Nedeľa 01. novembra. Meniny má Denisa

Moja peňaženka sa pýta: Bude Európa menovo jednofarebná? (Svet financií očami komentátora)

Po internete koluje vtip: Viete prečo sa Briti tak náhle (v rozpore s poslednými prieskumami) rozhodli pre Brexit? V poslednej chvíli si totiž uvedomili, že od 1. júla bude Európskej únii predsedať Fico s Kaliňákom aj so svojimi kauzami.

Áno, Slovensko ako predsedajúca krajina EÚ musí riešiť aj nepríjemné veci súvisiace s Brexitom, ale to, či Únii aktuálne predsedá Slovensko, Chorvátsko či Španielsko, Česko, Írsko alebo Nemecko, je finančným trhom tak jedno, že by sme sa všetci čudovali. Čiže všetky vzletné reči, že Slovensko sa na istý čas stalo pupkom Európy dávam nabok.

Nestoja mi ani za odgrgnutie.

Rotujúce predsedníctvo totiž nezvýši slávu premiéra Fica, aj keď po tom veľmi – veľmi túži, no a v žiadnom prípade nezníži veľkosť nekonečných káuz ministra vnútra Kaliňáka, ktorý bude i naďalej zatĺkať s kým každým sa pozná a či s ním kšeftoval alebo nie.Cool

Finančné trhy zaujímajú iné témy, predovšetkým poreferendová neistota, ktorá ale počas uplynulého týždňa naberala na seba rôzne podoby a rôznu intenzitu a prejavovala sa v rôznych odtieňoch – zvlášť dobre to bolo vidieť na kurze britskej libry (GBP). Najvýstižnejšie to znázorňoval jej pohyb voči USD a bezpečnému prístavu JPY.

Jeden diagram a jedna zúfalá kráľovná

Pri písaní komentára som mal na monitore po celý čas otvorený aj graf programu Google Finance za posledný bežný mesiac (od 2. júna do 1. júla) a niet lepšieho dôkazu o tom, ako trhy reagovali na čo i len drobné výkyvy vo verejnej mienke týkajúcej sa Británie.

Začiatkom júna pomerne slabá volatilita, jednak “referendum je ešte ďaleko” a jednak “vládne takmer 100-percentná istota”, že výsledky dopadnú v prospech jednotnej Európy. S blížiacim sa termínom volatilita na trhoch stúpa – kto má chuť a čas, môže si teraz spätne porovnávať kurzy s vtedy aktuálnymi správami o tom, aká veľká bola v ten-ktorý deň skupina ešte nerozhodnutých voličov. Posledný deň pred referendom GBP skáče nahor, potom ale prichádza veľmi studená sprcha a piatok 24. júna libra padá na historické (viac než 30-ročné) minimá.

Uplynulý týždeň libra pokračovala v poklese – v pondelok padla až na úroveň 1,3122 USD – pod slabnúci kurz sa podpísali očakávania, že v dôsledku Brexitu britská ekonomika oslabí a že centrálna banka (BoE) ešte tohto leta zníži úrokové sadzby, hoci investori pred referendom očakávali pravý opak – zvýšenie základnej úrokovej sadzby. Investori k tomu prirátali aj obrovské neistoty ohľadom ďalšej budúcnosti zjednotenej Európy, ktoré sa nejednoznačným postojom eurolídrov voči Brexitu ďalej prehlbovali.Stydici se

Po pondelku už libra stúpala, v stredu dosiahla týždenné maximum – nakrátko sa dostala až na hladinu 1,3533 – po tom, čo sa ukázalo, že to s tým Brexitom nemusí byť až také horúce. Referendum malo len odporúčací, teda nie záväzný charakter a ďalšie smerovanie Británie aj tak musí schváliť parlament, pričom mnohí z britských politikov, ktorí donedávna ostro vystupovali voči jednotnej Európe a nabádali voličov, aby hlasovali za Brexit, už stiahli chvost. Vidiac následky, ktoré referendum spôsobilo, už nie sú tak jednoznačne proti členstvu v EÚ. Niektorí dokonca už prešli na druhú stranu búrlivej rieky.

Alebo zastali kdesi uprostred mosta a pokrytecky čakajú, ako sa to vyvinie…

Nehovoriac už o tom, že v Británii silnejú hlasy más, aby bolo referendum z 23. júna anulované, resp. bolo vypísané nové referendum a osobitné referendum sa črtá v Škótsku, ktoré napriek neochote viacerých eurolídrov separátne rokovať so Škótskom, chce i naďalej vystúpiť z Británie a zostať v EÚ.

Nespokojní sú aj obyvatelia Londýna, ktorí požadujú dosť kuriózne referendum o vystúpení hlavného mesta zo Spojeného kráľovstva. Zaujali ma aj opakované mnohotisícové protesty Londýnčanov proti Brexitu, ktorí vyšli do ulíc s nápismi na tričkách We Love EU. V centre svetových financií pracuje priamo vo finančnom sektore cca tri štvrte milióna ľudí a nepriamo ďalších cca 300 až 350 tisíc. Banky a ďalšie inštitúcie, ktoré avízovali svoje sťahovanie na kontinent, však dali jasne najavo, že Londýnčanov so sebou neberú.

Lacnejšiu pracovnú silu nájdu v iných krajinách EÚ.Vyplazly jazyk

Vo štvrtok a piatok britská libra padala, keďže guvernér BoE Mark Carney opätovne naznačil, že banka s veľkou pravdepodobnosťou zníži kľúčovú úrokovú sadzbu a prijme i ďalšie kroky, aby pomohla ekonomike zvládať otrasy spojené s brexitom.

„Vyhliadky britskej ekonomiky sa zhoršili,“ sucho poznamenal Carney a spresnil, že menový výbor banky sa zíde v lete dvakrát – v júli i v auguste. O pád libry sa postarala i politická neistota v krajine – len pripomeniem, že kráľovná Alžbeta II. na otvorení schôdze škótskeho parlamentu veľmi citlivo a taktne vyzvala obyvateľov Škótska, aby zachovali pokoj a zbytočne nevírili ďalšie vášne.

Aj keď ostrieľaná panovníčka, ktorá so cťou navždy vôjde do svetových dejín, si zachováva chladnú hlavu a dôstojnosť, z jej slov cítiť zúfalstvo a obavy. Spojené kráľovstvo ako kolíska demokracie sa po Brexite začína rozpadať (samotný Londýn, ktorý je celkom iný ako ostatné Anglicko, neisté Škótsko a rozporuplné Severné Írsko, nehovoriac už o korunnej kolónii Gibraltár, ktorej som sa venoval v predchádzajúcom komentári a nebudem to už opakovať).

Najväčšia burza v EÚ a veľká guča v hrdle!

Na koncotýždňový pokles libry voči košu hlavných svetových mien mali vplyv i ďalšie udalosti:

➤➤ Francúzsky prezident François Hollande: “Ak Británia opustí jednotný trh EÚ, Londýn už nebude môcť byť clearingovým centrom pre zúčtovanie operácií v eurách. Nesúhlasíme s tým, aby nečlenská krajina Únie vykonávala transakcie v eurách a ja sám osobne sa zasadím o to, aby čo najskôr vznikli clearingové centrá na kontinente.”

➤➤ Po Brexite sa narušil už skôr pripravovaný projekt spojenia frankfurtskej Deutsche Börse s London Stock Exchange. Ich plánovaným spojením mala vzniknúť obrovská európska superburza s riadiacim centrom v Londýne. Pôvodný projekt je však pre Brexit vážne ohrozený a nemecké úrady pre dohľad nad finančnými trhmi už vydali stanovisko, podľa ktorého nie je prípustné, aby najdôležitejšia akciová platforma v EÚ mala sídlo mimo jej územia.

➤➤ Karty miešajú aj očakávania, že americká centrálna banka (Fed) ešte dlho nepristúpi k ďalšiemu zvyšovaniu úrokových sadzieb, inak povedané – po Brexite sa väčšina analytikov zhoduje v tom, že vyhliadky na tohtoročné zvýšenie sadzieb v USA sa už v podstate rozplynuli, hoci americkí centrálni bankári ešte donedávna avízovali až dve možné zvýšenia. Pre pani Janet Yellen a spol. je Brexit zrejme väčšia guča v hrdle než si pôvodne mysleli.Smejici se

➤➤ Politická neistota v Británii po Brexite výrazne napomáha japonskému yenu, ktorý je považovaný za bezpečné útočište v období zvýšených neistôt.

Spoločná mena, spoločná armáda?

Brexit kladie čoraz nástojčivejšie otázky typu Je idea jednotnej a spoločnej Európy už prekonaná, treba EÚ a menu euro čím skôr zničiť alebo naopak – treba dať Únii nového ducha? Ja osobne sa prikláňam k tej druhej možnosti, lebo si myslím, že spoločná Európa má budúcnosť.

Akurát, že politici majú na dosiahnutie tej vytúženej budúcnosti rôzne názory. Jedni požadujú “väčšiu slobodu” členských krajín s tým, že EÚ by bola len voľným zväzkom a jej lídri by nemali žiadne väčšie právomoci. Túto teóriu nepriamo podporuje slovenský politik Richard Sulík a s tým ako v jednej z nemeckých televízií útočil na “európske elity”, ktoré sú za všetko zodpovedné, pohorel na celej čiare.

Vrátilo sa mu to aj s topánkami, keď sa ho opýtali, či aj on je tá škodlivá euroelita…  

Ďalší politici presadzujú skôr cestu tesnejšej a pevnejšej Únie, navrhujú napríklad jednotný daňový systém s jednotnými sadzbami, čo by zabránilo populizmu pred každými voľbami, ale aj veľkým daňovým únikom a prelievaniu peňazí do daňových rajov v rámci EÚ.

Nemecký minister hospodárstva Sigmar Gabriel navrhuje zoštíhlenie orgánov EÚ a jednu spoločnú európsku armádu. Podľa jeho slov je drahé a zbytočné udržiavať súbežné ozbrojené sily v jednotlivých členských krajinách. Moja peňaženka sa zas pýta, či budem v nej aj v budúcnosti mať popri eurách i maďarské forinty a české koruny?

Odpoveď mi poskytol predseda Európskej komisie (EC) Jean-Claude Juncker, ktorý navrhol, aby EÚ rýchlo postúpila v prehlbovaní menovej únie, aby sa rozšírila eurozóna a postupom času sa eurom platilo v celej EÚ. Inak povedané, Európa rôznorodých mien by podľa neho mala skončiť.Big grin

Myslím si, že Európu naozaj treba zreformovať, posilniť jej hlavné princípy a stmeliť členské krajiny tak, aby namiesto úzkoprso národného dominovala myšlienka toho spoločného, výhodného pre všetkých.

Quo vadis, Europa? Kam kráča Starý kontinent? Budúcnosti eura a EÚ i s dopadom Brexitu na finančné trhy sa budem venovať v špeciálnom monotematickom vydaní komentára zo sveta financií už na budúci týždeň. A azda prinesiem aj štipku irónie a sarkazmu.Mrkajici

Legendárna kapela namiesto pointy

Namiesto slovného zakľúčenia komentára dnes opäť ponúkam muziku – tentoraz švédsku rockovú skupinu Europe a jej hit z 80-tych rokov Open Your Heart (Otvor svoje srdce), ktorá vyšla vyšla v dvoch albumoch kapely – Krídla zajtrajška (Wings of Tommorow) v roku 1984 a potom v roku 1988 s trochu pozmeneným textom v albume Preč z tohto sveta! (Out of This World).

Len pripomeniem, že kapelu Europe som už raz do komentárov dával. Bolo to pred pár mesiacmi, keď sa k Brexitu už začalo nebezpečne schyľovať, no všetci sme to brali tak, že je to ešte ďaleko… A vtedy nám severskí rockeri vážne pripomenuli, že Európa sa musí pripraviť na záverečný predbrexitový odpočet a zahrala nám svoju legendárnu skladbu The Final Countdown, preložené do slovenčiny: konečné odpočítavanie, resp. už sa porátame, záverečný odpočet.

Dnes ale ponúkam švédskych chlapíkov v inej piesni – Open Your Heart. Dnešná Európa vyvolávajúca neistoty na finančných trhoch by naozaj potrebovala, keby si jej obyvatelia a najmä teda politici viac otvorili svoje srdcia. Nad celoeurópskou myšlienkou totiž dnes vysoko víťazia prejavy národného egoizmu. Aj keď pieseň vznikla v celkom inom období, ten kto si vypočuje nasledujúce štyri minúty, lepšie pochopí hlavné myšlienky tohto komentára.

Autor PhDr. Peter Furmaník je publicistom – reportérom a komentátorom. Ilustračné foto v záhlaví článku: www.sxc.hu (freeimages)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial