Sobota 24. augusta. Meniny má Bartolomej

Môže svetovými trhmi točiť nesprávna metodika štatistikov? (Týždeň vo financiách očami komentátora)

Finančné trhy celý týždeň poslušne čakali, aby sa v piatok dožili toho, čoho sa chceli dožiť a od šéfky Fedu si vypočuť to, čo aj tak vedia. Ropa núti múdrych rozmýšľať a zadubených rozpredávať svoje rezervy. K Bohu je ale blízko a v investíciách do poistenia platí, že čo človek mieni, to z pekla vytiahne kapela Lucie.

Namiesto siahodlhých rečí hneď v úvode komentára radšej ponúknem britského rockového speváka Roda Stewarta s piesňou Sailing (Plachtenie), ktorú naspieval v roku 1975. Stewartov elektrizujúci hlas pri plachtení po čiastočne rozbúrených vodách a občasnom pozeraní do nebies, po ktorých si voľne lieta vtáctvo, navodí príjemnú zvukovú kulisu pre čítanie. Pri tejto muzike sa dá nielen dobre čítať, ale aj snívať. Cool

Ale o nebesiach a anjeloch bude ešte reč najmä v záverečných častiach tohto týždňa vo financiách. 

V piatok sa trhy dočkali. Šéfka americkej centrálnej banky (Fed) Janet Yellen na prednáške na Harvard University povedala, že verí, že rast ekonomiky sa zrejme zrýchli a situácia na trhu práce sa bude ďalej zlepšovať a tak postupné a opatrné zvyšovanie úrokových sadzieb bude v najbližších mesiacoch vhodné, opodstatnené, odôvodnené. Podľa toho, ako si to kto preloží z americkej angličtiny.

Ak mám napísať pravdu, pani Janet zasa nepovedala až tak veľa nového – trhy to presne tak čakali, akciové indexy reagovali na tieto slová pokojne, ťažkú hlavu si z jej slov nerobili.  

Vyjadrenie pani Janet ale podporilo dolár – pod tlak sa tak dostala spoločná európska mena, kráľovský menový pár EURUSD klesol na hladinu 1,1112 (referenčný kurz eura ECB stanovila v piatok napoludnie na úroveň 1,1168).

Slová šéfky Fed-u možno v nediplomatickej reči intepretovať aj tak, že uvidíme, počkáme, ako dopadne britské referendum (23. júna) a aká bude reakcia na prípadný Brexit! V každom prípade ale jej slová zvýšili pravdepodobnosť, že úrokové sadzby pôjdu v najbližšom čase nahor – koncom týždňa bola táto pravdepodobnosť na úrovni 34 percent.

Poctivá slovenská koruna vz. americkí vládni štatistici

Vo svete vždy bolo veľa nabubrelých rečí a snáh o zrušenie peňazí, keďže plodia iba nenávisť. Pripomeniem, že práve pred dvomi rokmi, keď boli voľby do europarlamentu, sa táto téma prepierala zo všetkých strán. Na Slovensku vtedy ad hoc vzniklo množstvo malých tzv. folklórnych strán, ktoré chceli zrušiť EÚ, lebo je baštou socializmu a bolševizmu, resp. preto, že je baštou svetového kapitalizmu a popritom len ako jeden z mnohých cieľov mali definovanú aj takú jednoduchú úlohu ako zrušenie peňazí v EÚ a v celom svete. Napríklad v strane Priama demokracia to mal na starosti jeden celkom bezvýznamný radový referent. Smutny

Tento slovenský folklór som rozobral vo vtedajšom komentári Pripravia sa banky a finanční poradcovia na tému tvrdšej regulácie? Myslím, že to bolo zaujímavé folklórne čítanie; kto to pred dvomi rokmi nečítal alebo si len chce osviežiť pamäť, môže kliknúť!

To populistické zrušenie peňazí má však aj iné rozmery. Napríklad za čias socializmu mal dominanciu US dolára ako svetovej rezervnej meny zvaliť na lopatky tzv. prevoditeľný rubeľ a po páde Sovietskeho zväzu a svetovej socialistickej sústavy sa Rusko snažilo svetovú úlohu USD nahradiť ruským rubľom, resp. spolu s čínskymi súdruhmi akousi novou, umelo vytvorenou menou v rámci krajín zoskupenia BRICS

Nestalo sa tak a myslím si, že USD ešte dlho bude svetovou menou. Napokon aj čínski komunistickí kapitalisti pochopili, že od USD sa odvíja všetko. Ale uvediem aj iný príklad. V slovenskom parlamente je strana, ktorá rozvíja ideu, že hermeticky uzavrieme hranice, vystúpime z EÚ, zrušíme nenávidené euro, zavedieme poctivú slovenskú korunu, každý dostane lopatu, všetci budú pracovať a budeme sa mať dobre!

Priznávam, že ja už som predbehol udalosti, lebo som si kúpil jednu lopatu, mám ju pekne úhľadne zabalenú a odloženú pod posteľou. Keď dôjde na vec, nebudem musieť čakať dlho v rade, kým mi pridelia erárnu lopatu, ale začnem hneď pracovať tou svojou. Vyplazly jazyk

To, že od USD závisí na finančných trhoch všetko, zreteľne ukázal aj uplynulý týždeň,kedy finančné trhy poslušne čakali na piatok, jednak preto, aby si z úst pani Janet Yellen vypočuli, že postupné zvyšovanie sadzieb je náležité a aby sa dozvedeli potrebné údaje z americkej ekonomiky. V prvom tohtoročnom kvartáli zaznamenala rast na úrovni 0,8 percenta, čo je najpomalšie tempo za posledné štyri štvrťroky (len pre porovnanie: v predchádzajúcom kvartáli bol rast na úrovni 1,4 percenta). Výsledok piatkovej správy z Ministerstva obchodu je však omnoho lepší než boli prvé odhady ešte z apríla, ktoré naznačovali len polpercentný rast.

K lepšiemu než odhadovanému výkonu najväčšej svetovej ekonomiky prispel nižší obchodný deficit spolu so zlepšením firemných ziskov. Ekonomiku však celkovo tlačil k zemi silný kurz USD a slabý zahraničný dopyt, ale aj prepad investícií v energetickom sektore, čo je reakcia na dlhodobý, už dva roky trvajúci pokles svetových cien ropy.

Analytici však upozornili, že US ekonomika vykazuje v posledných rokoch za prvý kvartál vždy omnoho pomalší rast než v ostatných častiach roka. Môže vraj za to prístup vládnych štatistikov, ktorí nedostatočne zohľadňujú sezónne faktory. Štatistický odbor ministerstva obchodu však tento problém už rieši, všimol si FXstreet.

Môj dôvetok: Keďže od USD a detailných údajov v US ekonomike bytostne závisí dianie na svetových finančných trhoch, čo na rozdiel od slovenských folklóristov si dobre uvedomujú aj čínski súdruhovia kapitalisti aj stará pani Ropa, je úprava metodiky v štatistických ukazovateľoch v americkej ekonomike úloha veľmi naliehavá a dôležitá. Ak spornú metodiku štatistici upravia, možno bude každý rok o čosi menej nervozity a turbulencií na trhoch. Ale to je len môj názor! PÅ™ekvapený

Ak s ním niekto nesúhlasí, budem len rád, ak sa vyjadrí v diskusii pod článkom.

Pani Ropa plače: Saudský kapitalizmus a venezuelský socializmus

Počas minulého týždňa ma zaujali dve správy, každá iného druhu a každá z iného konca sveta. Obidve sa ale okrajovo týkali témy roka – nízkych cien čierneho zlata.

Tá prvá správa bola o tom, že americký priemyselný gigant General Electric (GE) uzavrel celú sériu dohôd (v hodnote 1,4 miliardy USD) s kráľovstvom Saudská Arábia, ktorých cieľom je posilniť výrobný sektor v krajine a pripraviť mladých ľudí na prácu v rozvinutom priemysle. Okrem iného pôjde o dodávky najmodernejších technológií pre lodný priemysel, ale i ďalšie odvetvia.

Zámerom kráľovstva je ukončiť závislosť svojej ekonomiky od príjmov z predaja ropy. V plánoch je totálna reštrukturalizácia saudskoarabského hospodárstva a diverzifikácia zdrojov príjmov. Len pripomeniem, že export ropy sa v roku 2015 až takmer tromi štvrtinami (72 percent) podieľal na celkových príjmoch krajiny. Podľa predstaviteľov GE pripravované projekty prinesú pracovné miesta pre mladých ľudí v Saudskej Arábii a zvýšia export i konkurencieschopnosť krajiny vo svete.

Druhá správa bola o tom, že Venezuela urýchlila rozpredaj svojich zlatých zásob. Kvôli veľmi zlej ekonomickej situácii (v krajine je oficiálne vyhlásený núdzový stav: chýbajú základné potraviny, hygienické potreby i lieky) a kvôli nesplateným dlhom je Venezuela nútená čoraz hlbšie siahať do svojich rezerv. Medzinárodný menový fond (IMF) informoval, že krajina len vo februári a marci predala vyše 40 ton zlata a predpokladá, že tak bude musieť robiť i ďalej.

Podľa prognóz IMF venezuelská ekonomika sa v tomto roku prepadne o 8 percent a v budúcom o ďalších najmenej 4 a pol percenta! Inflácia by podľa odhadov mala na prelome tohto a budúceho roka dosiahnuť úroveň 1600 – 1650 percent! Za touto zlou situáciou je jednak zlá hospodárska politika štátu s nadmierou byrokracie a korupcie, ako aj pokles cien ropy na svetových trhoch. Krajina je členom kartelu OPEC

Podčiarknuté, zrátané: Kým kapitalistický prístup (fuj!) Saudskej Arábie k uzavretiu dohody s americkým gigantom smeruje k tomu, aby rozvojom priemyslu a vzdelania mladých ľudí znížila svoju závislosť na starej pani Rope, dobrá socialistická Venezuela obdivovaná slovenskými ľavičiarmi rozpredáva zlaté zásoby, aby ľudia mali vôbec čo jesť… Pripomeniem, že ešte jej niekdajší prezident Hugo Chávez (1954 – 2013, ktorý prezidentský úrad zastával v rokoch 1999–2013 a svoj politický program označil ako Socializmus 21. storočia) nariadil centrálnej banke zbaviť krajinu diktatúry nenávideného US dolára a namiesto dolárových rezerv hromadiť zlato.

Dovolím si dovysvetliť, že Socializmus 21. storočia je ideológia, ktorej tvorcom je fanatický nemecký ľavičiar Heinz Dieterich Steffan, ktorý pracoval ako poradca prezidenta Cháveza. Podstatou tejto ideológie je využiť všetko dobré a zdravé zo socializmu 20. storočia a v spojení so šľachetnými ideami Nového zákona, najmä však s myšlienkami štyroch Evanjelií, to adaptovať na podmienky tohto storočia s jasným konceptom: vlastníctvo výrobných prostriedkov musí byť kolektívne a riadenie výroby musí fungovať tak, že radoví zamestnanci podnikov nesmú byť nijako utláčaní a naopak – budú hrdí na to, že môžu ťažko pracovať v prospech štátu!

Výsledkom venezuelskej realizácie tejto zvrátenej novosocialistickej ideológie je totálny ekonomický rozvrat v krajine, v ktorom sa majú dobre len kšeftári a špekulanti. Výsledkom je aj šialená byrokracia, ktorá nemilosrdne dusí akýkoľvek prejav podnikavosti a tvorivosti a na skyvu chleba “od dobrotivého štátu” čaká nekonečná armáda chudobných, umierajúcich od hladu. Terajší prezident Nicolás Maduro sa chytil povestných dvoch posledných stebiel – začal rozpredávať zlaté zásoby a podnikateľom adresoval jednoznačnú vyhrážku – ak budú podliehať kríze a okamžite nezačnú naplno produkovať, skončia navždy v base! Mrkajici

Pripomeniem ešte, že mnohí slovenskí ľavičiari Venezuelu nekonečne obdivujú, pripúšťajú síce, že je tam veľmi ťažká situácia, ale môžu za ňu vraj konkrétni ľudia a tiež nízke ceny ropy na svetových trhoch, ale nie socializmus ako taký! Podľa poslanca strany Smer-SD Ľuboša Blahu za súčasné ťažkosti vo Venezuele nie je v žiadnom prípade zodpovedná socialistická ideológia, ale len fakt, že v tamojšom parlamente majú väčšinu pravicové strany.

Vrátim sa pre istotu radšej k rope. Jej ceny počas týždňa celkovo vzrástli (severomorská zmes Brent o jedno percento, americká ľahká ropa WTI o 3 percentá), svoj vrchol zažili vo štvrtok, kedy prekročili 50-dolárovú psychologickú hranicu (Brent – 50,51 USD, WTI – 50,21 USD), v piatok spadli a celotýždňové obchodovanie uzatvorili na úrovniach 49,32 USD, resp. 49,33 USD. K cenám len toľko, že k ich piatkovému poklesu prispeli aspoň podľa mňa tieto dva faktory:

➤➤➤ rast hodnoty USD, ktorý podporili najmä vyhlásenia pani Janet Yellen o tom, že zvýšenie úrokových sadzieb by v najbližších mesiacoch bolo vhodné

➤➤➤ obavy, že ceny nad 50 USD povedú k novému rastu produkcie, kedže už začínajú byť zaujímavé pre amerických producentov ropy z bridlíc.

Ak to zhrniem, informácie o poklese zásob ropy v Spojených štátoch, ale aj o výpadkoch v produkcii v Kanade (dôsledky lesných požiarov) i v Nigérii (politické nepokoje) spôsobili rast cien, no silnejúci USD to džentlmensky zatiahol ako bohém v krčme, keď sa blíži záverečná a nemá kto zaplatiť. Preto ceny išli v piatok nadol.

Postarajú sa o nás dobrí ujovia?

Z domácich správ ma zaujali údaje o tom, že obyvatelia Slovenska si najviac veria pri udržaní svojho súčasného zamestnania. O jeho stratu sa obáva len osem percent z nich, čo je najmenej v celej Európe, sú teda najväčšími optimistami z pohľadu pracovnej perspektívy, zdôraznila analytička Poštovej banky Jana Glasová.

Neviem na koľko je za tým relatívne dobrý stav slovenskej ekonomiky a na koľko tu zohráva úlohu nekonečný Ficov štátny paternalizmus a dobrotivosť slovenskej vlády, lebo už prastaré matere vravievali, že čo je od Fica, to tisíc rokov pretrvá! Big grin

Medzinárodný menový fond (IMF) i zoskupenie siedmich najvyspelejších štátov sveta (G7) však majú iný názor a počas týždňa v rôznych vyhláseniach viackrát zdôraznili, že svetová ekonomika, vrátane nemeckej či ekonomík postsocialistoických krajín strednej a východnej Európy potrebuje reformy. Z populizmu sa dlho žiť nedá a ja len pripomeniem, že opoziční poslanci za SaS a ďalšie strany predložili do parlamentu 40 veľmi konkrétnych opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia na Slovensku. Predseda parlamentu Andrej Danko ich počas nedávnej TV diskusie s Richardom Sulíkom označil za 40 hlúpostí vycucaných z prsta a samotnému Sulíkovi povedal, že je ľudským zlom, pretože nevie spájať ľudí, len vyhrocovať konflikt.

Líder OĽaNO Igor Matovič opakovane upozornil, že vďaka skúsenostiam z podnikania majú pravicoví lídri morálne právo apelovať na vládnu moc, aby zlepšila podnikateľské prostredie. „Nie ujovia na úrade vlády vytvárajú pracovné miesta, ale zamestnávatelia,” zdôraznil a dodal, že ak vláda chce, aby sa ľudia mali lepšie, nedosiahne sa to tým, že sa na úrade vlády rozhodnú, že zvýšia minimálnu mzdu alebo dajú vyššie vianočné dôchodky, ale len tým, že sa rozviažu ruky podnikateľom. Stydici se

Keď Pán Boh nechce…, jednoducho – musíš investovať!

Je také porekadlo: Človek mieni, Pán Boh mení. V zbierke prísloví, porekadiel a úsloví od slovenského klasika Adolfa Petra Zátureckého (1837 – 1904) sú aj ďalšie verzie a obmeny tejto ľudovej múdrosti napríklad Keď Pán Boh nechce, môže človek robiť, čo chce alebo aj Darmo sa človek chráni, ak ho Pán Boh neochráni!

Nechajme bokom teologickú stránku veci (sám patrím k neveriacim), ale minulý týždeň už ani neviem v akej súvislosti mi prišli na um na socialistické časy veľké reklamné bannery vtedy monopolnej Slovenskej štátnej poisťovne (SŠP). Hrdo sa na nich vynímal nápis Človek mieni, istota je v poistení.

Bolo ale cítiť, že v tom slogane niečo chýba. Určite by rytmicky i obsahovo lepšie znel v tvare Človek mieni, Pán Boh mení, istota je v poistení. Ale nedalo sa, Boh bol v čase nadšeného budovateľského úsilia sledovaný štátnymi orgánmi ako vonkajší i vnútorný nepriateľ socializmu. Ale v kategórii vnútorných nepriateľov nebol Pán Boh sám, Štátna bezpečnosť (ŠtB) tam zaradila aj mnohých výtvarných umelcov, spisovateľov, hudobníkov, hercov, ekonómov a novinárov, ba aj všetky štyri ročné obdobia. Tie boli hlavne vtedy vinovaté, ak sa z nejakých dôvodov nepodarilo niekde plniť plán na nalinkovaných 114 percent. Nastvany

Už ani neviem prečo som si náhle spomenul na slogan niekdajšej monopolnej poisťovne, ale tá reminiscencia na časy dávno minulé mi pomohla pri písaní tejto poslednej témy týždenného komentára. Poisťovňa Allianz – SP vo svojej najnovšej tlačovej správe upozornila, že už štartuje sezóna letných dovoleniek a veľká časť obyvateľov Slovenska ju opäť strávi za hranicami.

Okrem oddychu, dobrodružstva a príjemných zážitkov sa ale mnohí dovolenkári nevyhnú rizikám ako ochorenie, úraz alebo poškodenie či strata batožiny. Medzi najčastejšie dovolenkové poistné udalosti patria žalúdočné a tráviace problémy, chrípka, angína, alergická reakcia na slnko, ale aj menšie či závažné úrazy a zranenia. Allianz – SP zaznamenala vlani 12.101 poistných udalostí v cestovnom poistení, čo je viac ako 16-percentný nárast oproti predchádzajúcemu roku. “Celková výška vyplatených škôd z cestovného poistenia sa vyšplhala na 3,85 milióna eur,“ spresnila vedúca oddelenia rozvoja obchodu Katarína Janáková.

Odborníci odporúčajú pred cestou do zahraničia uzavrieť komplexné cestovné poistenie, čo o. i. znamená poistenie liečebných nákladov, úrazu, batožiny, zodpovednosti za škodu i doplnkové asistenčné služby. Netreba sa spoliehať len na európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP), v rámci ktorého má poskytovaná zdravotná starostlivosť mnohé obmedzenia a nekryje transport pacienta späť na Slovensko a nehradí ani prevoz telesných pozostatkov v prípade úmrtia v cudzine. Naopak, tieto služby sú súčasťou cestovného poistenia, ktoré dnes v rôznych podobách ponúkajú prakticky všetky relevantné poisťovne. Niektoré majú v ponuke aj cestovné poistenie k medzinárodným platobným kartám.

Ako upozorňuje aj Európska komisia (EC), európsky preukaz zdravotného poistenia nezaručuje bezplatné zdravotné služby, nenahrádza cestovné poistenie a teda ani nepokrýva súkromnú zdravotnú starostlivosť.  

Ja sám v posledných rokoch pre zdravotné obmedzenia veľa necestujem, myslím si však, že investovať do cestovného poistenia vrátane širokej ponuky asistenčných služieb (aj takých ako je telefonická pomoc v núdzi napríklad pri strate dokladov a telefonické tlmočenie pri styku s colnými, justičnými a policajnými orgánmi, náklady na zloženie kaucie a pod.) je najmä pred cestou do exotickejších krajín vskutku dobrá investícia. Naozaj je také porekadlo: Darmo sa človek chráni, ak ho Pán Boh neochráni! Smejici se

Ale aby som nepôsobil priveľmi teologicky, tak namiesto pointy ponúkam pieseň z pekelných hĺbok. Zaspieva ju legendárna česká rocková kapela Lucie a má názov Černí andělé. Pieseň vyšla v štúdiovom albume In the Sky (Na nebesiach) vydanom v roku 1991 a pripomína, že kresťanský stredovek s nebom a peklom a spojený s upaľovaním tzv. čarodejníc ešte neskončil, ešte trvá… Hoci to upaľovanie dnes máva rôzne podoby. Vyplazly jazyk

Autor PhDr. Peter Furmaník je publicistom – reportérom a komentátorom. Ilustračný obrázok v záhlaví článku: www.sxc.hu (freeimages)

Jedna odpoveď na “Môže svetovými trhmi točiť nesprávna metodika štatistikov? (Týždeň vo financiách očami komentátora)”

  1. Ľ.Delina píše:

    Keby ste si podrobne naštudovali udalosti vo Venezuele po nástupe Cháveza a všetky príčiny, ktoré viedli k súčasnému stavu, napr. špekulatívne transakcie v zahraničnom obchode, s veľkou pravdepodobnosťou by ste nemohli písať také povrchné, jednoznačne bulvárne, hodnotenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *