Stvrtok 26. novembra. Meniny má Kornel

Možnosť pripoistenia nadštandardnej zdravotnej starostlivosti na trhu chýba

zdravotné poistenie
Poistenie Marek Mittaš 27.07.2018 | 00:00 1 Komentár

Na Slovensku je ústavou garantovaná bezplatná zdravotná starostlivosť. No iba základná. Aj preto vážnejšie ochorenie v praxi znamená krvácajúcu peňaženku. Oficiálne doplnkové zdravotné poistenie neexistuje, preto sa ho snažia kompenzovať zdravotné aj súkromné poisťovne.

Starostlivosť garantovaná ústavou

Bezplatnú zdravotnú starostlivosť garantuje Ústava SR. Právo na ňu má každý občan, ktorý si platí zdravotné poistenie. To je povinné. Rozsah bezplatnej starostlivosti je stanovený zákonom, čo vytvára aj priestor na zdravotnú starostlivosť nad rámec zákona. Možno ju označiť ako nadštandardnú a teda je možné ju spoplatniť. To by vytváralo priestor aj na nadštandardné zdravotné poistenie, ktoré však stále chýba. „Zdravotné poisťovne poskytujú verejné zdravotné poistenie a zatiaľ nie je, ani legislatívne, možné poskytovať pripoistenie,“ hovorí Matej Štepianský z poisťovne Dôvera.

Zákon tak stanovil základné medze, ktoré sú rovné pre všetkých. No neposkytuje možnosť pripoistiť si služby nad rámec štandardu. Preto sa doplnkové produkty komerčných poisťovní snažia túto medzeru vyplniť a kryť nepriaznivé dopady chorôb na ľudí kompenzovať rôznymi pripoisteniami.

Systémy zdravotného poistenia v Európe vychádzajú z rôznych tradícií. Za prvý model povinného sociálneho poistenia sa považujú sociálne zákony nemeckého kancelára Otta von Bismark z 80. rokov 19. Storočia. Tento model sa postupne rozšíril aj do iných krajín, kde sa ďalej modernizoval.

V niektorých krajinách, ako napríklad vo Veľkej Británii alebo Dánsku, je poistenie spravované verejnými inštitúciami, v iných krajinách ho majú v rukách súkromnej poisťovne, ako napríklad vo Švajčiarsku. U nás máme systém zmiešaný, teda okrem štátnej poisťovne na trhu pôsobia aj dve súkromné zdravotné poisťovne.

Zdravotné poisťovne sa snažia zaujať benefitmi

Vďaka konkurencii medzi nimi sa začali formovať aj nadštandardné benefity pre pacientov. Tie si klienti nemôžu zaplatiť a sú poskytované navyše k zákonnému poisteniu. „Všeobecná zdravotná poisťovňa ponúka nad rámec verejného zdravotného poistenia viaceré benefity priamo pre poistencov a mnohé aj pre lekárov a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Preto sme v roku 2017 investovali viac ako 60 miliónov eur do preventívnych programov,“ približuje Zuzana Devera zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

Tento nadštandard sa týka najmä prevencie. „Poskytujeme našim poistencom nadštandardnú starostlivosť nad rámec zákona v rámci prevencie a pri ošetrení u zubného lekára,“ hovorí Matej Neumann z Union poisťovne. Dodáva, že poskytujú podporu najmä pre malé deti, mamičky, či starších ľudí. Poisťovne benefity ponúkajú ako konkurenčnú výhodu a často sa týkajú napríklad zliav na kúpelné pobyty, či podpory v nečakaných situáciách.

„Naši poistenci majú výhodu aj v tom, že ak sa dostanú do situácie, pri ktorej bežné zdravotné poistenie nestačí, môžu využiť grantový program, z ktorého je možné získať príspevok na liečbu, ktorá štandardne nie je hradená z verejného zdravotného poistenia,“ pridáva ďalšiu výhodu M. Štepianský z Dôvery.

Hoci však ide o služby nadštandardu, o skutočnom doplnkovom zdravotnom poistení nemôže byť reč. O také by išlo, ak by sa poistenec mohol rozhodnúť, že si zaplatiť vyššie zdravotné poistenie a za to dostane nadštandardnú zdravotnú starostlivosť.

Pri strate zdravia ide aj peniaze

Byť chorým nie je lacné. Spoplatnenie pohotovostí, lepšia nemocničná izba, doplatky za lieky, to je len niekoľko priamych výdavkov súvisiacich s ochorením. Množstvo ďalších je okrem toho spojených s výpadkom príjmu, práceneschopnosťou, či invaliditou. Aj preto sa v súvislosti je druhou najväčšou obavou pri strate zdravia finančná núdza. Tú je možné sčasti riešiť poistením v komerčnej poisťovni.

„Najčastejšie si klienti uzatvárajú poistenie ušlého zárobku v dôsledku pracovnej neschopnosti, poistenie kompenzácie za pobyt v nemocnici, kompenzácie za podstúpenie operácie, poistenie civilizačných ochorení,“ približuje M. Neumann z poisťovne Union. „Klienti si môžu poistiť rôzne doplatky, ktoré sú povinní platiť napríklad za lieky, za zdravotnícke pomôcky, za nadštandardnú nemocničnú izbu, doplatky za jednodňovú zdravotnú starostlivosť a podobne,“ dodáva.

Rizikové poistenie kryje človek napríklad v prípade, že ochorie na niektorú civilizačnú chorobu, alebo utrpí vážny úraz. Prostriedky z neho potom môže použiť aj na výdavky spojené so zdravotnou starostlivosťou.

Poistenie kritických chorôb napríklad slúži na pokrytie nákladov na liečbu, na nadštandardnú lekársku starostlivosť, či ako náhrada za výpadok príjmu pri presne vymedzených ochoreniach.

„Zo skúseností našich klientov vieme, že pri vzniku rakoviny sa priemerné náklady na doplnkovú liečbu vyšplhajú na približne 12 tisíc eur. Ide o všetky výdavky na liečbu nad rámec verejného zdravotného systému ako na výživové doplnky, úpravu stravy, dopravu do zdravotníckych zariadení, doplatky za lieky, liečebné a regeneračné pobyty či zdravotnícke pomôcky,“ hovorí Helena Kanderková z Allianz – Slovenskej poisťovne.

Dodáva, že poistenie nie je len o následnej kompenzácii, ale aj prevencii ochorení. „Máme napríklad v ponuke aj analýzu DNA, ktorou chceme prispieť k prevencii vzniku niektorých ochorení, najmä kritických chorôb,“ naznačuje

Záujem o pripoistenie

Komerčné poistenie tak kryje rad nákladov súvisiacim s ochorením. Poisťovne evidujú zvýšený záujem klientov o zabezpečenie zdravia. „Naše štatistiky dokazujú, že záujem o akúkoľvek formu zdravotného poistenia u ľudí stúpa. V našej poisťovni si v roku 2016 takýto typ pripoistenia zvolilo 84 percent klientov, zatiaľ čo v roku 2010 to bolo len 18 percent,“ hovorí Beata Lipšicová z poisťovne UNIQA. Ide napríklad o poistenie asistenčných služieb, ktoré klientom poskytuje pomoc po hospitalizácii.

Aj záujemcov o poistenie nadštandardnej zdravotnej starostlivosti by bolo určite mnoho. Je určite veľa ľudí, ktorí by si radi priplatili, aby dostali od lekára, či v nemocnici prístup k modernejším zdravotníckym metódam a liekom. Chýba však legislatíva, ktorá by ho umožnila zdravotným poisťovniam poskytovať.

Jedna odpoveď na “Možnosť pripoistenia nadštandardnej zdravotnej starostlivosti na trhu chýba”

  1. eva píše:

    Je otazne, ci by slovenske zdravotnicke zaradenia dokazali nadstandartnu starostlivost vobec ponuknut. Podla mna nie…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial