Stvrtok 03. decembra. Meniny má Oldrich

Na trhu je prvý indexový fond bez akýchkoľvek poplatkov

Svet investícií prekonal ďalší míľnik. Začiatkom augusta pribudla na trhu ponuka, ktorá prekonala všetky dovtedajšie. Minimálne z pohľadu poplatkov. Ide o dva indexové fondy od americkej spoločnosti Fidelity Investments, ktoré sa predávajú za absolútnu nulu.

Spoločnosť Fidelity Investments, so sídlom Bostone, uviedla 2. augusta na trh dva indexové fondy. Ide o Fidelity ZERO Total Market Index Fund a Fidelity ZERO International Index Fund. Prvý investuje do širokého spektra amerických akcií, druhý je rovnako široký akciovým fondom, no bez geografického obmedzenia.

Pri fondoch nie je nastavená žiadna minimálna investícia. Okrem poplatkov za správu sú nulové aj poplatky za vklad, za predaj podielov, ako aj za vedenie účtu. Fidelity Investments vysvetľuje svoju iniciatívu snahou poskytnúť svojimi klientom pridanú hodnotu a umožniť investovať čo najširšiemu okruhu ľudí.

Ponuka zadarmo

„Na základe našich úspor z rozsahu chceme poskytnúť klientom pridanú hodnotu. Sme si vedomí, že indexové pasívne fondy sú dôležitou súčasťou penzijných a dlhodobých úspor veľkého počtu drobných investorov,“ uviedla Kathleen Murphy prezidentka Fidelity Personal Investing – dcérskej spoločnosti Fidelity Investments.

„S klientami máme dlhodobé vzťahy, teda často aj na 30 a viac rokov. Pozeráme sa teda na budovanie vzťahu s nimi z dlhodobého hľadiska. Chceme odstraňovať bariéry pre investorov a urobiť tak investovanie dostupné naozaj pre každého. Medzi našimi klientmi sú ľudia, ktorý len začínajú, ale aj investori s miliónmi dolárov,“ dodala K. Murphy.

Fidelity Investments má celosvetovo 30 miliónov klientov a spravuje majetok v hodnote zhruba 2,5 bilióna dolárov. Ide o druhého najväčšieho správcu podielových fondov v USA.

Konkurenčný boj medzi správcovskými spoločnosťami

Táto ponuka okrem svojej atraktívnosti predstavuje poslednú métu dlhoročného tvrdého konkurenčného boja medzi investičnými správcami. Od roku 1975, kedy spoločnosť Vanguard uviedla na trh prvý pasívny fond kopírujúci akciový index, sa ťažisko konkurenčného boja sústreďovalo najmä na cenu. Bola to výška poplatkov, ktorá pasívne indexové, alebo ETF fondy oddeľovala od drahších aktívne riadených podielových fondov, no jednotlivé pasívne fondy sa pretekali aj medzi sebou.

Hoci nula vyzerá na prvý pohľad revolučne, doterajšia ponuka tak začínala už pri 0,03 percente, čo od nuly nie je veľmi ďaleko. Napriek tomu však môžeme označiť ponuku Fidelity za revolučnú. Lacnejšie sa to už totiž nedá. Nulu možno len dorovnať.

indexové/etf fondy

Udalosť automaticky znevýhodnila konkurenčné firmy. Akcie spoločností ako BlackRock – svetovej jednotky v správe finančného majetku, a svetovo najväčšieho poskytovateľa ETF fondov, spadli v deň uvedenia „nulových“ fondov na trh o 4,7 percenta. Podobne klesli napríklad aj akcie štvrtého najväčšieho poskytovateľa ETF – spoločnosti Invesco – o 4,2 percenta. Očakáva sa, že konkurenti budú na situáciu reagovať. Na trhu sa teda možno čoskoro objaví viac podobných produktov.

Z čoho bude Fidelity žiť

Bezprostredne sa objavili aj úvahy o tom, na čom bude Fidelity zarábať. Ako môže poskytovať služby zadarmo? Dohadov je množstvo. Je napríklad možné, že s rastúcim počtom nových klientov a objemom ich majetku sa bude Fidelity snažiť zvýšiť dopyt po súvisiacich službách, napríklad dobre zarábajúcom investičnom poradenstve. Ďalšou teóriou je, že Fidelity sa takto pokúša vytvoriť málo výnosné fondy, ktoré by zdôraznili pridanú hodnotu aktívne riadených fondov, ktoré lepšie reagujú na krízy a prepady trhov. Fidelity možno preto v súčasnosti o tretinu znížilo poplatky aj pri ďalších podielových fondoch a pri niektorých zrušilo minimálnu výšku investície.

Časopis The Economist pridáva ďalší dôvod. Špekuluje, že fondy držiace akcie v očakávaní ich rastu (long), môžu byť dobrou protistranou, ktorá ich zadarmo požičia pre shortovanie (špekulácie na pokles).

Záujem o indexové fondy rastie

„Nulové“ fondy ešte viac zdôrazňujú rastúci záujem investorov o pasívne riadené fondy. Odhaduje sa, že v nich už je polovica finančného majetku pod kuratelou správcovských spoločností v USA. Poplatky pasívnych fondov sú totiž oveľa nižšie ako tých aktívne riadených.

„Investori sa stále viac upierajú na výšku poplatkov a prechádzajú preto do pasívne riadených investičných produktov,“ vysvetľuje Todd Rosenbluth šéf oddelenia fondov v analytickej spoločnosti CFRA. Podľa štatistík si navyše až 87 percent aktívne riadených akciových fondov v USA viedlo vlani horšie ako trhový priemer. Ani drahý personál teda nedokázal zarobiť investorom viac ako trh.

Táto optika však platí len jedným smerom – teda pri všeobecne rastúcich trhoch. Aktuálne svet zažíva druhé najdlhšie obdobie rastu akcií. Nie je teda žiadne veľké umenie zostaviť portfólio, ktoré bude generovať zisk. Stačí kopírovať burzový index. Čo sa však stane, keď sa trend obráti a trhy začnú klesať? Možno opäť vzrastie pridaná hodnota portfólio manažéra, ktorý svojim know-how dokáže vyberať najmenej prerábajúce tituly. Na rad prídu defenzívne stratégie.

Dovtedy však investorom nič nebráni v hľadaní najlacnejšej a najviac zarábajúcej alternatívy, ktorú indexové fondy a ETF bezpochyby poskytujú.

2 odpovede na “Na trhu je prvý indexový fond bez akýchkoľvek poplatkov”

  1. Peter L. píše:

    A ja som sa uz potesil, ze nieco tak bezkonkurencne sa objavilo na Slovensku. Zostava marne dufat, co sa tyka akciovych trhov a financnych institucii sme 1000 rokov pozadu. Nie za USA, ale za neandertalcami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial