojej závislosti na doláre, vývoja výnosov US dlhopisov a načasovania prvého rastu US sadzby.

  • Obchod 1: Býčia pozícia v drahých kovoch
  • Obchod 2: Predaj WTI

FX

John Hardy, FX stratég Saxo Bank, očakáva v druhom štvrťroku v oblasti mien mierne korekcie extrémne silného NZD a slabej SEK. Okrem toho sa zdá, že rely USD bude ďalej pokračovať aj v 2. štvrťroku. Napriek neuveriteľnému rastu v uplynulých šiestich mesiacoch dynamika pravdepodobne výrazne poklesne. Vývoj JPY zostáva veľkým otáznikom, pretože menový pár USDJPY zostal vo vákuu na konci prvého štvrťroku, ktorý je v Japonsku koncom finančného roku. GBP asi zostane pod tlakom v súvislosti s blížiacimi sa májovými voľbami.

  • Obchod 1: Predaj NZD voči AUS a USD
  • Obchod 2: Predaj GBPSEK

Makro

Nízke ceny energií, slabšie euro a celkovo lepší výsledok ekonomiky viedli k revízii rastu HDP eurozóny za rok 2015 na + 1,5 percenta. „V USA očakávam rast okolo troch percent, pre Čínu som zdržanlivejší, než je trhový konsenzus a očakávam rast o 6,7 percenta”, hovorí Mads Koefoed, hlavný makroekonomický stratég Saxo Bank.

„V druhom štvrťroku budeme svedkami mnohých udalostí, ktoré môžu na trhoch spôsobiť rast volatility. Gréci sa môžu opäť ocitnúť v úzkych na konci júna. V USA sa FOMC pripravuje na prvé zvýšenie sadzieb od roku 2004, s najväčšou pravdepodobnosťou k tomu dôjde v júni alebo v septembri,“ dodáva Koefoed.

  • Obchod 1: Držať dlhú pozíciu na korporátne dlhopisy s vyšším výnosom z dôvodu QE ECB
  • Obchod 2: Nákup dlhodobých amerických štátnych dlhopisov z dôvodu odkladu zvýšenia sadzieb FOMC

Ako za dôb Sovietskeho zväzu

Saxo Bank varuje investorov pred blížiacim sa koncom súčasného cyklu tzv. predlžovania a predstierania. Steen Jakobsen, hlavný ekonóm Saxo Bank, vidí vývoj globálnej ekonomiky v druhom štvrťroku bez ružových okuliarov. Je presvedčený, že súčasné obdobie v štýle „predĺžiť a predstierať” že sa blíži k svojmu koncu. Zákonodarcovia a centrálne banky podľa neho až príliš dlho kupovali čas a deformovali trhy nulovými sadzbami a kvantitatívnym uvoľňovaním.

Výsledkom je, že na jednej strane donútili investorov podstupovať vyššie riziká, pretože sa znížil rozsah investičných alternatív a na druhej strane umožnili spoločnostiam výrazne zvýšiť cenu ich akcií tým, že robili rozsiahle spätné odkupy a to často za peniaze získané veľmi nízko úročenými pôžičkami. „Začiatkom druhého štvrťroka tak očakávajte vyššie riziko pohybu cien aktív a nulové, či dokonca záporné výnosy,“ uvádza Saxo Bank.

Predvídajúc koniec doterajšieho stavu, S. Jakobsen hovorí: „Situácia na globálnych trhoch sa skôr než voľnému trhovému prostrediu podobá politickej a ekonomickej situácii v Sovietskom zväze v roku 1989. Neschopnosť dostať všetky vytlačené peniaze do reálnej ekonomiky zostáva základným problémom a riešením ekonomickej dilemy.

Skutočnosť, že ECB v roku 2014 aplikovala záporné úrokové sadzby, sa môže stať katalyzátorom zmien. Zvlášť vtedy, keď sa v súčasnom období viac než 35 percent všetkých európskych vládnych dlhopisov obchoduje s negatívnym výnosom.

„Ak ste podnikateľ, je ťažké zaistiť rast tržieb, keď vaši zákazníci o vás nemajú záujem. Záverom by mal byť, že ekonomický systém, ktorý nealokuje efektívne kapitál a ktorý uprednostňuje jedno percento subjektov voči zvyšným 99 percentám, sa nakoniec musí dostať späť do bodu, kedy očakávaný výnos všetkých investícií bude nula,“ hovorí S. Jakobsen.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *