Sobota 15. augusta. Meniny má Marcela

Na Titanicu nervózne tancuje Pani ropa a neistý je aj Trump (Svet financií očami komentátora)

Ceny čierneho zlata čakajú na rokovanie producentov vo Viedni. Na prezidentove reči o antiglobalizácii doplácajú potápajúce sa lodné spoločnosti a talianske MoVimento 5 Stelle môže ľahko potopiť celú Európu!

Pani Ropa bola počas uplynulých týždňov opäť raz nervózna a poskakovala raz na jednej, raz na druhej druhej nohe. Tancovala podľa toho, čo si trhy mysleli a či analytici písali, že dlhoočakávaná dohoda krajín kartelu OPEC a ďalších producentov (vrátane Ruska), ku ktorej má dôjsť vo Viedni 30. novembra a má sa postarať o zvýšenie cien čierneho zlata, bude alebo nebude úspešná.

Niekedy veria, niekedy neveria (ako čsl. komunisti)

Zavše som sa sám so sebou nahlas smial a doslova rehotal (viem, že to je diagnóza, ale nedá sa inak!), keď som počas uplynulých týždňov podrobne sledoval správy z trhov a vždy, keď hoci len jeden z dvoch hlavných druhov čierneho zlata (Brent, WTI) čo i len “pol centíka” poskočil alebo padol, analytici už písali, že trhy veria, resp. neveria, že vo Viedni dôjde k dohode producentov.

O dve hodiny už bolo celkom inak a trhy neverili, podvečer zase verili a večer už zase neverili v dohodu a na ďalší deň znova a potom dookola zase a zase… Samozrejme, hlavným atribútom trhov je, že sú nestále, volatilné, vrtkavé, že reagujú na reálnu ponuku a reálny dopyt (to je to racionálne!). Ale veľmi často a neraz aj hystericky reagujú i na všelijaké fámy, neoverené, zlomyseľné či nastrčené správy, pikošky, kuloárne reči, údajné šuškandy, mediálne podpichnutia, novinárske bomby (tzv. sólokapre) a podobne.

Realita je teda taká, že ak chýbajú nejaké zreteľné fundamenty a tvrdé správy a ceny ropy počas dňa aj niekoľkokrát idú nahor a nadol, tak analytici píšu, že trhy veria, resp. neveria, že 30. novembra dôjde k dohode. A basta!

Tak je to už niekoľko týždňov v jednom kuse a ja hovorím, že ešte dobre že stará pani Ropa má okuliare a za mladi sa naučila čítať, aspoň môže tancovať podľa komentárov vo svetových médiách.Vyplazly jazyk

Je to ako s bývalými československými komunistami, aj tí raz verili, raz neverili. Ešte pár dní pre novembrovými (po česky: listopadovými) udalosťami roku ´89 boli presvedčení ateisti a tvrdo prenasledovali veriacich a len čo ústavno-právne padla vedúca úloha Komunistickej strany Československa (KSČ), zrazu boli veriaci a miestami aj hromadne prestupovali do kresťanských politických strán, na Slovensku do Kresťanskodemokratického hnutia (KDH).

Ospravedlňujem sa za to malé odbočenie smerom do československých dejín, ale nedalo mi, lebo končí mesiac november a na Slovensku už len málokto si pripomenul udalosti, ktoré nadlho zmenili smerovanie vtedajšieho Československa. Hoci uznávam, že tá úroveň religiozity v Česku a na Slovensku je predsa len kdesi na celkom inej úrovni.Smutny

Vrátim sa ale k tomu, či trhy veria v dohodu producentov. Koncom týždňa totiž utŕžili fajnú po papuli! Predstavitelia Ruska, ktoré samo láme mnohoročné rekordy, sa síce predčasom farizejsky pripojilo k iniciatívam kartelu OPEC o zníženie, resp. aspoň zmrazenie ťažby na terajších úrovniach, však minulý týždeň vyhlásili, že ich krajina ťažbu nezníži.

A tak Saudská Arábia, ktorá je hlavným, ak už nechcem povedať, že jediným kľúčovým iniciátorom dohody, je bezradná a v piatok v zjavnej zúfalosti aspoň oficiálne oznámila, že zrušila konzultačné rokovanie s Ruskom naplánované na pondelok, čo sú len dva dni pred dlhoočakávaným stretnutím ministrov krajín OPEC vo Viedni. Aj to je určité zadosťučinenie!

A čo je ešte horšie, neistá je aj situácia okolo Iránu a najmä Iraku, ktorý s ropnými spoločnosťami podpisuje nové a nové kontrakty a zníženie produkcie nemá v pláne. Dôvody sú podľa predstaviteľov Iraku minimálne dva: boj s Islamským štátom a snaha o návrat trhového podielu Iraku na svetových trhoch na úrovne, ktoré boli ešte pred uvalením sankcií za vlády Saddáma Husajna. Pripomeňme si, že tieto sankcie boli uvalené na Irak v 90. rokoch minulého storočia.

Nehovoriac už o krajinách, ktoré si v rámci OPEC už skôr vyrokovali výnimku z akýchkoľvek možných dohôd o znížení či aspoň zmrazení ťažby (Líbya, Nigéria).

Potrebuje nakopnúť!

Aj keď trhy budú v najbližších dňoch túžobne hľadieť smerom k rakúskemu hlavnému mestu, patrím k tým komentátorom, ktorí neveria, že v stredu dôjde vo Viedni k nejakej konkrétnej dohode producentských krajín o znížení ťažby, maximálne ak vydajú nejakú krasorečnícku slovnú deklaráciu týmto smerom, ktorá však nemôže a nebude mať na ceny ropy na svetových trhoch nejaký väčší a najmä dlhodobejší vplyv.

Netreba dlho loviť v pamäti a určite si spomenieme na úvahy a analýzy spred niekoľkých mesiacov, podľa ktorých, ak by vo Viedni 30. novembra došlo k podpísaniu dohody členov OPEC i nečlenských krajín (vrátane Ruska), odhadovalo sa, že v decembri by sa ceny čierneho zlata mohli dostať až do pásma 60 – 70 USD, ba vraj aj slabulinko o niečo vyššie. Myslím si, že v decembri také niečo určite nebude a ak by aj po 1. januári 2017 ceny začali rásť a bezpečne by sa dostali nad 60-dolárovú hranicu, bolo by to z iných dôvodov než sú terajšie dohody producentov, resp. opakované snahy o takéto dohody.

Takýmito dôvodmi by mohli byť vojny, svetová kríza, nepokoje, ktoré by v krátkom čase ovládli určitú (a nemalú!) časť sveta, prípadne veľké prírodné pohromy a iné udalosti, katastrofy, tragédie. Dúfam, že k ničomu takému nedôjde, avšak samotné dohody producentov ceny nezvýšia. Už len preto nie, že väčšina producentských krajín sa síce slovne hlási k iniciatívam o zníženie ťažby, avšak sama láme dlhoročné rekordy.Mrkajici

A nemá ani hmatateľnejší dôvod ťažbu obmedziť, keď ostatní ju zvyšujú! Zdá sa mi, že v tej iniciatíve momentálne zostáva Saudská Arábia sama a tá, keby aj ťažbu obmedzila, na svetové trhy by to nemalo zásadnejší vplyv. Tancujúca Pani ropa čaká na iné fundamenty. 

Najlepším pre čierne zlato by bol nejaký nečakaný úder, niečo nové, nejaká náhla prekvapujúca správa, ktoré by aspoň trochu zmenila svet. To by ropu mohlo nakopnúť!

Už nie je taký frajer…

Nechcem byť zlým prorokom, ale takým fundamentom by napríklad mohli byť aj masové nepokoje, ktoré v US trvajú nepretržite od výsledkov prezidentských volieb 8. novembra a nezdá sa mi, že by slabli, skôr naopak. Výrazne mohutnejú… Najnovšie ich posilňujú obavy, že s prezidentskými voľbami zrejme nebolo všetko kóšer a že výsledky mohli byť vo viacerých štátoch zmanipulované. Dokonca svetové médiá už informovali, že reálnym víťazom nie je Donald Trump, ale pani Hillary Clinton, ktorá pravdepodobne získala náskok až dva milióny hlasov!

Líderka americkej Strany zelených Jill Stein napadla výsledky US volieb s tým, že minimálne v troch štátoch boli zmanipulované. Išlo o štáty, v ktorých preferencie pani Hillary Clinton vysoko prevažovali, no napriek tomu v nich prehrala. Volebný štáb pani Clinton uviedol, že sa k prepočítavaniu hlasov a dôslednej kontrole priebehu a výsledkov volieb pripojí.

Ďalším faktorom, ktorý treba brať do úvahy a o ktorom sa už skôr hovorilo, no pred pár dňami ho exaktne potvrdili aj americkí výskumníci (tím vedcov v oblasti IT technológií a internetovej bezpečnosti PropOrNot), je skutočnosť, že na šírení nepravdivých informácií a masívnej manipulácii s verejnou mienkou v prospech Donalda Trumpa sa veľkou mierou podieľala ruská štátna propaganda. Robila tak najmä cestou platených trolov, ale aj hackerov a cez sociálne siete – s cieľom za každú cenu poškodiť demokratickú kandidátku Hillary Clinton, šíriť voči nej nenávisť “všetkými možnými cestami” a podkopať dôveru ľudí v americkú demokraciu.

Napokon, nie je to až taká novinka. Krátko po voľbách ruskí predstavitelia (napríklad námestník ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov) priznali, že “boli účastní v Trumpovej kampani.”

Z hľadiska témy tohto komentára je ale oveľa dôležitejšie, že aj bez ohľadu na to, ako dopadne prepočítavanie hlasov v niektorých amerických štátoch, aj bez toho všetkého Trump už nie je taký frajer a suverén, ako bol pred voľbami a ešte krátko po nich. Mnohé zo svojho programu, zo svojich sľubov a vyhrážok už anuloval alebo aspoň výrazne zmiernil a dosť osekal svoju rétoriku, akoby si už aspoň trochu začínal uvedomovať zodpovednosť, ktorú na seba prevzal.

Už nie je taký sebaistý, ako býval.Nastvany

Avšak na margo tých, ktorí iniciujú prepočítavanie hlasov uviedol, že z ich strany je to vraj podvod, pretože „výsledky volieb by sa mali rešpektovať a nie spochybňovať a zneužívať.”

Trhy hľadajú impulzy

Trumpovo víťazstvo trhy prežili bez väčšej úhony, najviac si to odnieslo mexické peso. Trhy sa ale už upokojili, tá volatilita síce bola silná, ale relatívne veľmi krátka a to, či sa nakoniec preukáže, že skutočným víťazom volieb je Hillary Clinton a nie Trump, to trhy nateraz nevzrušuje. Akoby čakali na nejaké iné impulzy.

Tým rozhodujúcim by mal byť krok americkej centrálnej banky (Fed), od ktorej sa čaká, že už siahne po úpravách úrokových sadzieb. A možno ani nie… Ďalším faktorom sú udalosti okolo Brexitu, ešte nie je celkom jasné kedy a za akých okolností za začne formálne i reálne vystúpenie Británie z EÚ a čo všetko to so sebou prinesie. Možno budeme ešte oči otvárať, ako budú trhy reagovať. Júnové referendum, to v podstate bola len predohra.Cool

V tej chvíli je viac ako zaujímavé, že hlavní iniciátori Brexitu (Nigel Farage a spol., ale aj iní) sa utiekajú k Trumpovi hľadajúc dobré teplé miestečka (veľvyslanci, poradcovia atď.). S trochou nadsázky by sa dalo napísať, že aj keď potápajúcu sa loď kapitán opúšťa posledný, krysy utekajú ako prvé…

Impulzom pre trhy môže byť i zhoršujúca sa politická situácia v Európe, najmä v samotnej EÚ. Bojí sa jej aj Európska centrálna banka (ECB), ktorá opäť raz varovala pred nárastom politického napätia. Banka nechce, aby v reakcii na rastúce napätie trhy panikárili a je rada, že politici situáciu upokojujú, na strane druhej však priznáva, že z toho istého dôvodu trhy politické riziká systematicky podceňujú, upozornil hlavný ekonóm Poštovní spořitelny Jan Bureš.

Podľa mňa najväčším rizikom pre EÚ a európsku menu je aktuálne Taliansko, odkiaľ v piatok prišli nie najlepšie makroekonomické údaje, čo však samo osebe nemusí byť hrozivé, horšie je, že sa blíži talianske referendum a samotné Taliansko je dosť veľkou krajinou na to, aby mohlo menovú úniu rozložiť a má dosť problémov na to, aby pre Italexit malo motiváciu.

V každom prípade trhy musia rátať s tým, že do čela sa dostane protieurópske populistické hnutie MoVimento 5 Stelle (M5S). Žiaľ, aj v tomto prípade platí, na čo upozorňujú tajné služby mnohých európskych krajín, no politici to nechcú počuť, že aj M5S ako prakticky všetky protieurópske hnutia a strany podporuje a spolufinancuje Rusko.

Lode namiesto pointy

Názov Titanic som v predchádzajúcich odstavcoch použil len ako slovnú pomôcku, ktorou som chcel vyjadriť atmosféru v Británii vystupujúcej z EÚ, kde iniciátorii Brexitu utekajú ako krysy, ale Británia sa naozaj nepotápa.Smejici se

Avšak to prirovnanie s loďou som použil zároveň aj preto, aby som uviedol poslednú tému tohto komentára. TRIM Broker upozornil, že volebné hlasy v niektorých štátoch sa budú prepočítavať, ale ak sa nič nezmení, bude potrebné sledovať vplyv Trumpa na globálnu ekonomiku cez lodných prepravcov, pretože svetová ekonomika sa už začína ozývať. A lodné spoločnosti začínajú mať problémy

Nie je to zanedbateľná vec, pretože lodná doprava zabezpečuje až 90 percent celkovej svetovej prepravy tovarov. A zatiaľ čo Trump nasľuboval určité “uzatvorenie Spojených štátov”, výrazne menej importu a tvrdý boj proti tzv. globalizácii, lodné spoločnosti vo svete sa začínajú pomaličky potápať.

Aj keď sa to, samozrejme, týka predovšetkým nákladnej dopravy a Trumpov boj proti globalizácii menej postihne osobnú lodnú dopravu, k Titanicu sa ešte vrátim. A tou piesňou My Heart WIll Go On z filmu Titanic v podaní legendárnej Celine Dion.

Autor PhDr. Peter Furmaník je publicistom – reportérom a komentátorom. Ilustračné foto v záhlaví článku: parník Titanic, ktorý sa po zrážke s ľadovcom potopil dňa 10. apríla 1912, zdroj: Wikipedia (Wikimedia Commons), autor foto: F.G.O. Stuart (1843–1923) , lic. Public domain

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial