Stvrtok 09. júla. Meniny má Lujza

Na čom zarábajú akciové investície W. Buffetta?

warren buffett

Na finančných trhoch sa pohybuje množstvo veľkých investičných bánk, správcovských spoločností, podielových či hedgeových fondov. Nikto z nich však nedokáže dosiahnuť také výsledky, ako Warren Buffett. Dôvodom je jeho hodnotové investovanie, ktoré realizuje už viac ako 60 rokov, no nie len to.

Za šesť dekád znásobil W. Buffett svoj počiatočný vklad 10 tisíc dolárov na neuveriteľných 81 miliárd dolárov. Predstavuje to priemerný ročný výnos od polovice 50-tych rokov minulého storočia zhruba 28 percent. Priemerný trhový výnos na akciovom trhu bol pritom za ten čas sedem percent ročne a vrátane reinvestície dividend.

Ako teda zarába W. Buffett?

Mohli by si myslieť, že prorok z Ohamy, ako W. Buffetta prezývajú, pozná nejaký tajný trik, ktorý mu pomohol k bohatstvu. Pohľad na portfólio jeho spoločnosť Berkshire Hatwaway však dokazuje, že to tak nie je. Táto investičná spoločnosť je kótovaná na burze, musí teda povinne zverejňovať svoje údaje. Pre portál fool.com ich zanalyzoval Sean Williams.

Môžeme z nich vyčítať, že W. Buffett kupuje náladu a sentiment trhov. Jeho schopnosť identifikovať biznis s potenciálom budúceho rastu a za atraktívnu cenu, je dôvodom, pre ktorý má investičné portfólio Berkshire hodnotu zhruba 187 miliárd dolárov. Jeho majetok však nevyplýva len zo zhodnotenia akcií, ale aj z príjmov z dividend.

To, že nejaká firma pravidelne vypláca dividendy je známkou úspešnosti jej biznis plánu. Spoločnosti, ktoré pravidelne vyplácajú dividendy preto historicky prekonávajú tie, ktoré dividendy neplatia. Dokazuje to, že majú svoj biznis otestovaný časom a sú schopné sa o zisk deliť s akcionármi. Aj tento rok utŕži Berkshire Hathaway len na dividendách zaujímavý balík peňazí.

Nedividendové akcie

Podľa oficiálnych podkladov, ktoré spoločnosť Berkshire Hathaway doručila burzovej komisii (SEC) v novembri minulého roka, bolo jej portfólio zložené z akcií 47 spoločností. Z nich dividendu nevyplácajú tieto:

 • Axalta Coating Systems
 • Charter Communications
 • DaVita
 • Liberty Global Class A
 • Liberty Global Class C
 • Liberty Latin America Class A
 • Liberty Latin America Class C
 • Liberty SiriusXM Group Series A
 • Liberty SiriusXM Group Series C
 • StoneCo
 • Teva Pharmaceutical Industries
 • United Continental Holdings
 • USG Corp.
 • Verisign

Výnosy z dividend

Ide o 14 firiem. Znamená to, že ďalších 33 spoločností bude dividendy vyplácať. A firme to prinesie tučné zisky. Počas roka sa samozrejme môže mnohé zmeniť, no rozloženie portfólia Berkshire zostáva relatívne stabilné. Môže dôjsť zároveň aj k rastu či poklesu plánovanej výšky dividend, no ak sa veci nezmenia, podľa S. Williamsa prinesú dividendové akcie z portfólia spoločnosti W. Buffetta tieto sumy:

Berkshire Hathaway si tento rok prilepší len na dividendách o 4,6 mld. dolárov. Keď vezmeme do úvahy, že väčšina týchto firiem svoje dividendy v priebehu roka zvyšuje, je možné, že táto suma dosiahne na konci roka zhruba päť miliárd dolárov.

Aké poučenia z toho plynú? Napríklad to, že W. Buffett má rád nudné spoločnosti, ktoré ale prinášajú peniaze. Ďalej aj to, že hoci je Apple podľa trhovej kapitalizácie najväčšou firmou v portfóliu Berkshire, je len treťou v poradí pri porovnaní ročných príjmov. Najviac peňazí dostane investičná spoločnosť z podielu v spoločnosti Kraft Heinz a to až 814 mil. dolárov, a potom v banke Wells Fargo – 761 mil. dolárov.

Ktorá firma znáša zlaté vajcia?

Kraft Heinz je dodávateľom potravín jednak pod značkou Kraft foods a ako dochucovadiel pod značkou Heinz. Ide o firmu, ktorá je praktickou investíciou v každom ekonomickom prostredí. Stravovacie zvyky spotrebiteľov sú relatívne ľahko predvídateľné. Dve uvedené značky majú u zákazníkov vybudovanú pevnú lojalitu. Dokonca takú, že sú ochotní akceptovať aj vyššiu cenu. Toto je recept pre pravidelný príjem firmy, ktorý potom môže jej vedenie distribuovať akcionárom.

Ďalším záverom je, že W. Buffett má v obľube veľké banky. Zo šiestich amerických bánk: Wells Fargo, Bank of America, U.S. Bancorp, JPMorgan Chase, American Express a Goldman Sachs dostane Berkshire 1,9 miliardy len na dividendách. Súčasné prostredie rastúcich sadzieb bankám praje. Môžu inkasovať viac na firemných, či spotrebných úveroch. V USA už rastú sadzby viac ako tri roky.

Z uvedeného vyplýva, že pri voľbe akciových titulov je dobré brať do úvahy aj dividendovú politiku danej firmy. Môže totiž popri trhovom zhodnotení predstavovať zaujímavý zdroj príjmov.

Platí to aj v slovenských pomeroch. Tatra banka napríklad minulý rok na dividendách rozdelila 68 mil. eur. Na jednu akciu v menovitej hodnote 800 eur to tak predstavovalo dividendu 844 eur. VÚB banka vyplatila na dividendách 144,03 mil. eur, čo znamenalo dividendu vo výške 11,10 eura na jednu akciu v menovitej hodnote 33,20 eura.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *