Streda 12. decembra. Meniny má Otília

Na hypotéku budú potrebné vlastné peniaze. Treba začať sporiť

investície

Ak by sme dali priemernému občanovi Slovenska do ruky desaťtisíc eur, namiesto toho, aby ich investoval a zariskoval, radšej si ich uloží na bezpečné miesto. Ukazujú to štatistiky – takmer 35 miliárd eur majú totiž Slováci uložených na bankových účtoch či vkladných knižkách.

Naopak, v podielových fondoch, ktoré dokážu dlhodobo priniesť niekoľkonásobne vyššie zhodnotenie, majú Slováci len niečo cez osem miliárd eur.

„Prílišná opatrnosť sa, najmä mladým ľuďom, môže vypomstiť,“ hovorí Matej Varga, vedúci úseku riadenia investícii v Prvej penzijnej správcovskej spoločnosti Poštovej banky. Čo je teda zlé na tom, že je  niekto pri narábaní s peniazmi opatrný?

Pri dlhodobom konzervatívnom sporení môžu peniaze pri nízkom úroku kvôli inflácii postupne stratiť svoju hodnotu. Ak si aj nasporíme 50-tisíc eur, ich hodnota v porovnaní s obdobím, keď sme sporiť začali, môže byť o niekoľko tisíc nižšia.

Ukazuje to aj nasledujúci príklad:

Len 18-ročný študent, dajme mu meno Adam, uvažuje, že si približne vo veku 33 rokov založí rodinu a bude teda potrebovať vlastné bývanie. Keďže podmienky na získanie hypotéky sa onedlho pravdepodobne zásadne zmenia, a človek bude potrebovať mať nasporenú značnú sumu peňazí, Adam sa tiež chce na kúpu nehnuteľnosti zodpovedne pripraviť.

Chce si začať mesačne odkladať 50 eur. Sporiť si bude 15 rokov, preto hľadá najvýhodnejšie dostupné riešenie. Ak by si peniaze dával len na vkladnú knižku s úrokom napríklad 0,5 percenta ročne, jeho nominálny výnos dosiahne 347 eur. Celú túto sumu a ešte čosi navyše, mu však zmaže inflácia, ktorú by centrálni bankári radi mali na úrovni dvoch percent.

Peniaze si však Adam môže ukladať aj do podielových fondov. Ak by si ale vybral konzervatívnejší fond s ročným zhodnotením dve percentá, ktorý so sebou nesie minimálne riziko, opäť narazí na nevýhody inflácie. Celé zhodnotenie mu i v takom prípade zmaže rast cien a za svoje nasporené peniaze si reálne kúpi menej ako pred 15 rokmi.

Ideálnym riešením pre Adama by preto boli agresívnejšie, napríklad akciové fondy. Spája sa s nimi vyššie riziko, no len v krátkodobom hľadisku. V jednom roku môže byť akciový fond v mínuse, no v ďalšom sa dostať znovu do plusu. Pri 15 ročnom horizonte, ktorý môže považovať za dlhodobý, sú však akciové fondy jednoznačne najlepšou voľbou. Ročne môžu zarobiť zhruba osem až deväť percent, čo pri pravidelných 50eurových platbám predstavuje dovedna výnos 9 tisíc eur.

Ako na to?

Rozhodnutie začať investovať patrí k tým náročnejším. Jednak si vyžaduje pevnú vôľu, no i samotné investovanie sa treba naučiť. Vyžaduje si isté know-how. My vám preto ponúkame niekoľko rád, ktoré by mal mať začínajúci investor na pamäti.

Ako správne investovať:

♣ Nevyberajte si fond iba podľa minulej výkonnosti

To je veľmi bežná chyba. Okrem historickej výkonnosti sa musíte dôkladne oboznámiť aj so stratégiou a rizikovo-výnosovým profilom fondu, aby ste mali predstavu o rozmedzí možných výnosov. Neporovnávajte výkonnosť fondov navzájom bez zohľadnenia ich stratégie, zamerania a rizikového profilu. A už vôbec ich neporovnávajte so sadzbami na termínovaných vkladoch.

♣ Zvážte svoju ochotu a schopnosť znášať riziko

Kým ochota je skôr psychickej povahy, schopnosť vyplýva zo životnej situácie, v ktorej sa nachádzate. Investujte len takú časť svojho majetku, ktorú si môžete dovoliť vystaviť trhovému riziku, teda dočasnému poklesu.

Nebuďte prehnane konzervatívny, ani nepreceňujte svoju výdrž znášať výkyvy

Prehnaná konzervatívnosť v kombinácii s dlhým investičným horizontom môže byť paradoxne rizikovejšia, ako iné alternatívy – inflácia vás môže predbehnúť a v reálnom vyjadrení dostať do mínusu. Rozhodne sa však nepúšťajte ani do rizikových investícií pri krátkom zamýšľanom investičnom horizonte. Hodnoťte všetky investície vždy v kontexte celého svojho portfólia.

Buďte trpezlivý a dodržujte odporúčaný investičný horizont

Po uplynutí vytýčeného obdobia sa výrazne znižuje pravdepodobnosť negatívnej výkonnosti vašej investície. Čím dlhší je váš investičný horizont, tým vyššie riziko môže investor podstúpiť.

Nestavte všetko na jednu kartu

Hoci fondy sami o sebe predstavujú už diverzifikované investície, mnoho z nich sa zameriava len na vybraný sektor, región, či triedu aktív. Pokúste sa nebyť v investovaní zbytočne obmedzený a úzko zameraný. Nerozkladajte však svoju investíciu nepremyslene. Konštrukcia portfólia musí odzrkadľovať vašu individuálnu toleranciu voči riziku, investičný horizont a finančnú situáciu.

♣ Nepodliehajte emóciám

V investovaní sú emócie zlým radcom. Nesprávajte sa stádovite. Konajte čo najviac racionálne a buďte disciplinovaný. Nemajte prehnané sebavedomie.

2 odpovede na “Na hypotéku budú potrebné vlastné peniaze. Treba začať sporiť”

  1. Mio píše:

    Krásne vyhliadky. Mesačne sporiť mizerných 50 € a rodinu si založiť v 33 rokoch. Slováci by sa mali konečne zobudiť a začať si pýtať za svoju prácu aj patričnú odmenu, aby mesačne dokázali odložiť pár stoviek a nie pár desiatok €.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *