Pondelok 26. októbra. Meniny má Demeter

Môže človek s priemerným platom investovať ako milionár?

Investície Redakcia 30.07.2020 | 00:00 2 komentáre

Aká je tá správna a ideálna alokácia finančných aktív? Niekto by povedal, že je individuálna podľa typu daného investora. Pri zostavovaní portfólia treba zohľadniť množstvo parametrov, ktoré spôsobujú, že investičný profil každého jednotlivca je odlišný. Je však aj iný prístup. Rozprávame sa o ňom s Petrom Šimčákom, zástupcom riaditeľa obchodu Amundi Czech Republic Asset Management.

Podľa čoho nastavujete investičné portfóliá svojich klientov?

Konštruktér kozmických lodí alebo štátny úradník – ciele a životné štýly jednotlivých investorov môžu byť diametrálne odlišné. V niečom sú si však veľmi podobné. Všetci túžia niečo zarobiť, pokryť minimálne infláciu, príliš nešpekulovať, byť konzervatívni a splniť si niekoľko investičných cieľov v danom horizonte. Najmä však nikto nechce ohroziť svoj životný štandard.

Ako teda podľa vás vyzerá ideálne modelové investičné portfólio?

Vo svete nájdeme asi 19 miliónov dolárových milionárov. Držia akciách v pásme 25 až 30 percent, zhruba 20 percent ich majetku tvoria nehnuteľnosti a zhruba desať percent alternatívne formy investícií ako napríklad zbierky umenia alebo komodity. A čo miliardári? Ľudia s majetkom nad 100 miliónov dolárov a viac majú v priemere polovicu percent majetku v akciových nástrojoch, z toho polovicu tvoria verejné akcie a druhú súkromný kapitál (Private equity).

Je táto situácia vhodná na inšpiráciu aj pre drobných investorov?

Možno mnohým prekvapí, že z rôznych životných situácií prakticky vyplynie takmer rovnaké riešenie. Jeden môj známy si môže odkladať mesačne na dôchodok tri tisíc eur, naopak druhý dostáva na výplatu necelú tisícku. Obom som pomáhal so strategickou alokáciou investícií a bola takmer identická. Kopírovala pritom nastavenie dolárových milionárov a miliardárov. Tretina majetku smerovala do akcií, na ktoré sa u nás dosť zabúda, tretina do nehnuteľností a zostávajúca časť na produkty generujúce pevný výnos.

Tento prístup ale ignoruje rozdiely v rizikovom a investičnom profile klientov. Znamená to, že paušálne riešenia sú vhodné pre všetkých?

Petr Šimčák

Každý máme inú osobnosť. Strategická alokácia preto patrí k najdôležitejším krokom v procese investovania. Ako nastaviť portfólio bez ohľadu na bohatstvo? Sú dve cesty, ako sa toho zhostiť. Tá zložitejšia pracuje s otázkou, koľko chcem a potrebujem zarábať vzhľadom na svoje ciele a želania. Do hry vstupuje vek investora, predpokladaná doba dožitia, príjmy vrátane dedičstva a ďalšie parametre.

Jednoduchšia cesta vedie cez strach. Napríklad viem, že to najhoršie čo znesiem, je, že po piatich rokoch budem mať svoje peniaze na rovnakej úrovni ako dnes. To nám uľahčuje situáciu. Aj keď nie ste milionár alebo miliardár, môžete ako bohatý investovať. Zrejme budete mať vyššie náklady a menej pestré portfólio, ale v percentuálnom vyjadrení nemusíte mať horšie výsledky.

2 odpovede na “Môže človek s priemerným platom investovať ako milionár?”

  1. Peter L. píše:

    Clanok je az prilis strucny, znie viac-menej ako reklama pre investicnu firmu.
    Jedna otazka na pana Simcaka- co ma na mysli pod pojmom investicie do nehnutelnosti?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial