Stvrtok 26. novembra. Meniny má Kornel

Na trende pasívneho investovania prevádzkovatelia indexov dobre zarábajú

Pasívne investovanie je módnym hitom. Je lacnejšie na poplatkoch a preto často výnosnejšie, ako aktívne riadené investície. Správcovské spoločnosti pri ňom však prichádzajú o časť výnosov. Tí, ktorí sa na novej vlne naplno vezú, sú prevádzkovatelia indexov, na ktoré sú fondy naviazané.

Záujem o pasívne investície v posledných rokoch rýchlo rastie. Investori sa takto snažia ušetriť a zviezť sa na ešte stále vysokých výnosoch. Na tento trend reagujú aj správcovské spoločnosti, ktoré do ponuky pridávajú čoraz viac pasívne riadených fondov. Negatívne sa to však odráža na ich ziskovosti. Zriekajú sa totiž časti svojich výnosov. Skutočným víťazom tohto trendu sú prevádzkovatelia trhových indexov. Ich tržby vlani dosiahli 3,5 mld. dolárov.

Trhové indexy rastú na úkor tradičných správcov aktív

Tvrdá konkurencia už stihla stlačiť marže správcovských spoločností. Kým pasívne investovaný majetok v ich portfóliách predstavuje celosvetovo zhruba 20 percent, na tržbách odvetvia sa podieľa len šiestimi percentami. V porovnaní s tradičným biznisom aktívne riadených portfólií ide o menej ziskové operácie.

Na novom trende sa však vezú prevádzkovatelia indexov ako S&P, Dow Jones, MSCI či FTSE Russell, ktoré tvoria benchmarky pre investície v hodnote biliónov dolárov. Konkurenčný boj do tohto sektora totiž zatiaľ príliš nezasiahol. Zisková marža prevádzkovateľov trhových indexov dosahuje 65 percent. Naproti tomu správcovské spoločnosť pracujú s priemernou maržou 36 percent.

„Poplatky indexovým spoločnostiam sú reálny problém,“ povedal pre FT.com Yves Perrier riaditeľ spoločnosti Amundi, najväčšieho európskeho správcu aktív. „Spoločnosti, ktoré prevádzkujú indexy majú pozíciu oligopolu a účtujú ceny neprimerané ich pridanej hodnote,“ dodal.

Prevádzkovatelia indexov ťažia z enormného nárastu záujmu. Minulý rok dosiahli ich tržby spoločne 3,5 miliardy dolárov. Medziročne je to podľa údajov Burton-Taylor International Consulting viac o 13 percenta. Indexy tak zbierajú smotanu trendu pasívneho investovania.

Zhodou okolností o rovnakú sumu, 3,5 miliardy dolárov, prišli vlani tradičné správcovské spoločnosti v konkurenčnom boji znižovania poplatkov. Podľa odhadu spoločnosti Flowspring sa od roku 2014 už vzdali tržieb v celkovej sume 16 miliárd dolárov.

 

Najväčší traja provideri indexov: S&P Dow Jones, MSCI and FTSE Russell, ovládajú až 70 percent trhu. Ešte pred rokom to bolo 80 percent, no ich menším, viac špecializovaným konkurentom, sa už vďaka nižším cenám podarilo odkrojiť si niečo zo spoločného koláča.

Ich príjmy pochádzajú z dvoch zdrojov. Jednak sú to poplatky za majetok investovaný do indexov, ďalšej sú to licencie, ktoré umožňujú správcovským spoločnostiam kopírovať zloženie indexov.

Snaha o vývoj vlastných indexov

Tradiční správcovia aktív uvažujú preto ako ďalej. Niektorí z nich už začali vyvíjať svoje vlastné riešenia. Amundi, ktoré celkovo spravuje majetok v hodnote 1,5 bilióna eur, z ktorých 112 miliárd je v indexových fondoch, zvažuje kvôli vysokým poplatkom prevádzku vlastného benchmarku. Spolupracuje s francúzskym inštitútom Edhec-Risk, ako aj Bank of America Merrill Lynch na tvorbe vlastných indexov v oblasti dlhopisov, nehnuteľností, či dôchodkových produktov. Šéf Edhec-Risk, Lionel Martellini, vysvetľuje, že okrem cien je dôvodom aj lepšia možnosť riadiť vzťah s koncovými zákazníkmi.

Ďalším príkladom je spoločnosť Fidelity Investments, ktorá má v USA pod správou majetok drobných investorov v hodnote 2,5 bilióna dolárov. Minulý rok priniesla ako vôbec prvá na svete prvý indexový fond bez akýchkoľvek poplatkov. Podľa FT.com si to mohla dovoliť len preto, že obišla štandardné indexy a spoľahla sa na svoje vlastné riešenia.

Spoločnosť začala pracovať na vlastných riešeniach ešte v roku 2015. Odvtedy sa jej podarilo vyvinúť 21 vlastných indexov, čo sa už pretavilo aj do konkrétnej ponuky indexových a ETF fondov. Šéf spoločnosti pre tento segment, Scott O´Reilly, ale uviedol, že Fidelity nechce úplne ignorovať externých poskytovateľov indexov.

Iné správcovské spoločnosti sa v snahe ušetriť obracajú na menej známe trhové indexy, ktoré si účtujú nižšie ceny. Ide napríklad o nemeckú spoločnosť Solactive, ktorá prevádzkuje niekoľko indexov na mieru pre pasívne fondy viacerých správcovských spoločností. Väčších konkurentov podlieza nižšou cenou. Ďalšia časť správcov aktív sa obracia na nekomerčných poskytovateľov indexov, napríklad akademické inštitúcie.

Nebude to ľahké

L. Martellini však upozorňuje, že tvorba indexov nie je vôbec jednoduchá záležitosť. „Spoločnosti podceňujú náklady a zložitosť tohto procesu,“ hovorí. Je napríklad potrebné splniť prísne regulačné požiadavky. Americká komisia pre cenné papiere upozornila, že od tvorcov ETF fondov založených na vlastných indexoch bude požadovať viacero údajov. Je tu totiž podľa nej riziko konfliktu záujmov.

Šéf MSCI, Henry Fernandez, na rovinu hovorí, že „ekonomika tvorby vlastný indexov nebude pre správcov atraktívna“. Pridanou hodnotou indexov ako MSCI je totiž podľa neho ich nezávislosť.

Ďalšou výraznou silnou stránkou etablovaných indexov je známosť ich značky. Aj veľké správcovské spoločnosti s etablovanými názvami ich totiž využívajú na pomenovanie svojich ETF fondov. Fondy nesúce v mene napríklad S&P 500 sa predávajú veľmi dobre.

Je teda zrejmé, že tvorba vlastných indexov nie je jednoduchým riešením. Svetoznáme trhové indexy tak majú v rukách i naďalej silnú konkurenčnú výhodu, za ktorú nechajú dobre zaplatiť. A zaplatia to drobní investori.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial