Sobota 15. augusta. Meniny má Marcela

Na bývanie dávame viac ako 40 % výdavkov. Podľa OECD je to nezdravé

Bývanie 23.10.2017 | 00:00 0 Komentárov

Dospelý občan Slovenska zaplatí za elektrinu, vodu, plyn a kúrenie v priemere 190 eur mesačne. Predstavuje to približne štvrtinu disponibilného príjmu. Spolu s hypotékou zaplatí priemerná slovenská rodina za bývanie 514 eur. Ide tak o najväčší výdavok rodinného rozpočtu väčšiny Slovákov. Podľa OECD sú až pre 78 percent Slovákov náklady na bývanie priveľmi zaťažujúce.

OECD sleduje tzv. ukazovateľ prílišnej ťarchy nákladov na bývanie, ktorý berie do úvahy výdavky zahŕňajúce hypotekárne náklady, nájomné, ako aj náklady na poistenie, povinné poplatky za služby, pravidelnú údržbu a opravy, dane a energie.  Ak tieto výdavky tvoria viac ako 40 percent disponibilného príjmu, hovoríme už o prílišnej ťarche nákladov.

Bývanie je prílišná ťarcha

Na základe tohto ukazovateľa môžeme povedať, že až pre viac ako 78 percent Slovákov, ktorí majú hypotéku, sú náklady na bývanie priveľmi zaťažujúce a patria do ohrozenej skupiny obyvateľov. Bývanie im berie až viac ako dve pätiny disponibilného príjmu.

Túto finančnú ťarchu najhoršie znášajú osamelí rodičia alebo viacdetné domácnosti s tromi a viac deťmi. Rozdiely medzi krajmi nie sú veľké, výnimkou sú len Košičania, ktorí pociťujú záťaž týchto výdavkov viac ako obyvatelia ostatných krajov Slovenska.

Veľmi podobne sú na tom aj domácnosti v Poľsku a Česku. V Maďarsku a v Chorvátsku je nízkopríjmové obyvateľstvo  zasiahnuté ešte výraznejšie. Takmer 90 percent domácich dáva na bývanie viac ako 40 percent príjmu. V Grécku, Rumunsku, Bulharsku a v Litve znáša prílišnú ťarchu nákladov na bývanie až sto percent obyvateľov s najnižšími príjmami.

Počet detí nerozhoduje

Podľa odhadov platia viacčlenné domácnosti na Slovensku za bývanie približne toľko ako tie menšie. Veľké rozdiely v uhrádzanej sume nie sú ani pri rodinách s deťmi, oproti tým bez detí. Päť a viacčlenné domácnosti platia v priemere 250 eur mesačne.

Tých, ktorí žijú v prenájme, stojí bývanie približne o 50 eur na osobu viac ako vlastníkov nehnuteľností. Priemerná slovenská domácnosť zaťažená hypotékou si na strechu nad hlavou musí mesačne vyčleniť v priemere 514 eur.

Za nižšími nákladmi na bývanie sa cestovať neoplatí

Niekto by si mohol myslieť, že obyvatelia bohatších regiónov sú na tom lepšie, a za väčšou finančnou voľnosťou sa preto oplatí presťahovať. Nie je tomu tak. Z prieskumu, ktorý realizovala spoločnosť 2muse na vzorke 510 respondentov pre Poštovú banku, vyplýva, že bývanie v inom kraji neprináša výrazne zníženie podielu výdavku na bývanie na celkových príjmoch.

Platí totiž, že tam, kde sú vyššie zárobky, tam sú väčšinou vyššie aj náklady na dom a byt, a naopak. Bývanie je najdrahšie v Bratislave, kde stojí o takmer 100 eur viac ako je priemer na Slovensku. Naopak najnižšie výdavky majú na východe krajiny, v Trenčianskom a v Nitrianskom kraji. Podobnú časť disponibilného príjmu ako našinci, dávajú na bývanie aj domácnosti v Nemecku či vo Švajčiarsku.

Pri porovnaní nízko a vyššie príjmových domácností v rámci daného regiónu, vídime, že čím viac zarábame, tým menej nám bývanie z výplaty ukrojí. Ide teda o viac menej fixný výdavok, ktorý zostáva konštantný, i pri vyššom príjme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial