Streda 19. decembra. Meniny má Judita

Musela ECB zvýšiť úrokové sadzby? Zahrajte na guvernéra centrálnej banky

Európska centrálna banky zvýšila minulý týždeň úrokové sadzby, čo sa postupne prejaví na zdražení úverov. Prečo však centrálna banka robí niečo, čo znižuje dostupnosť úverov? Odpoveď môžeme nájsť v učebniciach monetárnej politiky, ale aj v jednoduchej flashovej hre. ECB i Národná banka Slovenska ponúkajú návštevníkom svojich stránok možnosť zhostiť sa úlohy guvernéra centrálnej banky a bojovať proti inflačným tlakom.

Nápad vzdelávať o menovej politike hrou pochádza z dielne Európskej centrálnej banky, ktorá flashovú hru €conomia pripravila v jazykoch všetkých členských krajín Európskej únie. Hra je k dispozícii aj na stránkach národných bánk, vrátane NBS.

Úlohou on-line guvernérov je pomocou zmeny základnej úrokovej sadzby udržať stabilnú infláciu tesne pod hranicou 2%. Rozhodovať sa môžu aj na základe rastu produkcie, peňažnej zásoby a nezamestnanosti. Nerozhodný guvernér nájde pomocnú ruku u členov bankovej rady. Hospodársky cyklus ovplyvňujú aj nečakané udalosti, ako objavenie nového náleziska ropy, prudký rast akciových trhov, prasknutie realitnej bubliny a podobne. Každá nová hra pritom ponúka nové úskalia.

Hra nenútenou zábavnou formou vysvetlí pravidlá monetárnej politiky a čo je najlepšie, dá sa po nej siahnuť vo chvíli, keď chýba energia na akékoľvek seriózne vzdelávanie.

Aj FED hľadá guvernéra

Hranie sa na guvernéra nie je úplne nová myšlienka. Už v roku 2008 koloval e-mailami link na podobnú hru Sanfranciského FEDu. V porovnaní s €conomiou je hra monotónnejšia, ale určite stojí za to vyskúšať aj ju. Veď ako inak by sa dalo v jeden deň šéfovať dvom významným centrálnym bankám?

Chcete vedieť o inflácii viac?

Na stránkach NBS i ECB je k dispozícii aj flashová aplikácia Inflation Island, ktorá hravou formou ukazuje vplyv nízkej inflácie, vysokej inflácie, hyperinflácie a deflácie na finančný sektor, stavebníctvo, maloobchod, školstvo a bežnú rodinu.

Súčasťou aplikácie sú aj krátke videá o hyperinflácii v Nemecku a Maďarsku a o japonskej deflácii.

Ako sa prejaví zvýšenie sadzieb ECB na úrokových sadzbách pri hypotékach?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *